Kerem Ali Sürekli, “Kurtuluş meşalesini İzmirli STK’lar yakmıştı!”

Kerem Ali Sürekli, “Kurtuluş meşalesini İzmirli STK’lar yakmıştı!”

AK Parti İzmir İl Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanlığı, ‘İlçe STK Buluşmaları’nın ilki Karşıyaka’da düzenlendi. İlçe STK Buluşmaları'nda konuşan AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, “Kurtuluş meşalesini İzmirli STK’lar yakmıştı!” dedi.

İlçede faaliyet gösteren dernek, oda ve diğer sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin yoğun katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda konuşan İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, pek çok konuda önemli mesajlar verdi. İzmir’in işgaliyle birlikte başlayan direnişte STK’ların büyük payı olduğuna dikkat çeken Başkan Sürekli; “Kurtuluş meşalesi İzmir’den gönüllü sivil toplum kuruluşu temsilcilerince yakılmıştır. Kuruluşun kurtuluşun şehri İzmir’in bu noktadaki en özel İlçesi Karşıyaka’da bu görevleri yapmak büyük ayrıcalık. 30 ilçede yapacağımız STK Buluşmaları‘mıza buradan başlıyoruz. STK’lar ile devlet arasındaki duvarları kaldırdığımız 20 yıllık iktidarımızda nasıl omuz omuzaysak, bundan sonra da öyleyiz.” diye konuştu.

Sürekli, Oda ve Dernek Başkanları ile pandemiden, ekonomideki dalgalanmalar ve İzmir’in yerel sorunlarına kadar pek çok konuda görüşlerini paylaşarak; “Genelde sorunlar olduğunu söylüyoruz. Doğrudan vatandaşlarımızla yüzleşerek çözüm çabamızı, aldığımız tedbirleri anlatıyoruz. Sıkıntı olur, ama çözümü de vardır. İzmir’in de büyük sorunları var. Ancak, yerel idarenin bu sorunları inkâr eden duruşunu anlamakta zorlanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

unnamed.jpg

Reel siyaset yapan bir partiyiz…

20 yıldır reel siyaset yapmış ve yapmakta olan bir parti olduklarını vurgulayan İl Başkanı Kerem Ali Sürekli; “Gerçeklerle her zaman her şartta yüzleşebilen bir partiyiz. Önemli günlerden geçiyoruz. Coğrafyamızda önemli gelişmeler yaşanıyor. İbni Haldun; ‘Coğrafya kaderdir’ diyor. Bulunduğumuz coğrafya stratejik açıdan önemli, etrafımız ateş çemberi. Çok önemli bir konumdayız. Suriye sorunu var, Irak problemi var, Mavi Vatan konusu, Rusya-Ukrayna Savaşı var. Önceki gün resmen bitirdiğimiz bir pandemi süreci var. Vaka sayısının 3 gün üst üste binin altında olması ile maskeleri hastaneler hariç çıkardık. Tabi ki pandemi sağlık açısından hepimize çok önemli sıkıntılar yaşattı. Kayıplar verdik. Dünya genelinde her yerde oldu. Sağlık yönünden sıkıntılar olduğu gibi sosyo ekonomik yönden de sıkıntılar çok derin. Ekonomik etkilerini 6 aydır hissetmeye başladık. Sosyal yönünü pandemi ile birlikte hissetmiştik. Psikolojik etkileri de oldu. Travma yaşayanlar oldu. İddialı konuşuyorum; dünyanın en iyi sağlık sistemine sahip olduğumuzu gösterdik.” diye konuştu.

Sıkıntıda da alanda olan bir siyasi partiyiz

Pandeminin ekonomik sıkıntılarını 6 aydır iliklere kadar hissedildiğini ifade eden Başkan Sürekli, şöyle konuştu; “Çarşıda hissediyoruz, pazarda, her yerde hissediyoruz. Yani enflasyon var, pahalılık var. Gerçeklikten kopmamız mümkün değil. Bizi farklı ve başarılı yapan bu. Bunu, Sayın Cumhurbaşkanımız, Bakanlarımız, vekillerimiz ve bizler gittiğimiz yerde ifade ediyoruz. Sıkıntı hat safhadeyken de alanda olan bir siyasi partiyiz. Asgari ücrette malumunuz Ocak ayında son yılların en büyük oranında zam yapıldı, yüzde 50…Temmuz ayında enflasyon farkı üstüne refah payını veriyoruz. Bu yıllardır uygulanan bir yöntem ama enflasyon düşük olduğu için akıllarda pek kalmamıştı. Bu yıl enflasyon yüksek olduğu için beklenen rakam yüzde 45’ler civarında zam olması. Temmuz ayında gündeme gelecek. Yıl başında yeniden gündeme gelecek olan asgari ücretteki artışta devlet yine hakem rolünde olacak. Bu konuda bakanlarımız çalışıyor. Onun dışında uygulanacak sosyal destek politikaları ve tedbirlerle özellikle dar gelirli kesime destek olunması için çalışmalar yapılıyor. Parlemento kapanmadan; 15 Temmuz öncesi, çeşitli düzenlemeler alınacak. Bugüne kadar dar gelirli enflasyona, pahalılığa ezdirilmedi; bugünden sonra da ezdirmeyiz.”

Siyasi boyutu bir yana sorunlar dağ gibi duruyor…

İl Yönetiminde yapılan yeni rotasyonla Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanlığı’na getirilen İsmail Çiftçioğlu ve ekibine teşekkür eden Sürekli; “Karşıyaka’dan başladık ve 30 ilçemizde STK buluşmaları yapacağız. İzmir’i karış karış geziyoruz. Daha önce İzmir Buluşmaları adı altında; ticaret dünyası temsilcileriyle, Odalar ve Esnaf Birliği ile bir araya gelmiştik. Bu buluşmalar, hepimizin ve İzmir’in önünü açacak verimlilikte geçmişti. Yol haritamızı her süreç için vatandaşlarımız ve Sivil Toplum Kuruluşlarımız ile birlikte belirliyoruz. Keşke İzmir’in yerel ve büyük sorunları için de böyle bir birliktelik sağlayabilseler. Şu anda yerel idarenin bu sorunları inkâr olgusunu anlamakta güçlük çekiyorum. İzmir’de koku sorunu var mı? Var. Bunun red etmenin, bu sorunu Kütahya’da aramanın ne anlamı var? İnkâr edip, onca zaman geçtikten sonra; tek tek kabul ediyorlar ama o zaman kadar da kamuoyunu germiş oluyorlar. Mesela, eleştirilerimiz karşısında mevkidaşımız çıkıyor, üslup yönünden de tasvip edilmeyecek şekilde ağzına geleni söylüyor. Biz eleştiriyi saygı ile karşılıyoruz ama biz eleştiri yaptığımız zaman saldırıyla karşılaşıyoruz, hakaret görüyoruz. Üslubumuzu bozmadan cevap vermeye, eleştiri yapmaya devam edeceğiz. Bu, işin siyasi boyutu. Ama siyasi boyut bir yana İzmir’in sorunları dağ gibi duruyor. İzmir’de ulaşımda sorun var. İzmir’de koku problemi var. İzmir’de kentsel dönüşüm problemi var.” dedi.

unnamed-1.jpg

Tutumumuz değişmeyecek…

STK temsilcilerinin sorularını cevaplayarak, önerilerini dinleyen AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, kentsel dönüşüme ilişkin de görüşlerini paylaşarak şunları söyledi; “Karşıyaka’da Cumhuriyet Mahallesi’nde, Şemikler Mahallesi’nde, Yalı Mahallesi’nde, Örnekköy’ün gündeminde de var. Buralar kentsel dönüşüme muhtaç. En son İzmir Milletvekilimiz Necip Nasır ve İl Başkan Yardımcımız İsmail Çiftçioğlu, Karşıyaka İlçe Başkanımız Didem Keseli Cumhuriyet Mahallesi’nin dönüşümü için çalıştılar ve hükümeti ilgilendiren bölümleri Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’mızca çözüldü. Karşıyaka Belediyesi’nin önünü de açtık, gerekli katkıyı da koyduk. Bakanlığımıza, Milletvekilimize ve çalışma arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Bu tutumumuz değişmeyecek. Söyleyecek ve eleştireceğiz. Eğer destek istenirse, şimdiye kadar olduğu gibi vermeye de devam edeceğiz.’’

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.