İzmir Tiyatroları Derneği'nden toplantı açıklaması!

İzmir Tiyatroları Derneği'nden toplantı açıklaması!

İzmir Tiyatroları Derneği (İTD) ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Şube Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen toplantıya dair açıklamalar yapıldı.

İzmir Tiyatroları Derneği Yönetim Kurulu adına Özgür Başkaya'nın yaptığı açıklamada şunlar belirtildi;

Tiyatro Kamuoyuna, İzmir Halkına saygılarımızla duyuru..

İzmir Tiyatroları Derneği (İTD) - İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Şube Müdürlüğü (İz.BBŞT.ŞM) 6 Eylül 2021 Tarihli Görüşme Notları… “İzmir Tiyatroları Buluşması” doğrultusunda alınan karar, İTD’nin gecikmeden yaptığı toplantı talebi ve 6 Eylül 2021 saat 13.30 ‘da yapılan toplantıya derneğimizin bütün yönetim kurulu üyeleri katılmış (Gamze Vardar, Necdet Erdeniz, Harun Cici, Bilgehan Oğuz , Özgür Başkaya) ve İz. B.B.Ş.T Şube Müdürü Özkan Ataklı ve 2 yardımcısıyla önemli bir görüşme gerçekleştirilmiştir. İsmet İnönü Sanat Merkezi’nin restorasyon çalışmaları içinde, alt kat toplantı salonunda yapılan buluşma, İTD Başkanı Özgür Başkaya’nın konuşmasıyla açılmıştır. Yoğun çalışmaları nedeniyle Özkan Ataklı ‘nın toplantının kısa sürmesi için başlangıçta ki ricasıyla başlayan toplantıda Başkaya, genel olarak şu başlıklarda konuşmuştur..

-Toplantı talebine verilen olumlu yanıt için teşekkür..

-İz B.B.Ş.T. kuruluşu için hayırlı olsun temennisi ve yıllardır başarılamayan bu önemli oluşum için teşekkür..

-Şehir Tiyatroları kuruluşu sürecinde İTD’nin Başkanlık (Bilgehan Oğuz) nezdinde yaptığı katkıların ve özel olarak derneğimizin Şehir Tiyatrolarının kuruluş sürecine ilişkin emeklerinin hatırlatılması..

-Özkan Ataklı’nın Şehir Tiyatroları dışındaki tüm Belediye-Tiyatro ilişkisindeki yükünün fazlalığı ve iş yükünün bölüştürülmesinin önemi üzerine düşünceler..

-İlk defa yapılan “İzmir Tiyatrolar Buluşması”nın önemi..

-Şube müdürlüğünün “Jüri” tasarrufu ve bu demokratik ortam için teşekkür.. (Bu minvalle her ne kadar 4 çatı örgütü olsa da, itirazlar baki olmak koşuluyla, onlardan 2 temsilcinin seçilmesinin önemi)

İzmir ‘deki tiyatro STK’leri ile B.B’nin, birlikte iş yapabilme isteğinin olumlu değerlendirilmesi..

basliksiz-1.jpg

Dernek Başkanı Özgür Başkaya’nın örnek temsil etmesi mahiyetinde, Özgür Tiyatro oyunu “Aşkın Vatanı Yoktur” oyununda yaşanan, olumlu ve olumsuz süreçleri anlatması ve olumsuz olaylar konusunda şube müdürlüğünü bilgilendirmesi..(İlk kez yapılan buluşmayı zedelememek adına ayrıntıya girmeyi uygun görmüyorum. ÖB)

Oyundan önce yaşanan belediyenin talihsiz erteleme görüşü ve dernek başkanının “STK’ler ile bu kenti yönetecekseniz, yönetmek istiyorsanız o zaman STK’lere de soracaksınız” tepkisiyle gelişen süreç... İBB’nin Genel Sekreter Yardımcısının özel dahliyle sorunun çözümünün konuşulması ve buluşmanın yapılması....

Tüm bu sunuşun sonunda, İTD’nin kısa vadede talepleri İ.B.B.Ş.T. Şube Müdürüne iletildi..

Şöyle ki: A )Belediyenin ilçe belediyeleriyle de koordineli olarak İzmir’in 12 Eylül sonrasındaki ilk örgütlü tiyatro gücüne(İTD) salonlarının cüzi bir miktar belirlenerek kiralanması..

B) Şehir Tiyatrolarının kuruluş çalışmalarından beri talep ettiğimiz “İzmir Tiyatroları Çalıştayı” yapılması. (Böylelikle Şehir Tiyatrolarından, Devlet Tiyatrolarına; Özel Tiyatrolardan, Köy Tiyatrolarına-Amatör Tiyatrolara varana değin diyalektik bir bağ oluşturulabileceği gerçeğine..

C) Tabiri caizse “eş-dost ilişkisinin” artık gündeme gelmemesine ve çağdaş belediyeciliği savunan, belki de Türkiye’nin en çağdaş kentinde bunların yaşanmamasının önemine..

D )İTD – İz.BBŞT ortaklığıyla ayda 1 kez söyleşi/panel/anma ve benzeri yapılmasına..( Özel not: Ekim ayında başlamak üzere Nurhan Karadağ, Suat Taşer, Günay Akarsu gibi Türkiye Tiyatrosunu oluşturan bireyleri yad ederek, geleceğin tiyatrosunu geçmişten örneklerle var etmek için özel çalışmalar yapılmasına..

E) İTD-İz.BB İşbirliğiyle yılda 1 kez gelenekselleşecek tiyatro buluşmaları yapılmasına..

cb5edfa1-9104-4674-ad8d-756e79b4c0fc.jpg

F) 2015 ten bu yana İzmir Tiyatrosuna yön vermeye çalışan İTD ile Büyükşehir belediyesi ilişkisinin karşılıklı geliştirilmesine.. yönelik taleplerimiz iletilmiştir. Ayrıca ; dernek üyemiz Günay Toprak STK’lerin kent yaşamındaki önemine vurgu yapmış, kurucu dernek başkanımız Bilgehan Oğuz sürecin önemine değinip özel konuların altlarını çizmiş, 2. Başkanımız Harun Cici bu buluşmanın içtenliği üzerinde durmuş ve derneğimizin diğer kurumlardan ekonomik ve ideolojik farkını vurgulamıştır..

Toplantının dernek adına en güzel yanı, şube müdürü Özkan Ataklı’nın olumlu, eleştirileri kabul eden, içtenliğin karşılıklı olduğunu belirten ve tüm gücüyle elinden geleni yapacağını bildiren tavrı olmuştur. Toplantı görüş alış verişleriyle nihayetlendirilmiştir.

Son olarak söylemek gerekir ki; bu toplantı ılıman ve müspet bir havada geçmiş, Derneğimiz ve Şehir Tiyatroları ilişkisini güçlendirdiğini düşündüğümüz bir görüşme olmuştur. İzmir Tiyatroları Derneğin’in gücü ve İzmir tiyatro hayatındaki yerinin konuşulması da Belediye-Dernek ilişkisinde daha çaplı ve gelişkin işbirliğine doğru umutlu bir hava oluşturmuştur.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.