1. YAZARLAR

  2. Işıl Mencik

  3. "KADES’’ KADINA DESTEK
Işıl Mencik

Işıl Mencik

Kalpten kaleme
Yazarın Tüm Yazıları >

"KADES’’ KADINA DESTEK

A+A-

Dünya kadınlar gününde yine birlik ,beraberlik,  elele ,omuz omuza dayanışma içindeydik. Bununla beraber günü anlamlandıran KADES’in tanıtımında bulundum.25 kasım 2015’de 81 ilde kurulan Asayiş Şube Müdürlükleri bünyesinde Aile İçi Kadına Şiddetle Mücadele büro amir birliğiyle 8 mart 2019 ‘da KADES tanıtımını gerçekleştirdi.  KADES kadına destek uygulamasıdır. Şiddet ve cinsel saldırının imdat butonu oldu.KADES kadınlarımızın, çocuklarımızın maruz kaldığı taciz ve şiddet eylemlerini engellemek için kullanılan resmi uygulamadır. 

KADES KADIN DESTEK YARDIM ISTE.

Uygulamayı Google Play-Apple Store mağazalarından indirebilirsiniz. İlk olarak;

1.    KAYIT AŞAMASI 
a.    Ad Soyad 
b.    Tc kimlik no.
c.    Doğum yılı 
d.    Telefon no.

Kullanıcı sözleşmeyi okuyup onayladıktan sonra sisteme kayıt olur.Uygulamayı yükleyenin kadın olduğu MERNİS veri tabanındaki nüfus bilgilerinden teyit edildikten sonra SMS doğrulama kodu gönderilir. SMS olarak gönderilen doğrulama kodu sisteme girildikten sonra uygulama aktif hale getirilir. 

   2) IHBAR AŞAMASI 

  Acil durum ile karşı karşıya kalan kadın tarafından uygulama ekranında bulunan KADES KADIN DESTEK butonuna dokunarak ıhbar gerçekleşir. İhbar teyidi ekrana gönderilen EVET ve HAYIR cevabı ile doğrulanması istenir. HAYIR ise ihbar talebinin iptal edildiği kadının telefonuna uyarı mesajı olarak gönderilir. EVET ise ihbar başarıyla alındığı konuma ekip gönderileceği ihbarcının telefonuna uyarı mesajı olarak gönderilir. Kadının telefonuna giden uyarı mesajı eş zamanlı  olarak İl Emniyet Müdürlüğü 155 acil çağrı merkezindeki görevli personelin takip ettiği ekranda ihbar olarak görünmesini sağlar. İhbar ekranında gören görevli personel kadının bulunduğu konuma en yakın ekibin sevk eder

  3)MÜDAHALE AŞAMASI

En yakın ekip olaya müdahale ederek mağdur kadın ile birlikte tarafları polis merkezî amirliğine intikal ettirilir. Gerekli işlemler yapılmak üzere cumhuriyet savcısı bilgilendirilir ,alınan talimat doğrultusunda iş işlemlere başlanır. Gecikmesinde sakınca bulunan hallerde polis tarafından koruyucu ve önleyici tedbirler alınır.ŞÖNİM (Şiddet önleme ve izleme merkezleri)bilgi verilir.

Asayiş Şube Müdürlüğünde Aile İçi ve Şiddetle Mücadele büro amirliğinde bulunan Polis Özgür Polat Terzi ile “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve 6284 Sayılı Kanunun Yaratıcı Drama Yöntemi ile İşlenmesi” konulu, Yaratıcı Drama Liderliği proje çalışmasında tanışmıştık. Büro Amirlerinin ve personelleri KADES i tanıtmaları kadınlar tarafından büyük ilgi gördü.

Tüm kadınlarımız ilgilendiren ve birçok olumsuzluğu ortadan kaldırmak adına uygulanan KADES dikkate alınması gerekir. Kimse yarın ne olacağını , nelerle karşılaşacağını, başına ne geleceğini bilemez .Bundan dolayı cebinizde hayatınıza dokunan KADES'i bulundurun. Tüm kadınlarımızın şiddetten uzak , sevgi ve saygı içinde yaşayacağı bir dünya diliyorum .

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.