Katip Çelebi Üniversitesi'nde Hem Eğitim Hem Sağlık

Katip Çelebi Üniversitesi'nde Hem Eğitim Hem Sağlık

Sağlık Bakanlığı ile iş birliği yapan İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, oluşturduğu üç aile sağlığı merkezinde bir taraftan hekim ve hemşire adaylarına eğitim verirken, diğer yandan da bölge halkına kaliteli sağlık hizmeti sunuyor.

Aile hekimliğinin en eski branşlardan biri olduğunu ancak Sağlık Bakanlığı’nın aile hekimliği uygulamasını başlatmasıyla birlikte popüler hale geldiğini söyleyen İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Kurtuluş ÖNGEL, İKÇÜ’ye bağlı 3 adet aile sağlığı merkezinin her birinde, 2800 kişiye hizmet verdiklerini söyledi. Temel çalışma alanlarının hastaneler değil, birinci basamak sağlık merkezleri olduğunu dile getiren Öngel, Sağlık Bakanlığı ile yaptıkları anlaşma kapsamında, Çiğli-Balatçık, Narlıdere-Mithatpaşa Caddesi ve Karşıyaka-Mustafa Kemal Mahallesi’nde aile sağlığı merkezleri açtıklarını, bu sayede İKÇÜLÜ gençlerin uygulamalı eğitim, vatandaşların da kaliteli sağlık hizmeti alma şansını yakaladıklarını söyledi. Doç. Dr. Öngel; “Aile sağlığı merkezlerimiz 14 aydır faaliyet gösteriyor. Bu merkezlerde asistan arkadaşlar görev yapıyor, hem tıp fakültesi, hem de hemşirelikte okuyan öğrencilerimiz rotasyona yine bu merkezlere geliyor. Bir sağlık kurumu ama aynı zamanda bir eğitim merkezi olarak hizmet veriyoruz.” dedi.

04042016_-aic-medyaege-katip

HEDEF; KAPSAMLI AİLE SAĞLIĞI MERKEZLERİ

Bu konuda öncü olan İKÇÜ’nün ardından, 9 Eylül Üniversitesi de İzmir’in Karabağlar semtinde bir aile sağlığı merkezi açtı. Her bir merkeze röntgen, ultrason cihazı almak, laboratuvar imkanı kazandırmak gibi hedeflerinin olduğunu söyleyen Öngel, hastanelerin yükünün de bu sayede azalacağını dile getirdi. Bu sistemin diğer üniversitelere de kısa süre içinde yayılacağını ifade eden Öngel, bunun tıp fakültesi ve hemşirelik öğrencilerinin yetişmesi için çok önemli bir alan olduğunu, bu merkezlerde, rutin sağlık taramalarından aşılara, sigara bıraktırma konusunda danışmanlıktan gebe takibine kadar çok geniş bir çerçevede hizmet verdiklerini söyledi.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.