1. YAZARLAR

  2. Işıl Mencik

  3. KADINDIR SENİ SEN YAPAN...
Işıl Mencik

Işıl Mencik

Kalpten kaleme
Yazarın Tüm Yazıları >

KADINDIR SENİ SEN YAPAN...

A+A-

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü

Öncelikle Ulu Önder ATATÜRK’e şükran ve minnet duyarak tüm kadınlarımızın Kadın Hakları gününü yürekten kutluyorum.

5 Aralık 1934 'de Mustafa Kemal Atatürk'ün yaptığı en önemli devrimlerinden birisi de kadına seçme ve seçilme hakkını tanımış olmasıydı .

O dönem de bizlerden çok geride gelen ülkeler vardı.  

Türkiye,Fransa ve  Italya' dan 11,Romanya 12, Bulgaristan 13, Belçika 14 , isviçre'den ise tam 36 yıl önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanımıştı .

Atatürk yaptığı bir konuşmada;

Bu son senelerin inkılâp hayatında hummalı fedakârlıklarla mamul mücadele hayatında, milleti ölümden kurtararak halâsa ve istiklâle götüren azm-ü faaliyet hayatında her ferdi milletin mesaisi, gayreti, himmeti fedakârlığı geçmiştir. Bu meyanda en ziyade tebcil ile yad ve daima şükran ile tekrar edilmek lâzım gelen bir himmet vardır ki, o da anadolu kadınının ibraz etmiş olduğu çok ulvî, çok yüksek, çok kıymetli fedakârlıktır.  Dünyanın hiçbir yerinde , hiç bir milletinde, Anadolu köylü kadının fevkinde kadın mesaisi zikretmek imkânı yoktur ve dünyada hiçbir milletin kadını "Ben Anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletimi halasa ve zafere götürmekte Anadolu kadın kadar himmet gösterdim "diyemez

O günden bugüne gelelim üzerinden 84 yıl geçti . Hiçbir lider kadın haklarını Atatürk gibi savunmadı ve hiçbir lider kadına  Atatürk kadar değer göstermedi diyebilirim. Bunu gerek yasa da gerekse Türk tarihinde görmedim.

Çünkü Türkiye de kadın olmak zor .

Üzülerek söylüyorum ki ;

Türkiye’de insan kalabilmek de zor.

Hala daha sahip olduğu hak ve  değerlerinin karşılığını göremeyen  kadınlarımız ; sessiz kalmaya, susturulmaya katledilmeye mağdur ediliyor..

Ülkemizde ne yazık kii kadınlara gereken önem ve değer verilmemektedir. Her gün ,her akşam haberlerde, öldürülen kadınlara ait olan haberler içimizi acıtmakta hepimizin yüreğini dağlamaktadır. Ülkemiz kadına olan şiddetin de çok fazla yaşandığı bir ülkedir. Bu konuda gerekli önlemler alınarak, gerek devlet gerekse türk toplum tarafından daha bilinçli olunması sağlanmalıdır.

Kadın; susmadan ,korkutulmadan, öldürülmeden, yaşamı kabus değil,hayal ettiği gibi  hayat yaşamasını diliyorum..

“Kadın Kahraman Türk Kadını  Sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere  yükselmeye layıksın “diyen Mustafa Kemal Atatürk kadının layık olduğu yeri önemle göstermiştir .

Kadındır,seni sen yapan

Kadındır,hayatı anlamlaştıran

Kadındır,dünyaya renk katan

Hakkını hakkıyla arayan, her koşulda ve her şeye rağmen ayakta duran, gücünün  farkında olup farkındalıkla birlikte güç katan, yorgunluğun sadece beden değil de zihinde olduğunu bilen, Acıyla yoğrulan sabırla bilenen Kadınlarımızın

‘’DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜ KUTLU OLSUN’’ …

Hepinize yürek dolusu ;

Sevgi ve Saygılarımla ...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.