1. YAZARLAR

  2. Işıl Mencik

  3. KADIN VE TOPLUM 
Işıl Mencik

Işıl Mencik

Kalpten kaleme
Yazarın Tüm Yazıları >

KADIN VE TOPLUM 

A+A-

Kadın temel cinsiyet farkı göstermek adına kullanılan bir terimdir. İnsan hayatı doğumdan itibaren cinsiyet ve cinsellik örgütlendiği söylenebilir. Kimlik bir bütün ise kavramsal olarak birbirinden  ayrılan sosyal ve bireysel yaşantı 2 ayrı parçaya bölünebilir.

Sosyal kimlik kişinin toplumdaki yerini söz sahibi oluşunu rolünü alırken kişisel kimlik iç dünyasını ruhsal süreçleri içerir . Kimliğin parçalarından biri olan cinsiyet kendini tanıma ve benimseme ait olduğu cinsi bilme hissedir. “Ben Kadınım “ diyebilmek. 

Kadın olmak nedir?

Kimine göre ve toplum baskısına göre kadın; evli , ergenlik döneminde (regl) olan , çocuk sahibi olan bu atıflar kadına kelime anlamında sorumluluklar sunuyor. Örneğin kadın evde oturmalı , yemek yapmalı, çamaşır yıkamalı , çocuğa bakmalı, eşiyle ilgilenmeli ve  bir çok etiketten oluşan kelimeler...

Bunların her biri geleneksel toplum algısından oluşur.

Oysa kadın olmak; kadının değerlerine  sahip olan kendi ayakları üzerinde duran ,  kendi söz hakkını koruyabilen, özgürlüğü farklı dilde yaşamayan tüm kadınlar kadın olmanın hakkını vermiştir. 

Kadınların erkeklerle olan eşitliğini yargısız kabul edildiği, tartışma oluşturabilecek bir durumla karşı karşıya gelmediğimiz, umut dolu bir dünya diliyorum.  

Gerçek şu ki bir kadın değişirse bir toplum değişir. Çünkü mutlu kadın mutlu aileyi oluşturur.  Mutlu aile ise mutlu ve umutlu bir toplumu oluşturacaktır.

Toplum olarak insani değerlerimizi korumak için kadının  fikirlerine ve renkli düşüncelerine ihtiyacımız vardır. 

Bu yüzden; Kadınlara bir gün değil,  her gün aynı değeri vermelisiniz.

Sevgilerimle...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.