Kaldırım Üstü Tavacı Recep Usta!

Vatandaşların haklı tepkisi, bizim de haklı yazmamızın kaynağıdır.

Türkiye Cumhuriyeti hukuk devletidir!

Hukuk devletinde de kurallar vardır.

Kurallarda kim olursa olsun, ne olursa olsun, nasıl olursa olsun adil ve adaletli şekilde herkese uygulanır.

Nokta!

İzmir’in Kordon’daki ünlü restoran işletmesi Tavacı Recep Usta da, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde işletmecilik yapan, ürünlerinin çeşitliği, fiyatların yüksekliği, mekânının güzelliği ve müşterilerinin orta seviyenin üzerinde gelire sahip olmasıyla tanınır.

Ürünlerin çeşitliliğine, fiyatlarının yüksekliğine, mekânının güzelliğine ve müşterilerinin gelirine bir sözümü yok, olamaz da!

Hepsi ticaretin altın kulları içinde makul!

Ancak Türkiye Cumhuriyeti’nin hukuk kuralları, trafik kuralları hiç sayılıyorsa orada tavacı değil, tencereci değil, kazancı Recep Usta’da olsa tepkimiz net olur.

Hukuka uy!

İnsanların haklarına saygılı ol!

Bayramın son günü Tavacı Recep Usta’ya gelen müşterilerin arabalarının anahtarları alınmış, müşterilere içerde en güzey yerler gösterilmiş, araçları da trafik kurallarına göre yayalara ait olan koca kaldırıma, ikişer ikişer, üçer üçer park edilmiş.

Türkiye Cumhuriyeti’ne ne kadar katma değer vergisi verirse versin, hiçbir işletme insanların trafik kurallarına göre hakları olan kaldırımları böylesine haksız şekilde işgal edebilme ayrıcalığına sahip değildir, olamaz da.

Kaldırımlar bütün dünyada olduğu gibi biz de de yayalara aittir.

Kaldırımlarda sadece ve sadece yayalar yürür veya yayalar bekler.

Markası ne olursa olsun, gelir seviyesi ne olursa olsun hiçbir işletmenin, bir aracın kaldırımlara park etme ayrıcalığı yoktur, olamaz da!

İşletmelerin rahat iş yapma için bir işgaliye hakkı vardır ama o da işletmesinde müşteri alabilmesi için, müşterilerinin araçlarına park yeri yapabilmesi için değil.

Tavacı Recep Usta’nın bu hukuk dışı, hak dışı, kural dışı hareketini bütün İzmirliler adına, en çok da tepki verenler adına kınıyoruz.

Yedirdiğiniz, içtirdiğinizde, kazandığınızda kimsenin gözü yok.

Sizin de yayaların kaldırımlarında gözünüz olmasın yeterli!

img-20240413-wa0005-001.jpg

img-20240413-wa0001.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.