İzmir'de 2/b arazileri hak sahiplerine satılıyor

İzmir'de 2/b arazileri hak sahiplerine satılıyor

İzmir'de çözülmeyi bekleyen ve satışları, sit statüsü ve açılan davalar nedeniyle sürüncemede kalan, 2/b vasıflı Hazine taşınmazlarının satış işlemleri Milli Emlak Dairesi Başkanlığınca başlatıldı

İzmir'in Bornova İlçesi, Yaka, Çiçekli, Beşyol ve Karaçam mahallelerinde bulunan, "Nitelikli Doğal Koruma Alanı" ve "Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı" olarak belirlenen, 6292 sayılı uyarınca satış talebinde bulunulan taşınmazlara ilişkin, 2/b vasıflı Hazine taşınmazlarının satış işlemleri Milli Emlak Dairesi Başkanlığınca başlatıldı. Çevre ve Şehircilik İzmir İl Müdürlüğü Milli Emlak Daire Başkan Vekili Ali Aykut Tenğerli, bu satışlar sayesinde uzun yıllardır süren büyük bir mağduriyetin giderileceğini belirterek “Sadece Bornova ilçemiz Yaka Mahallesinde 825 adet 2/b taşınmazı mevcut olup Kadastro tarafından belirlenen hak sahibi sayısı 1502’dir. Akdi halefiyetler ile birlikte bu sayı 4800 vatandaşımıza ulaşmıştır. Büyük bir mülkiyet sorunu haline gelen 2/b taşınmazlarının satışıyla bölgede uzun süredir devam eden mülkiyet bazlı mağduriyetlerin önüne geçilmiş olacak, ayrıca Devletimizin bütçesine toplamda 500 milyon TL gibi bir gelirin kazandırılacağını tahmin etmekteyiz” dedi.

whatsapp-image-2021-08-03-at-11-28-19.jpeg

AL-SAT RANTININ ÖNÜNE GEÇİLECEK

Hak sahiplerini bilgilendirerek oluşabilecek mağduriyetlerin önüne geçmeye çalıştıklarını söyleyen Tenğerli, “Özellikle hak sahipleri ve köylülerimizin mağduriyetini önlemek birinci önceliğimiz, bunun yanında 2/b vasıflı taşınmazları bölmek suretiyle köylüden aldıktan sonra küçük parçalara ayırarak al-sat yapan ve bu şekilde rant elde eden kişilerin de önü kesilmiş olacaktır” dedi.

BUCA VE KEMALPAŞA’DA SATIŞLARA DEVAM

Bornova haricinde Milli Emlak Dairesi Başkanlığı’nca Buca Belenbaşı, Kemalpaşa Damlacık mahallelerinde de yine hak sahiplerine satış işlemlerine süratle devam edilmektedir.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.