Karşıyaka’da Ahilik Haftası Kutlandı

Karşıyaka’da Ahilik Haftası Kutlandı

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, geleneksel hale gelen Ahilik Haftası kutlamalarını bu yıl Karşıyaka’ya da taşıdı.

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, geleneksel hale gelen Ahilik Haftası kutlamalarını bu yıl Karşıyaka’ya da taşıdı. Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, Kaymakam Saadettin Yücel ve İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu, makam ziyaretlerinin ardından Çarşı esnafını gezdi.

 ÇARŞI’DA MUHTEŞEM KUTLAMA

Bu yıl 23-29 Mayıs tarihleri arasında kutlanan 29. Ahilik Haftası etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen etkinliklere Birlik yöneticilerinin yanısıra Yılın Ahisi seçilen Pastacı Emre Demirci de katıldı. Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ve Kaymakam Saadettin Yücel, makam ziyaretlerinin ardından İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu ile birlikte Çarşı esnafını ziyaret etti. Dükkan sahiplerine karanfiller dağıtıldı. Çarşı içinde Ahi Pilavı ve lokması ikram edildi, gösteriler yapıldı. Türk Milli Takımı’na seçilen kuaförlerin şov yaptığı Çarşı’da ayrıca Canlı Heykellerin gösterisi de ilgi çekti.

bb0f0145-0584-4ae8-a8d1-c17e42f6dc42

“AHİLİK GELECEĞE TAŞINMASI GEREKEN BİR DEĞERDİR”

Karşıyaka Kaymakamı Saadettin Yücel “Ahilik kültürü önümüzü aydınlatan bir fenerdir. Yaşatılması gereken en büyük değerlerimizden biridir. Çağın getirileri ile beslenerek geleceğe taşınmalıdır” diye konuştu.

 “AHİLİK KÜLTÜRÜNÜ YAŞATMALIYIZ”

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar “Halkımıza en iyi hizmeti üretebilmek için esnaf kardeşlerimizle bir bütün halinde hareket ediyoruz. Ahilik dayanışma demektir, paylaşım demektir ve kardeşlik demektir. Bu değerlerimize sahip çıkmalı ve yaşatmalıyız. Tüm esnaf kardeşlerimin, bu kültürle yoğrulmasını ve gelecek kuşaklara da bu mirası devretmesini diliyorum” dedi.

BAŞKAN AKPINAR’A TEŞEKKÜR

Hafta etkinliklerine halkın da büyük ilgi gösterdiğini kaydeden İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu, “Bu bizi çok memnun etti. Çünkü bu etkinlikleri gerçekleştirmekteki temel amacımız, Ahi Felsefesi’ni topluma ve yeni nesle doğru aktarmaktır. Yalın anlamıyla Ahi 'Kardeşim' demektir. Ahilik felsefesi sanatın, ticaretin ve mesleğin olgun kişilik, güzel ahlak ve doğrulukla yoğrulmasını öngörür. Karşıyaka’ya bu ziyareti, 300 bin esnaf kardeşimiz adına gerçekleştiriyoruz. İlçesindeki esnaf ve zanaatkarlara yaklaşımından dolayı Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Sizden son derece memnunuz çünkü iki yılda Karşıyaka’da hiçbir sorun yaşamıyoruz” dedi.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.