İZSU Olası Bir Doğal Afete Karşı Japonlarla İş Birliği Yapacak

İZSU Olası Bir Doğal Afete Karşı Japonlarla İş Birliği Yapacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İZSU kentte kanal sistemini olası bir doğal felakete karşı hazırlamak amacıyla Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ve Japonya'nın Sendai Belediyesi ile beraber çalışma yürütecek.

 

Yaptığı yatırımlar sayesinde Türkiye'nin birçok belediyesinin örnek aldığı İZSU, yürüttüğü bilimsel projeler ve alt yapı çalışmaları sayesinde alt yapıyı güçlendirmeye hazırlanıyor. Kurum atılım olarak en son olası bir doğal afete karşı Japonya ile ortak çalışma yapmaya karar verdi.

İZSU son olarak, İzmir’deki kanal sisteminin depreme karşı risk değerlendirmesini yapmak ve ihtiyaç duyulması halinde yapılacak yatırımları belirlemek için önemli bir projeye daha imza attı. Birçok kez büyük depremlere maruz kalmış Japonya’nın Sendai Belediyesi işbirliği ve Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ortaklığında 3 yıl sürecek proje için, İZSU Genel Müdürlüğü’nde JICA üyeleri ve Sendai Belediyesi bürokratlarının katılımıyla karşılıklı protokol imzalandı. Protokole İzmir Büyükşehir Belediyesine bağlı kurum adına Genel Müdür Yardımcısı Gülay Demircioğlu, Sendai Belediyesi adına da Atıksu Müdürü Tetsuya Mizutani imza koydu.

İZSU

Pilot bölge seçilecek

Proje kapsamında, İzmir’deki kanal sisteminin işlevini korumak, risk değerlendirmesini yapmak ve mevcut sistemin yıpranma derecesini ölçmek için çalışmalar yürütüleceğini belirten İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, “Risk kriterlerinin belirlenmesi için teknik işbirliği yapacağız. Birçok kez büyük depremlere maruz kalmış Sendai’de belediyenin kriz konusundaki deneyimlerinden faydalanacağız” dedi.

Japonlarla birlikte yürütülecek bu çalışmalar için öncelikle İzmir’de pilot bir bölge seçilecek. Kanalizasyon risk değerlendirme sistemi uygulanarak risklere dayalı yatırımlar için karar verme kriterleri oluşturulacak. Ardından da risk değerlendirmesine dayalı bir rehabilitasyon planı oluşturulacak.

 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.