İzmir'in meyve sebze deposu Emiralem'e taş ocağı

İzmir'in meyve sebze deposu Emiralem'e taş ocağı

Konuyla ilgili Menemen Belediyesi’nde bir toplantı yapıldı

Menemen Emiralem’de İzmir Valiliği’nin “ÇED gerekli değildir.” izniyle açılması planlanan maden ocağı, kırma – eleme, hazır beton tesisi projesiyle ilgili Menemen Belediyesi’nde bir toplantı yapıldı.

izmirin-meyve-sebze-deposuna-dinamit-dsc6322-kiyi-ege.jpg

Toplantıya Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, Çeşitli STK temsilcileri, Emiralem ve civar köy muhtarları, yöre öncüleri, avukat ve doktorlar katıldı.

Toplantıyı yöneten Menemen Belediye Başkanı Şahin hoş geldiniz diyerek başladığı konuşmasından sonra konu ile ilgili söz almak isteyenleri dinledi.

Toplantıya Emiralem ve civar köy ve mahallelerin muhtarları ve özellikle konuyla ilgili STK başkanları katıldılar.

Avukat Diler Bosut Güven, Avukat Saim Akkurt, Menemen Ziraat Odası Başkanı A. Metin Karagöl, Menemen Belediyesi Avukatı Gülay Mete; Emekli albay Mehmet Çoban, Doktor Ruşen Şenaras, Emekli Öğretmen Şükran Şenaras, Emiralem Değirmendere Muhtarı Nurdoğan Çiftçi, Emiralem Muhtarı Yakup Evgi, Emiralem Eski Belediye Başkanı Birol Kahraman, Görece Muhtarı Ali Burak, Haykıran Muhtarı Hüseyin Şenkal, Çaltı Muhtarı Gürol Kaplan, Kesik Muhtarı İbrahim Şenol, Alaniçi Muhtarı Mehmet İnce, Ayvacık Muhtarı Fatih Altay, Hasanlar Muhtarı Bedri Kozak, Bağcılar Muhtarı Durmuş Mahir Ertekin, Göktepe Muhtarı Murat Cankurt, Menemen Ziraat Odası Başkanı A.Metin Karagöl Belediye – İş Sendika Temsilcisi Hakkı Kaplan, Esnaf Kefalet Koop. Başkanı ve Menemen Esnaf Odaları Dönem Başkanı Sabri Kurt, Esnaf Kefalet Koop. İkinci başkanı Ziya Demir, CHP Menemen Belediye Meclis Üyesi Metin Uzunallı, MHP Menemen Belediye Meclis Üyesi Tanzer Sucu, MHP İlçe Başkanı ve Tarım Kom. Üyesi Ali Rıza Bölük, Sağ Sahil Sulama Birliği Başkanı Veli Kan toplantıya katılan isimler arasındaydı.

Emiralem’de doğup büyüdüğünü ifade eden yöre halkından Emekli Albay Mehmet Çoban: “Kuzeyimizde Aliağa’nın petrol ve demir – çelik tozu, doğumuzda da kireç tozu olursa Menemen ve Emiralem yaşanmaz hale gelecektir. Sözü edilen bölge Doğasıyla havasıyla çok çok güzel Karagöl’e 2 km uzaklıkta bir yerdir. Hem İzmir’in içme sularını, doğasını ve canlılarını etkileyecek bir noktadadır. Yakınında zeytinlikler, OÇEM (Otizmli Çocuklar Eğitim Merkezi), Karşıyaka Koleji vardır. Bu nedenle toplantıya katılan herkesten bu konuda bizlere destek vermesini istiyorum. Yargı konusunda en kısa zamanda gerekeni yapmış olacağız.

Üç gün önce Değirmendere Muhtarımız Nurdoğan Çiftçi abimize bu tebligat yapıldığında, biz imza toplamaya başladık, şu an Emiralem’deki imzamız 1000’i buldu. Bin kişinin imzasıyla bu işe başladık. Bir de 6 yaşındaki bir yavrumuzun biz imza toplarken bize verdiği dilekçe şahsen benim gözlerimi yaşarttı. Sizlerin de okumanızı isterim: Bize güzel bir dünya bırakın, diyor. Ben çok etkilendim.

Bu vesile ile Merkez Mahallesi Muhtarımız Yakup Evgi’ye, Yayla Mahallesi Muhtarımız Mehmet Turgut’a ve Değirmendere Mahallesi Muhtarımız Nurdoğan Çiftçi abimize çok teşekkür ediyoruz. Hemen hızlı hareket ettiler.

Başaracağız.

Bir bilgi daha vermek istiyorum: İnternetten yaptığımız araştırmalarla köyümüzde tam 40 çeşit sebze ve 20 çeşit meyve yetişmektedir. Tarım için önemli bir veri olduğunu düşünüyorum.

Dava süreci için gerekli maddiyat için de siz değerli belediye başkanımız ve oda başkanlarımızdan yardım talep ediyoruz. Bütün dağ köylerimizin muhtarları, Emiralem’deki öncüler, oda başkanlarımız, OÇEM ve Karşıyaka Koleji’nin değerli müdürleri de bence bu davaya müdahil olmalılar.” diyerek ilk konuşmayı yaptı.
Ardından söz alan Menemen Belediyesi MHP İlçe Meclis Üyesi Tanzer Sucu söz alarak şunları söyledi: “Öncelikle Belediye başkanımıza, muhtarlarımıza, esnaf odaları, ziraat odaları gibi bizleri destekleyen tüm sivil toplum kuruluşlarına çok teşekkür ederiz. Burada siyasi parti ayrımı asla yapmadan Emiralemimizi korumak için ne gerekiyorsa hep beraber yapacağımıza ve bu işin hakkından geleceğimize inanıyorum.”

Belediye Avukatı Gülay Mete: “Öncelikle Emiralem en temiz havanın olduğu yer. Menemen’in rüzgarının geldiği yer. Daha önce de termik santrallerle ilgili sıkıntımız olmuştu. Yine sivil toplum örgütleri, odalar, avukatlar ve menemen halkı destek vererek bu sorunu çözmeye çalıştık. Bir anlamda başarılı olduk ama mücadele devam ediyor; çünkü her geçen gün yeni bir sorunla karşılaşabiliyoruz. Bu taş ocağı da yine hem merkeze hem tarım topraklarına çok yakın. Ayrıca öğrencilerimizin olduğu ve halkımızın doğrudan etkileneceği bir yerde. Tarım toprakları üzerine etkileri de düşünüldüğünde yeni bir çevre sorunuyla karşı karşıyayız. Bunun bir süreç olduğunu biliyoruz; ama başlamadan yürütmenin durdurulması kararını alabilirsek o toz toprağa, çevre kirliliğine maruz kalmadan engel olabiliriz. Bu nedenle destek olan herkese teşekkür ediyoruz.”

Avukat Diler Bosut Güven: “Öncelikle tüm katılımcılara ve size bu konudaki duyarlılığınız için teşekkür ederiz. Burada odalarımız, müvekkillerimiz de var bizim Menemen olarak bu konularda bir geleneğimiz var. Avukat Gülay Hanımın da dediği gibi termik santral konusunda da Menemen Belediyesi, Tüm odalarımız ve vatandaşlarımızın da katılımıyla termik santrallerin bölgede yaratacağı kirliliğe karşı bir takım davalar açtık ve bu davalarımız devam ediyor. Bu davalarımız devam ederken önümüze böyle ikinci bir ateş topu düştü. Biz yine aynı yapılanma ile bu mücadeleye devam etme kararındayız. Birçok avukat arkadaşımız da bunu destekliyor. Yine gönüllü vekalet alarak aynı amaçla bu davada da sonuç alma gayretiyle yola düştük. Şu an Emiralem’den çok sayıda katılımcı var burada. MHP Meclis üyemiz, muhtarlarımız da yöre halkının bu projeyi gerçekten istemediği noktasını önümüze taşıdılar. Bize de destek olmaktan başka görev kalmıyor.

Valilikten ‘ÇED gerekli değildir' kararı açıklandıktan sonra bizim yasal dava açma sürecimiz başladı. Bu süre de bir aydır. Biz bunu on gün içinde toparlamak istiyoruz.”

Patlatılan kayalar saatte 206 kg toz çıkaracak
Avukat Diler Bosut Güven TCDD Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü'nün Emiralem Değirmendere ve Bağcılar bölgelerinde açılacak maden ocağı, kırma-eleme, hazır beton tesisi projesi hakkında şu ifadelere yer verdi:
TCDD Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü'nün Menemen – Manisa arasındaki demir yolunun iki ve üç hatlı hale getirilmesi ve rehabilitasyonu olarak tanımlanıyor. Bu projenin içinde hızlı tren ibaresi geçmiyor ve Manisa’yla sınırlandırılmış.

“Faaliyet 36 hektarlık alandadır. Bu alanın bir kısmı meradır. Tesis alanı 1/100.000lik planda tarım arazisidir. Tesis Gediz Nehri'ne 50 metre, Manisa Karayolu'na 250-350 metre mesafededir. Projede der ki yılda 1.600.000 ton bazalt kaya dinamitle patlatılacaktır. Bu patlatmalar gürültü, titreşim, toz oluşumuna neden olunacağını ifade etmişler. Firma saatte 206 kg toz çıkacağını belirtmektedir.

Patlatmada yılda 6 bin kg dinamit, 432 bin kg anfo patlayıcıları kullanılacaktır. İki günde bir patlatmalar yapılacaktır.”

Bitki ve toprak örtüsü kaldırılacak, saatte 32 ton su tüketilecek
Uygulanması planlanan söz konusu proje ile arazide 10 cm.’lik bitki ve toprak örtüsü sıyrılacak, kaldırılacaktır. Tesiste bir saatte çıkacak 18 ton hafriyat, 1500 metrekarelik depolama alanına taşınacaktır. Çıkacak pasa 5 bin metrekarelik pasa döküm alanında depolanacaktır. Taşımalar günde 214 seferde olmak üzere 30 tonluk kamyonlar ile yapılacaktır. Tesis için 3200 metre ulaşım yolu kullanılacaktır ifadesi yer alıyor.
Bu tesiste patlamalarla kayaçlar küçük parçalara ayrılacak, bu küçük parçalar işlem görüp tekrar yine bu alanda kurulacak olan hazır beton işleme tesisinde de çimento üretilecek, deniyor.

Tesisin hazır beton santralinde saatte 160 metreküp beton hazırlanacaktır. Saatte 32 ton su tüketilecektir. Proje dosyasına göre su, Emiralem belediyesinden alınacak diye tanımlanmış; ama Emiralem Belediyesi artık yok. Belediyeden sağlanacak, olmadığı takdirde yeraltı sularından DSİ tarafından karşılanacaktır, denmiş. Kurulacak tesiste 7 ile 15 personel çalıştırılacağı belirtilmektedir.

Projede; bölgenin 1.derece deprem bölgesi olduğu, patlatmalarla oluşacak çukurluklar oluşabileceği, bu çukurların su dolabileceği ve taşkına sebep olabileceği; ama buna dair de bir takım önlemleri olduğu yazılmış projede. Önlemler açıklanmamış. Heyelan ve erozyon tehlikesi ve dinamit patlatması nedeniyle yangın tehlikesi bulunduğu, bunlara karşı önlemler alınacağı belirtilmiştir.”

Bu bölge neresi? Emiralem, Değirmendere, Bağcılar arasındaki tepelerimiz. Bu tepelerimiz aslında doğal sit. Ben ifade etmeyeyim, Menemen Ziraat Odası başkanımız Metin Bey aramızda, bir takım muhtelif zeytinlikler var, diyor yalnızca projede. Başkaca da tarım ve tarım ürünlerinden söz edilmemiş. Böyle kısıtlı bir proje önümüzdeki. Biz o yörede yaşayan insanlar biliyoruz ki orada hakim rüzgar Menemen’e doğrudur. Oradan çıkacak tozlar Menemen ovasını nasıl etkileyecektir, bunu uzmanların dile getirmesini bekleriz. O bölgede yine Karşıyaka Koleji, çok özel seçilmiş yıllar öncesinden beri Türkiye’de bir ilk olan otizmli çocuklarımızın öğrenim gördüğü bir okul da mevcuttur ve bu okullarımız hemen tepenin eteklerindedir. İnsan sağlığı da bu durumun elbette etkisinde. Tarım ürünleri etkilenirse insan sağlığı da etkilenir. Böyle tehlikeler içeren bir proje var önümüzde.

Av. Saim Bey de burada, başka avukat arkadaşlarımızla birlikte gönüllü vekaletlerle bu davayı açmak üzere görev verildiğinde hazırız. İzmir Barosu da davaya müdahil olacak. Buradan bu karar çıkarsa süre kaybetmeden yolumuza devam edelim. Teşekkür ederim.”

Çaltı Muhtarı Gürol Kaplan “Göstermiş olduğunuz duyarlılıktan dolayı çok teşekkür ediyorum. Bu yeni bir olay. Bu önce bizim köyün giriş yoluna bunu yapmak istedi. Biz köylü olarak karşı çıktık. Davamızı açtık; ama bu defa Değirmendere’ye kaydırdıklarını duyduk. Bize dinamit patlatmayacaklarını söyledikleri halde biz karşı çıkmıştık; ama ayrıntıya girince neler olduğunu görüyoruz. Biz şu anda Çaltı, Ayvacık, Bağcılar, Alaniçi ve Karaorman muhtarları olarak birleştik. Daha önce de ben bu davayı açmak için muhtarlardan imza toplamıştım. Biz Çaltı köyü olarak 40 kişi ve 5 muhtarla davamızı açtık. Şimdi davanın çapı daha da büyüdü. Belediyemizin de desteğini alarak bu işin üstesinden gelebileceğimize inanıyoruz. Bütün arkadaşlarıma ve sayın başkanıma da desteği için çok teşekkür ediyorum.”

Nihat Arıcı: “Ben Kır Mahalle’de yaşıyorum. Sözü edilen şantiye benim bölgemde, benim mahallemin bölgesinde yapılacak. Ben sayın konuşmacıların değinmedikleri iki şeyden söz etmek istiyorum. Bir tanesi, biz tarımla geçinen bir bölge olarak Gediz’i kullanmak zorunda kalıyoruz. Şu anda Gediz’in zehirli suyunun ne olduğunu çok iyi biliyoruz. Bunu değiştirmek amacıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin o bölgede yapmak istediği bir baraj projesi vardı. Fakat o proje ÇED raporu verilmemesi nedeniyle sürüncemede devam ediyor. Bu baraj projesini ortadan kaldıracak olan bir şantiye olduğunu düşünüyorum bunun. Bir başka konu yine o bölgedeki temiz kaynak sularının Cansu ve Egelife’a kaynak yarattığını biliyorum. Orada gerçekleşecek patlamaların bu içme suyunu tehlikeye sokacağını düşünüyorum. Bir başka konu da, Emiralem son 10 yılda tersine göç alan bir bölge. Çok sayıda hekimimiz, emniyet müdürümüz, hakimimiz, avukatımız var. Onlar burayı huzur ve temiz hava olan bir yer olduğu için tercih ediyorlar. Bu anlamda da topraklarımızın değeri yükseliyor. Bu şantiyeyle bu da tersine dönecektir diye düşünüyorum. Teşekkürler.”

Menemen Ziraat Odası Başkanı A. Metin Karagöl: “Menemen gerçekten iyi bir tarım havzası. Ziraat odasında bunu her zaman söylüyoruz. Ama bunun gibi tehlikelerle sürekli tehdit altında. Sanıyorum daha önce de Veli beyin başkanlığı döneminde taş ocağı tehdidi olmuştu. O zaman da mücadele edildi. Ben bölgeşi şöyle bir değerlendirmek istiyorum: Çilekte coğrafi işaret aşamasında. Sera iklimi var. Yani Emiralem’in iklimi çok farklı. Çileğin yetişmesi için çok elverişli. Menemen’e dağılan suyun toplandığı yer şantiye olarak gösteriliyor. Eğitim kurumlarımız var aynı bölgede. Yerleşimin olduğu kalabalık bir bölge ve tarım alanı. Yani gerçekten burası korunması gereken bir alan. Fakat günümüzde kamu yararı diye bir madde var. Bu madde kullanılıyor. ÇED gerekli değildir, denmiş. Hepimiz mücadele vereceğiz. Öyle görünüyor. Bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum.”

Avukat Diler Bosut Güven “Ziraat Odası Başkanımız Metin Beyin sözünü ettiği dava ile ilgili kısa bir açıklama yapmak istiyorum. Bundan yaklaşık 10 yıl önce bölgemizde Emiralem Belediyesi var iken aynı bölgeni az üstüne, Karagöl eteklerine Öztüre Firması bir kireç ve taş ocağı açmak istemişti. Veli Bey ruhsat vermeyince bir dava süreci başlamıştı. Biz yine aynı şekilde avukat arkadaşlarla görev almıştık. İdari Mahkemesi burada patlatılacak dinamitlerin su kaynaklarının ortadan kalkmasına, tarımın ve insan sağlığının olumsuz etkilenmesine neden olacaktır, diye iptal kararı verdi ve bu karar kesinleşti. Biz şu anki proje dosyası ile onun alanını, patlatılacak dinamitleri karşılaştırdığımızda o dönem patlatılması planlanan dinamitler bugünkülerin çok çok altındaydı. Biz bu kararı da emsal göstereceğiz. Bu davada da lehimize karar çıkmasını çok büyük ihtimal görüyoruz. Teşekkür ederim.”

Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin “Konuşulanları toparlayacak olursak, çevre konusu olunca hepimizin ayağa kalkması gerek. Bunda hemfikiriz. Bu noktada herkes birleşiyor. Birleşen arkadaşlara da çok çok teşekkür etmek istiyorum. Biz de belediye olarak birleşmek zorundayız. Madem bu bölgenin şehreminliğini, belediye başkanlığını yapıyoruz, buna duyarsız kalmak mümkün değildir. Daha önceki termik santrallerle ilgili hep içindeydik, destek koyduk. Burada da “Kamu yararı vardır.” diyerek valiliğin verdiği bir karar var. Büyükşehir belediyemiz baraj yapmak istiyor ki insanların hayatı su demektir, ÇED raporundan dolayı sürüncemede kalıyor. Su toplayacak, baraj yapacak bir kurum ÇED’e takıldığı için 3-5 yıldır o barajı yapamıyor. Engelleniyor. Burada ise ÇED’e gerek yoktur, toz yapabilirsiniz, tarımı mahvedebilirsiniz diyorlar. Biz sonuna kadar haklıyız. Öncelikle hukuki yollara başvurarak bölge idari Mahkemesine başvurarak yürütme durdurma kararı isteyelim. Kamuoyu önemli. Belki davamızı yüzde yüz alacağız. Daha önceki örneklerimizde olduğu gibi. Hiçbir siyasi ayrım yapmadan MHP, CHP, AKP… ” dedikten sonra yerinde bir basın toplantısı yapılmasına karar verildi. 22 Eylül 2017 Cuma günü, saat 11.00’de Emiralem OÇEM (Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi) yakınındaki zeytinliklerin olduğu yerde bir basın açıklaması yapılmasına karar verildi.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.