Kepler Uzay Teleskobu emekliye ayrıldı

Kepler Uzay Teleskobu emekliye ayrıldı

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Kepler Uzay Teleskobu'nun, derin uzaydaki 9 yıllık keşif yolculuğunun ardından emekliye ayrıldığını açıkladı. Kepler, 9 yıllık misyonu sırasında Güneş Sistemi dışında 2 bin 600 gezegen keşfetti

NASA'nın internet sitesinden yapılan açıklamada, yakıtı biten Kepler  Teleskobu'nun bilim operasyonlarının sonuna geldiğini duyurdu.

NASA'nın ilk gezegen keşif misyonu olan Kepler'in tüm beklentilerin  ötesine geçerek insanlığın Güneş Sistemi ve ötesindeki yaşam arayışına yeni bir  soluk getirdiğini ifade eden Bilim Misyonları Direktör Yardımcısı Thomas  Zurbuchen, "(Kepler) Yalnızca bize uzayda ne kadar çok gezegenin var olduğunu  göstermekle kalmadı aynı zamanda bilim dünyasında çığır açan yepyeni bir  araştırma alanını da tanımlamış oldu. Onun keşifleri insanoğlunun kainattaki  yerine yeni bir ışık tutarken yıldızların ötesindeki davetkar gizemleri ve  olasılıkları önümüze serdi." dedi.

İlk gezegen avcısı

Kepler 9 yıllık misyonu boyunca Güneş Sistemi dışında 2 bin 600  gezegen keşfetti. Bu keşifler sayesinde o zamana dek yıldızlar ve yıldız  kümelerinin odaklanan gökbilimde ötegezegenler başlı başına bir araştırma konusu  haline geldi.

Kepler'in keşifleri sayesinde gökyüzündeki yıldızların yüzde 20'si ila  yüzde 50'sinin yörüngesinde yaşama elverişli Dünya'ya benzer boyutta kayalık  gezegenler barındırdığı anlaşıldı.

35 yıl önce Kepler Teleskobu'nun hayata geçirilmesine ilişkin ilk  fikir ortaya atıldığında insanoğlunun Güneş Sistemi dışındaki tek bir gezegenden  dahi haberi olmadığının altını çizen Kepler Misyonu'nun kurucu Baş Araştırmacısı  William Borucki, "Artık gezegenlerin her yerde var olduğunu biliyoruz. Bu bulgu,  yeni nesillere kainatın keşfi açısından yepyeni bir kapı aralıyor." ifadelerini  kullandı.

6 Mart 2009 yılında uzaya fırlatılan Kepler Teleskobu, yıldız  parlaklığını ölçen bir gelişmiş dijital kamerayla donatılmıştı. Teleskop, Kuğu  (Cygnus) Takımyıldızı'nda 150 bin yıldızın olduğu bir yıldız kümesine odaklanması  planlanmıştı.

Kepler'in ikinci hayatı: "K2"

Teleskop, keşif misyonunun 4. yılında öncelikle bilim görevlerini  büyük ölçüde tamamlamışken mekanik arızalar nedeniyle faaliyetine ara vermek  zorunda kaldı. Arızayı tamir eden bilim adamları, Kepler'in görüş alanını her 3  ayda bir değiştirdiği yeni bir operasyon moduna geçirdi. "K2" adı verilen keşif  misyonunun bu aşamasında Kepler 500 bin yeni yıldızın bulunduğu bir alanı  gözlemleme fırsatı buldu.

Bu kadar geniş bir alana odaklanmak bilim adamlarına yıldızların  hareket tarzları ve yörüngesindeki gezegenlerin yapısı hakkında yeni bilgiler  sağladı. Bu bilgiler, Samanyolu Galaksisi'nin geçmişi, Süpernova denilen yıldız  patlamaları ve kainatın genişleme hızı açısından yeni teori ve açıklamalar ortaya  atılmasına vesile oldu.

Emekliye ayrılmasının Kepler'in ilham verdiği keşiflerin sona erdiği  anlamına gelmediğinin altını çizen Kepler Proje Araştırmacısı Jessie Dotson,  "Kepler'in topladığı verilerden çıkacak yeni keşifler beni heyecanlandırıyor.  Gelecek keşif misyonları Kepler'in bulguları üzerine inşa edilecek." dedi.

Kepler keşif misyonu, NASA'nın California'daki Ames Araştırma Merkezi  tarafından icra ediliyordu. Teleskop, NASA'nın Jet İtki Laboratuvarı tarafından  geliştirilmişti.

Teleskop adını, 17. yüzyılda yaşayan, modern bilimsel devrimin  öncülerinden Alman matematikçi ve gökbilimci Johannes Kepler'den alıyordu.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.