1. YAZARLAR

  2. Işıl Mencik

  3. KADININ İŞ GÜCÜNDEKI YERİ
Işıl Mencik

Işıl Mencik

Kalpten kaleme
Yazarın Tüm Yazıları >

KADININ İŞ GÜCÜNDEKI YERİ

A+A-

•    Kadının erkek egemen toplumlarda  hem ekonomik hem de sosyal alanda söz sahibi olması, onun ezilmesinin önündeki en büyük caydırıcı etken olacaktır. 

•    Bu bağlamda sosyal ve ekonomik olarak  kadın istihdamının irdelenmesi önem kazanmaktadır. 15 yaş ve üzeri kadınların istihdam oranı %29 olup, bu oran çalışan erkeklerin nerdeyse yarısı kadardır. Bu durumu düzeltip kadınların iş yaşamındaki yerinin geliştirilmesi istihdam artırıcı önlemlerle birlikte yasal düzenlemelerin yapılması da önemli ve önceliklidir. Gelin görün ki yasal düzenleme yapan siyaset kurumu olup bu kurumların içinde de kadın oranlarının sayısı içler acısıdır. 

•    Öte yandan iş yaşamında olsun, geçirdiğimiz seçim süreçlerinde olsun kadınların başarısı ve sonuçlara katkısı tartışılmazdır. 

•    Her ne kadar sözünü etmiş olduğumuz bu katkı alınan sonuçlara büyük oranda etki ediyorsa da başarıyı paylaşan erkek nüfus sonraki dönemler için kadın etkisinin daha fazla değerlendirilip bünyelerindeki kadın oranının artırılması konusunda niyetli olduklarına ilişkin bir izlenim yaratmamaktadır 

•    Tarafsız bir gözle bakıldığında neredeyse erkeklere oranla  yarı yarıya olan çalışan kadın nüfusunun sonuca etkisi erkeklerle hemen hemen aynı düzeydedir. Kanaatime göre bundan sonraki dönemlerde kadın istihdam sayısını artırmak erkeğe verilen olanaklardan faydalandırmak daha doğru ve adil olacaktır. Bu bir anlamda kadının kendini kanıtladığı ve hak ettiği bir durumdur. İster iktidar partisinde, ister muhalefete ve isterse iş yaşamında olsun kadının başarısı kabul edilen, inkar edilemez bir durum olduğu açıkça ortadadır. Ancak siyasî bir tarafgirlik yapmamak adına çok iyi bilinen ve her tür siyasi görüşünde kabul edeceği bu gerçek için ayrıca örnek vermeye gerek olmadığını düşünmekteyim. 

•    Yaklaşık bir ay önce kutladığımız” Dünya Çalışan Kadınlar Günü’nün” bir yıl sonraki kutlamasında kadınlar aleyhine olan oran düzeltilmiş olsun.  İnanıyorum ve iddia ediyorum ki bu yapıldığında ülkemiz rahatlayacak, kadın hak ettiği yeri bulacak, kadının ekonomik özgürlüğü artacak ve sonuçta kadına şiddet olayları da azalacaktır. Çünkü şiddet gören kadın, ekonomik özgürlüğü olmadığı için hanesine maddi katkı da bulunamayan, dolayısıyla eşinden evinin geçimi için talepte bulunmak zorunda kalan kadındır.  Bu talep ülke ekonomisinin bozulduğu, işsizlik oranlarının artığı Türkiye’de erkeğin cevap verebileceği düzeyde yeterli ve tatminkar olamamakta, giderek olumsuz yönde gelişmektedir .

•    Şunu da eklemeliyim ki; Köyden şehire olan göçü tersine çevirmek suretiyle geleneksel olarak köy yaşamında önemli bir yeri olan kadına ailesi, çevresi ve ülke için ekonomik katkısını artırma olanağı vermek düşünülmesi gereken seçeneklerden biridir. 

•    Ekonomik katkı ve ekonomik özgürlük kadının mutlu olmasını ayaklarının yere sağlam basmasını ve kendine olan güvenini kazanmasını tartışmasız biçimde sağlayacaktır.

•    Hepimiz biliyoruz ki sırtında mermi kovanları kucağında bebeğiyle kurtuluşumuza büyük katkısı olan kadınlarımız, cumhuriyetin ilk dönemlerinde hak ettiği yere kavuşmuş olmasına rağmen zaman içinde giderek bu onurlu pozisyonunu kaybetmiştir. 

•    Kadınlarımıza hak ettiği onuru kazandırmak hepimizin görevi olmalıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.