Kestelli, "Türk tütününe darbe vuracak yasal düzenlemelerden kaçınılmalıdır"

Kestelli, "Türk tütününe darbe vuracak yasal düzenlemelerden kaçınılmalıdır"

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, TBMM’de görüşülmeye başlayan ve Türk tütününe olumsuz etki etmesi öngörülen yasal düzenlemeler konusunda uyarılarda bulundu.

İTB Başkanı Işınsu Kestelli’nin söz konusu açıklaması şöyle:

TBMM’de komisyonda görüşülmekte olan ve Türkiye’nin en önemli tarımsal üretim ve ihracat kalemlerinden biri olan tütünü olumsuz etkileyecek “Sağlıkla İlgili Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin 25. ve 26 maddelerinde yer alan “tek tip paket” ve “satış noktalarındaki dolap uygulamalarına” ilişkin endişelerimizi paylaşma ihtiyacı hasıl olmuştur.

Henüz sınır ihlali yaşamayan pek çok gelişmiş ülkede bile uygulanmayan bu düzenleme, ciddi bir kaçak mal geçiş güzergahı olan ülkemizde ciddi sonuçlar doğurabilecektir. Kolluk kuvvetlerimizin son yıllardaki örnek mücadelesi sayesinde yüzde 8’e kadar inen kaçak ve sahte sigara oranı, bu düzenleme ile yeniden tırmanışa geçecek ve terörün en büyük finans kaynaklarından biri olan bu illegal ticaret, ülkemizi aşındıracaktır. Kaçak ve sahte ürün ticaretinin artması, milyarlarca liralık vergi geliri kaybına ek olarak içeride tütün üreticisi ve tüccarının gelirini baskı altına alacak, hayat standardını aşağı çekecektir.

Ülkemizde tütünle ilgili kuruluşların önemli bir kısmı aynı zamanda yatırımcıdır. Kentimiz sınırları içinde yatırımları bulunan iki önemli sigara üreticisi, Türkiye’nin 100 büyük sanayi kuruluşu içinde yer almaktadır. Meclis’ten çıkacak menfi bir karar, ülkemizde bu alanda yatırımcı iştahını da aşağı çekecektir.

Marka haklarını ihlal eden ve serbest rekabeti kısıtlayan söz konusu düzenlemeler, Türkiye’nin yatırımlar konusundaki öngörülebilirliğini ve küresel rekabet gücünü olumsuz etkileyecektir. Oriental tütünde 65 bin ton üretim, 350 milyon doları aşkın ihracat ve çoğu Ege Bölgesi’nde bulunan 55 binin üzerinde üreticiyle dünya lideri olan ülkemizin bu konumunun zayıflamaması için söz konusu düzenlemelerin tasarıdan çıkarılması büyük önem taşımaktadır. Bölgemiz gerçeklerine son derece hakim ve tarımın içinden bir isim olan Tarım Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli başta olmak üzere, sağduyu sahibi tüm milletvekillerimizin bu konuda gerekli inisiyatifi alacağına olan inancımız tamdır.
 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.