Kadırga Koyu - Şile İstanbul

Bu hafta İstanbul’un yanı başında Şile Ağva’da gizli kalmış bir köşeden bahsedeceğim. Öyle upuzun sahilleri, yada beach kulüpleri yok. Bunun yerine çadır kurabileceğiniz, yürüyüş yapabileceğiniz çok güzel alanlar var. Doğal kireçli taş yapısı gelenlerin ilgi odağı haline gelmiş. Sabahın ilk saatleri ve akşam güneş batarken ufuktaki güneş ise görülmeye değer.

Görünüşü amfi tiyatroyu andıran kayalıklar fotoğraf çekmek isteyenlerin akınına uğruyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, kayalıklara çok fazla yaklaşmadan görüntü almanız gerekiyor. Zira ortamın büyüsüne kapılıp bir kazaya sebebiyet verebilirsiniz. Bu bölgede aslında birkaç tane daha koy bulunuyor. Kocaeli tarafına gittiğinizde Bağırganlı, İstanbul tarafına gittiğinizde ise Kilimli Koyu’na ulaşmanız mümkün. Ancak bu üç koy ve plaj arasında en sakin ve kamp yapmaya en müsait olan Kadırga Koyu’dur. Çünkü plajı çok küçük ve işletmelerin olmadığı bir yer. Ama diğer koylarda wc yada restoran bulabilirsiniz. Bu koyda ise her şey doğal.

Burada kamp yapmak gibi bir planınız varsa tedarikli gitmenizde fayda var. Yiyeceklerinizi ve en önemlisi ise suyunuzu yanınızda götürün. Kadırga Koyu’na varmadan 50 metre mesafede bir çeşme var. Suyu da içilebiliyor.

Buradan su ihtiyacınızı karşılamanız mümkün.Ama tuvalet problemi için bir seçenek yok. Bölgeye en yakın market yada işletme 4 km mesafede bulunuyor. İşletme derken köy bakkalından bahsettiğimin altını çizmekte fayda var.

Denize girmek isteyenler için birkaç not eklemek istiyorum. Buranın suyu diğer bölgelere göre biraz daha sıcak olabilir. Çünkü karadenizin hırçın akıntısı burada etkisiz hale geliyor. Her iki taraftan kapanan koy burayı sıcak bir havuz haline getirmiş. Çocuklarınız içinde gayet ideal. Birçok bölgenin aksine burası akıntının az olduğu ve insanların yüzmesi için tehlike oluşturmayan bir bölge haline gelmiş. Ama siz yinede dikkatli olun. Nede olsa burası Karadeniz.

İki yoldan buraya gelmeniz mümkün. İlk olarak İstanbul tarafından veya Kocaeli tarafından gelebilirsiniz. Her iki yoldan da gelseniz yol bir yerde tek bir yola çıkıyor. Yaklaşık 1-2 km kadar toprak yoldan gideceksiniz. Yolu kaybettim sanmayın. Navigasyona güvenebilirsiniz. Aracınızı park ederken fazla uç kısımlara gitmeyin ve lastiğinizin altına taş koymayı da unutmayın. Ne demek istediğimi gittiğiniz zaman daha iyi anlayacaksınız. Şimdiden iyi bir haftasonu geçirmeniz dileğiyle.
Çok Gezin, Çok Okuyun ve Çok Sorun

Önceki ve Sonraki Yazılar