Kazdağı "kül dağı" olmasın!

Kazdağı "kül dağı" olmasın!

Türkiye’nin en önemli doğal alanlarından biri olan ve her yıl binlerce yerli ve yabancı ziyaretçiyi kendine hayran bırakan Kazdağları’na termik santral yapılmak isteniyor.

Türkiye’nin en önemli doğal alanlarından biri olan ve her yıl binlerce yerli ve yabancı ziyaretçiyi kendine hayran bırakan Kazdağları’na termik santral yapılmak isteniyor. Yapılması planlanan Çırpılar Kömürlü Termik Santrali için İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu  (İDK)13 Eylül’de toplanacak. Toplantıya katılacak olan yerel hareketler, sivil toplum kuruluşları ve milletvekilleri ise projeye karşı çıkıyor.

Kazdağlarına yapılmak istenen Çırpılar Kömürlü Termik Santrali, Kül Depolama Sahası, Kömür İşletme İle Kırma Eleme Tesisi projesi için 11 Ağustos 2017’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda İDK toplantısı yapılacağı duyuruldu. 13 Eylül’de yapılacak toplantıda, Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu incelenecek. Çanakkaleliler, sivil toplum kuruluşları, yurttaşlar ve milletvekilleri ise ilgili raporun ret edilmesi ve tekrardan gündeme getirilen projenin iptal edilmesini talep ediyor.  Çırpılar ilgil basın bülteni ekte iletiyoruz.Projenin çevresel etki değerlendirmes kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndaki ilk inceleme ve değerlendirme toplantısının Şubat 2016’da yapılması planlanmış ancak Agonya Ovası’ndan 67 muhtarın imzaları ilgili 8 kuruma iletilerek toplantı Mart 2016’ya ertelenmişti. Mart 2016’da yapılan ilk toplantıya katılan yöreden vatandaşların ve milletvekillerinin itirazları ile ÇED süreci durdurulmuştu. Son olarak ise, Ocak 2017’de yapılması planlanmış, sivil toplum örgütleri projeye karşı kampanya başlatmış ve #KazdağıHepimizin[1] demişti. Devamında ise ilgili İDK toplantısı Bakanlık tarafından süresiz ertelenmişti.

Hava kirliliğinin sebebi termik santraller

Türkiye’nin en değerli ve en önemli orman varlıklarından olan Kazdağı’nda, kömürlü termik santrallerin yaratacağı kirliliğe karşı yine harekete geçen yerel hareketler ve sivil toplum kuruluşları, yılda 1.3 milyon ton kül üretecek olan projenin ÇED Raporu’nun onaylanmamasını talep ediyor.

Toplantıya katılım gösterecek olan yerel hareketler, sivil toplum kuruluşları ve yurttaşlar aynı zamanda resmi itiraz dilekçelerini toplamaya ve BİMER üzerinden yetkililere iletmeye başladı. Yılda 3.5 milyon ton kömür yakacak olan proje, Kazdağları’nda tarımı, hayvancılığı, insan yaşamını ve doğayı tehdit ediyor. Projenin ÇED Raporu’nda ise ortaya çıkacak olumsuz sosyal ve ekonomik etkilerden bahsedilmiyor.

Çırpılar Termik Santrali’ne neden karşı çıktıklarını yorumlayan Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği’nden Süheyla Doğan “Çanakkale’nin en önemli sorununun hava kirliliği olduğu Bakanlığın raporlarında zaten ortaya konulmuş durumda. Rapora göre hava kirliliğinin sebebi ildeki termik santraller. Çan’da bir kömür santrali işletmede, bir diğeri de inşa halindeyken 50 km ötede Yenice’ye yeni bir santral yapılması planlanıyor” dedi.

Kazdağıkül dağı olmasın!

Termik santralin yapılacağı Yenice’den yörenin eski muhtarı Hüseyin Soylu ise “Havamız, suyumuz, toprağımız kömürlü termik santrallere kurban edilmek isteniyor. Bizlere de kül altında yaşamak, asitli, zehirli suları içmek, bu sularla tarım yapmak reva görülüyor. Kazdağları’nı yok edecek bu santralin kurulmasını istemiyoruz. Kazdağları kül dağı olmasın!” dedi.

İda Dayanışma Derneği’nden Hicri Nalbant “Termik santral ve kömür ocağı, Balıkesir’in Gönen İçme Suyu Barajı’nın koruma alanı içinde kalıyor. Yurt dışına tarım ürünü ihraç eden Kazdağları’nın Agonya Ovası’nı, içme suyu kaynaklarımızı 25 yıllık yatırım için yok edecek termik santral istemiyoruz” dedi.

Agonya Ovası sakinlerinden Fatma Soylu ise “Binlerce yıllık bir doğa mirasının misafirleri olarak bizler, binlerce yıl sonrasına değer katarak, koruyarak taşıyacağımız bu mirası birkaç misafirin onbinlerce yılın yanında kısacık kalan ömrünün vicdanına bırakarak ekonomik bir büyüme ve gelişme sağlanabileceğine inanmamalıyız. Bu ayak sesleri sert bir şekilde duyulan iklim felaketlerine doğru frene basmak yerine gaza basmaktır” dedi.

Kalitesiz kömür için doğayı feda etmeyin!

350Ankara.org’dan İklim ve Enerji Danışmanı Önder Algedik “Yöreden çıkarmaya çalıştıkları kömürün kalitesi ÇED raporunda ortaya konulmuş. 1000 kalorilik çok düşük kaliteli ve yüksek sülfür oranı ile kirletici değeri çok yüksek bir kömürü yakıp elektrik üretmenin Yenice’ye çok zararı var. Hava kirliliğiyle, külüyle, tüketeceği suyla bu yöreyi her yönden olumsuz etkileyecek. Bu kalitesiz kömür için doğayı, iklimi feda etmenin anlaşılabilir bir yanı yok” dedi.

TEMA Vakfı Çanakkale il temsilcisi Hakan Karan ise “Termik santral saatte 459 metreküp su tüketecek ve çiftçilerimizin tarım alanlarını sulamak için kullandığı göletin suyunu kullanacak. Çiftçinin suyunun termik santrale verilmesi kabul edilemez” diye ekledi.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.