İzmir'de Tezhip, Hat, Minyatür ve Ebru sergisi açıldı

İzmir'de Tezhip, Hat, Minyatür ve Ebru sergisi açıldı

Rengahenk Klasik Sanatlar Derneği, geleneksel sanatlarımızın günümüze uyarlanmış örneklerinin yer aldığı her yaştan yirmi dört sanatçısının eserleri ile Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi’nde 41. Sergisini açtı.

Ankara’dan Gaziantep’e pek çok ilde on iki yıldır sanatseverleri tezhip, hat, minyatür ve ebru sanatı ile buluşturan RENGAHENK, son sergisini Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi’nde açtı. Başkan Sibel Bengisu açılış sırasında yaptığı konuşmada “sanatın doğru yerde öğrenilmesinin ve geleneksel sanatların gelecek nesillere taşımamızın önemini vurguladı. Katılımı için konuklara ve özellikle Muzaffer Tunçağ ve Erdal İzgi’ye ayrıca teşekkür etti. 


18 – 27 Eylül tarihleri arasında açık kalacak sergi geleneksel sanatlarımıza ilgi duyan ve öğrenmek isteyenler için bir fırsat. Rengahenk, 1999 yılından bu yana geleneksel tezhip, hat, minyatür ve ebru sanatlarının yaşaması ve doğru eller ile gelecek nesillere aktarılmasını sağlamaktır.


Rengahenk Atölyelerinde gerçekleştirilen eğitimlerde, geleneksel malzeme ve çizim kuralları uygulanmaktadır. Uygulanan tasarımlar 6 ay ve 1,5 yıl içinde üretilmektedir. İki yıllık eğitim sonunda öğrencilere sertifika verilmektedir. Rengahenk, bu işe gönül vermiş yeni öğrenci kayıtlarını da almaya devam etmektedir. Rengahenk Atölyesi, Türkiye'nin birçok sanat merkezinde eserlerini sergilemiş ve sergilemektedir. Dört yıldır kendi atölyesini kurmuş ve çalışmalarına kendi atölyesinde devam etmektedir. Atölye çalışanları, 2013 yılında Rengahenk Klasik Sanatlar Derneği’ni kurmuştur. Rengahenk Atölyesi’nin yetiştirdiği öğrenciler, ülke genelinde farklı yerlerde kendi atölyelerini açarak,  bu sanatı öğretmeye başlamıştır. Dernek çeşitli sosyal sorumluluk projelerine de destek vermektedir.


27 Eylüle kadar devam edecek sergi de; Rengahenk Klasik Sanatlar Derneği Sanatçılarından Afet Bahıt, A. Noyan Bahıt, Ayten Kocagil, Asli Akoglu Ozascilar, Banu Akyıl Gümüş, Candan Aral, Esin Aksaç, Emel Er, Ferda Erciftci, Fisun Sivri, Gönül Pekmezci, Handan Özel, Işıl Türkman, Melek Dagli, Nadide Deligöz, Nagihan Akdemir, Necdet Emekli, Nurten Baykurt, Öztin Yanbastı, Sibel Bengisu, Sule Gomuk, Ümran Uyanık, Yeşim Öcal’ın eserleri yer alıyor. 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.