Karşıyaka'da Atatürk'ü Anlattılar...

Karşıyaka'da Atatürk'ü Anlattılar...

Karşıyaka Belediyesi ve İzmir Karşıyaka Lisesi Eğitim Vakfı, Karşıyaka Kız Muallim Mektebi'nin 102. Kuruluş Yıldönümü'nde duygusal bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Çarşı Kültür Merkezi'ndeki organizasyonda, Atatürk'ü gören son nesil öğrenciler, Karşıyaka

1914 yılında Karşıyaka'da kurulan İzmir Kız Muallim Mektebi'nin 102. Kuruluş Yıl Dönümü, ‘Atatürk’ü Gören Son Nesil, Karşıyakalılar ile Buluşuyor’ başlıklı, duygusal bir etkinlikle kutlandı. Karşıyaka Belediyesi ve İzmir Karşıyaka Lisesi Eğitim Vakfı'nın ortaklaşa düzenlediği kutlama programında, mektebin mezunları, Karşıyakalılar ile bir araya geldi. Atatürk'ü gören son nesil olan Cumhuriyet Çınarları, Ulu Önder'e ilişkin anılarını paylaştı. Çarşı Kültür Merkezi'ndeki etkinlikte, o döneme ait fotoğraflardan oluşan sergi de açıldı. Okulun mezunları arasında yer alan ve etkinliğe katılan 13 katılımcıya plaket verildi.

KARŞIYAKA BU DEĞERLERLE GÜZEL

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar “Göreve geldiğim günden bu yana en anlamlı ve en heyecan duyduğum anları yaşıyorum. Ata’mızın ışığında aydınlanmış olanlarla birlikteyiz. Sizlerin özverisi ile ülkemiz çağdaşlaşma yolunda adımlar attı. Ne yazık ki günümüzde Cumhuriyetle hesaplaşma içinde olanlarla karşı karşıyayız. Bu nedenle, bizlere çok önemli görevler düşüyor. Ne pahasına olursa olsun Cumhuriyeti korumak için mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

AYDINLANMANIN IŞIĞI OKUL  

İzmir Karşıyaka Lisesi Eğitim Vakfı (İKLEV) kurucularından, eğitimci ve yazar Yücel İzmirli ise “Kızların eğitime yönlendirilmesinde Kız Muallim mektebi önemli başarılar sağlamıştır. Atatürk Devrimlerini burada öğrenen kızlarımız görev yaptıkları yerlerde halkın aydınlanmasında önemli başarılar sağladı. Bu değerlerimizi sonsuza kadar korumalı ve yaşatmalıyız” diye konuştu.

KIZ MUALLİM MEKTEBİ

Ülkemizin önemli eğitim kurumlarından biri olan İzmir Kız Muallim Mektebi 1914 yılında kuruldu. İzmir işgali döneminde yaşadığı sıkıntıları kısa sürede atlatan eğitim kurumu, İzmir’in kurtuluşu ile birlikte önemli atılımlar gerçekleştirdi. Mustafa Kemal Atatürk 1925, 1931 ve 1934 yıllarında İzmir’e geldiğinde Kız Muallim Mektebi’ni de ziyaret edip eğitimdeki başarılarını yakından takip etti. Cumhuriyet ışığı ile yetiştirdiği öğretmenleri ülkenin dört bir yanında binlerce öğrenci yetiştirdi. Okul 1946 yılında Buca’ya taşınırken, binalar Karşıyaka Lisesi olarak hizmet vermeye başladı.

7f9f39c2-1215-4d4f-909b-dd96a9b952d3

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.