Kemeraltı Albayrak Pasajı yenileniyor

Kemeraltı Albayrak Pasajı yenileniyor

Ayakkabıcıların Işıkkent’e taşınmasının ardından yaklaşık 30 yıldır boş olan Albayrak Pasajı’nın yenilenmesi için İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri çalışmalara başladı.

Kemeraltı bölgesinin tarihi dokusunun önemli mimari unsurlarından biri olan ve pasaj formunda düzenlenmiş iki katlı bir yapı olarak Albayrak Pasajı, girişlerinden birini doğrudan Havra Sokağı’na, diğerini de Havra Sokağı ile kesişen 937 Sokak’a açmaktadır.

Kentsel belleğin korunması amacıyla Albayrak Pasajı’nda titizlikle ve büyük bir dikkatle söküm çalışması tamamlandı. Pasaj içerisinde yer alan dükkan camlarında yazılı dükkan isimleri, kapı numaraları, eski fotoğraflar, tabelalar ve anı niteliği taşıyan tüm eşyalar, yapı hizmete açıldıktan sonra sergilenmek için muhafaza ediliyor.

unnamed-001.jpg

Tevfik Tozkoparan ve ekibi tarafından mimari proje çalışmalarına başlanmış olan pasajın zemin katında Havra Sokağı ile bütünleşecek bir gıda çarşısı, birinci katında bölgeye has el sanatları icra eden zanaatkarlar ve sanatçılar için atölyeler oluşturulacak. Albayrak Pasajı’nın, Kemeraltı’nda önemli bir gastronomi ve kültür noktası olması hedefleniyor.

Albayrak Pasajı Hevra, Sinyora (Giveret) ve Los Foresteros Sinagoglarına bitişik konumda, Etz Hayim Sinagogu’nun hemen karşısında yer almaktadır. Alanda tarihi sinagoglar için master plan çalışmaları devam etmektedir.

unnamed-1.jpg

Aynı zamanda İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kamulaştırılan parsel de meydan olarak düzenlenecek. Böylelikle Havralar Bölgesi’nde bütünleşik bir projelendirme çalışması ile Albayrak Pasajı ve çevresi Kemeraltı için önemli bir çekim merkezi haline gelecektir.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.