1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. KDV ve tapu harcı indirimi uzatıldı; asıl beklenti banka faizinde
KDV ve tapu harcı indirimi uzatıldı; asıl beklenti banka faizinde

KDV ve tapu harcı indirimi uzatıldı; asıl beklenti banka faizinde

Artan döviz ve yüksek faiz oranları nedeniyle satışlarda gözle görülür bir düşüş yaşayan gayrimenkul sektöründe tapu harcı ile KDV oranlarındaki indirim yıl sonuna kadar uzatıldı.

A+A-

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın yaptığı açıklamaya göre yıl sonuna kadar tapu harç oranı yüzde 4 yerine yüzde 3, KDV ise yüzde 18 yerine yüzde 8 olarak devam edecek.

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz sektör temsilcileri, zaten uygulanmakta olan indirimin uzatılmasının büyük bir etkisi olmayacağını; asıl beklentinin banka mevduat faiz oranlarıyla konut kredi oranlarında gerçekleşmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

İZTO Yönetim Kurulu Üyesi ve MÜFED Başkanı İsmail Kahraman:

YENİ KAYNAK YARATILMALI

Bakanlığın açıkladığı indirimlerin uzatılması kararını doğru buluyorum. Bununla birlikte 330 bin müteahhitin hizmet verdiği ülkemizde asıl beklentimiz banka faiz oranlarının düşmesidir. Hükümetimizden acil eylem planı olarak bu konu üzerine eğilmesini talep ediyoruz. İndirimlerin uzaması önemli bir gelişme, fakat insanların alım gücü değişmediği için satışları doğrudan etkilemiyor. Bu dönemde müteahhitler ellerindeki işleri tamamlayıp mevcut stoklarını eritmeye çalışıyor. Şu anda yeni projeler artan girdi maliyetleri nedeniyle ertelendi. Satışların önünü açmak için yapılması gereken şeylerden biri de yeni kaynakların yaratılması. İmar barışıyla elde edilecek gelirin bir bölümü küçük ve orta boy inşaat firmalarını finanse etmekte kullanılabilir. Yeni evlenecek veya ilk defa ev alacak çiftler için belli rakam aralığındaki konutlarda uygun kredi faiz oranları sağlanabilir. Bu konuda hükümetimizden gerekli adımların atılması noktasında sektörün beklentisi var. Ekonominin çarklarının dönmesi adına kredi faiz oranlarının düşmesi gerekiyor.

BYY İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Ali Yavuz:

FAİZ İNDİRİMİ BEKLİYORUZ

Şu anda inşaat sektörü sıkıntılı günler yaşıyor, satışlar ayda 7 - 8 den, 2'ye kadar düştü. Bu indirimlerin uzatılması sektör adına faydalı olacaktır. Maliyetler artmasına rağmen bunu konut fiyatlarına yansıtmadık. Yeni yılla birlikte bir kıpırdanma bekliyoruz. Asıl, banka faizleri indirilirse sektör rahat bir nefes alacak ve yeni projeler de yaşama geçirilecektir. 
 

First Class Trust Union Yönetim Kurulu Başkanı Gülçin Okay:

TEK BAŞINA YETERLİ DEĞİL

Tapu harcı ile KDV oranlarındaki indirimin yıl sonuna kadar uzatılması olumlu bir gelişme, fakat tek başına yeterli değil. Bu indirim zaten uygulanıyordu. Buna rağmen önemli bir hareketlenme olmadı. Asıl yapılması gereken banka mevduat faiz oranlarıyla, konut kredi oranlarında indirim yapılması olacaktır. İnsanlar konut almaktansa nakit parasını bankaya yatırıp faizini değerlendiriyor. Çünkü hiçbir kira geliri, şu anki faiz oranlarının yerini tutmuyor.

 

Gözde Grup Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Kenan Kalı:

2019'DAN UMUTLUYUZ

Bakanlığın aldığı indirim kararının uzatılmasını olumlu olarak görüyorum. Bununla birlikte sektörün asıl beklentisi ticari araçlarda olduğu gibi KDV oranının % 1 olmasıydı. Piyasaların rahatlaması ve konut satışlarının da tekrar canlanabilmesi için banka faiz oranlarının azaltılması konusu burada öne çıkıyor. Bununla birlikte yılının ilk çeyreğinin yine durağan geçeceğini ve ikinci çeyrekle beraber kur ve faiz oranlarının da normal seviyelere ineceği konusunda beklentimiz var.

Yücesoy Mühendislik Yönetim Kurulu Üyesi Evren Gökçöl:

YAPI MALZEMELERİNİN KDV'Sİ AZALTILMALI

Yapılan indirim hem alıcı hem satıcının cebinden çıkan paranın daha az olması nedeniyle mutlaka fayda sağlayacaktır. İnşaat firmalarını asıl zorlayan konu ise girdi maliyetlerinin yüksek olması. Asıl inşaat yapımında kullandığımız malzemelerin KDV oranları % 18'den % 8'e inerse o zaman sektör büyük bir rahatlama yaşayacaktır. Girdi maliyetlerinin azaltılması bir süredir ertelenen projeleri de tekrar canlandıracak ve sektörü hareketlendirecektir.

Tanyer Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Münir Tanyer:

İNDİRİM KALICI OLMALI

Tapu harcı ile KDV oranlarındaki indirimin yıl sonuna kadar uzatılması bir avantaj. Çünkü % 18 ciddi bir maddi yük yaratıyordu, % 8'e indirim bir nebze fayda sağlayacaktır. Asıl beklentimiz bu indirimlerin kalıcı hale getirilmesi. Çünkü inşaat lokomotif bir sektör. 150 - 200 farklı sektörü de besliyor. Bunun için inşaat sektörünün faal halde olması ülke ekonomisi açısından önemli katkılar sağlayacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.