KAMERUN, YAPI MALZEMELERİ AÇIĞINI İTHALATLA KAPATACAK

KAMERUN, YAPI MALZEMELERİ AÇIĞINI İTHALATLA KAPATACAK

Kamerun, yaptığı petrol ihracatını kamu alanındaki yatırımları ile değerlendirerek, inşaat piyasasına hız katmış durumda...

Ulaşım altyapısı, tarım, sağlık ve eğitim gibi alanlarda yürütülmekte olan inşaat projeleri sayesinde Kamerun inşaat sektörü giderek büyümekte ve inşaat malzemelerine olan talebi de paralel olarak artmaktadır.


Ülkede yürütülmekte olan en büyük projelerden 380 milyon € değerindeki Kribi derin deniz liman inşaatı ile kazandırılacak olan limanın, ülkenin başta dökme maden ve tarım ürünleri olmak üzere ticari taşımacılık faaliyetine önemli katkı sağlaması beklenmektedir. Yine bu projelerden 3 milyar $ değerindeki Grand Eweng HES baraj projesi, Afrika’daki 4. Büyük inşaat projesi ve yine Afrika’daki en büyük özel HES projesi olmaktadır. 

douala-limani.jpg
2019 Afrika Kupası’nın Kamerun’da düzenlenecek olması yine inşaat sektörüne ivme katan gelişmelerden birisi olmakta ve başta stadyum inşaatları olmak üzere birçok yeni projeye imza atılmaktadır. Bu projelerden Douala’da inşa edilen 50 bin kişilik Doula Japoma Stadyumu, Yenigün İnşaat tarafından üstlenilmiş olup, 282 milyon $ değerindedir.


Douala şehrindeki işlek limanı ve bölgesiyle olan yoğun ticaret hacmi sayesinde Orta Afrika yapı sektörüne açılma üssü olarak nitelendirilen Kamerun’un artan yapı malzemeleri talebini karşılamak ve uluslararası yatırımcıları tek bir organizasyon ile aynı çatı altında buluşturmak için düzenlenen CAMEROON BUILD bu yönüyle ülkenin yapı sektöründe ihtiyacı olan ‘know-how’ ve ‘inovasyon’ eksikliğini karşılaması beklenmektedir. 


30 Kasım – 3 Aralık 2017 tarihlerinde Kamerun’un başkenti Yaoundé’de düzenlenecek olan CAMEROON BUILD Yapı ve Yapı Malzemeleri Fuarı’nın ana organizatörü olan LADİN FUAR ve KONGRE ORG. HİZM. A.Ş adına açıklama yapan Pazarlama Müdürü Sayın Elif KAYA, Kamerun’un avantajlarına değinerek; “Yaptığı petrol ihracatını kamu yatırımları ile değerlendiren Kamerun’un yapı piyasası, Türk ihracatçı firmalar için önemli bir pazar olma potansiyeline sahip. Özellikle yatırımların artmasıyla, ülkenin yapı malzemelerine ihtiyacı giderek artmaktadır. Bu noktadaki talebi karşılayacak ülkelerden birisi neden Türkiye olmasın?” dedi. 

yaoundé-kent-golu.jpg
Özellikle Kamerun’un en yüksek miktarda ithal ettiği yapı malzemesi ürünü olan çimento ithalatının altını çizen Sayın KAYA; “Kamerun’daki inşaat faaliyetlerinin artması ile ülkedeki çimento talebi giderek artmakta ve ülkede bulunan tek çimento fabrikası da (Cimencam) bu talebi karşılayamamaktadır. Fakat çimento, ithalat ürünü haline gelmesine rağmen, Türkiye’nin Kamerun’a çimento ihracatı sadece 16 milyon $’da kalmıştır. İşte CAMEROON BUILD Fuarı ile amacımız, bu rakamları ikiye, mümkünse üçe katlayarak, Türkiye’nin bu pazardan aldığı payı arttırabilmektedir” diye ekledi.


30 Kasım – 3 Aralık 2017 tarihlerinde Kamerun’un başkenti Yaoundé’de, “Palais des Congres” fuar alanında düzenlenecek olan fuarla, yapı malzemeleri ve sistemleri, yapı ekipmanları, prefabrik yapılar, inşaat aletleri, mermer, aydınlatma, döşeme, iç mimari, mutfak ve banyo ürünleri üreticileri, tedarikçi ve distribütörleri sektör profesyonelleri ile bir araya gelerek, Kamerun yapı sektörüne girişte kendilerine avantaj sağlayacaklar.
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.