Kırklareli'nde Kakava Kutlamaları İptal Edildi

Kırklareli'nde Kakava Kutlamaları İptal Edildi

Kırklareli'nde 25 yıldır aralıksız gerçekleştirilen Kakava Festivali'nin bu yıl kutlamaları iptal edildi. Kırklareli Belediye başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu'nun Facebook sayfasından duyurduğu haberde bu yıl Kırklareli Karagöz Kültür Sanat ve Kakava Festiv

Kırklareli'nde 25 yıldır aralıksız gerçekleştirilen Kakava Festivali'nin bu yıl kutlamaları iptal edildi. Kırklareli Belediye başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu'nun Facebook sayfasından duyurduğu haberde bu yıl Kırklareli Karagöz Kültür Sanat ve Kakava Festivali'nin eğlence ve konser organizasyonları iptal edildi.

25 yıldır aralıksız olarak kutlanan Kakava Festivali'nin Cumhuriyet Halk Partili Belediye Başkanı'nın açıklamasına göre bu yıl için eğlence ve organizasyon bölümleri iptal edildi. Belediye Başkanı Kesimoğlu, "Her gün gencecik evlatlarımız evlerine tabutlar içinde dönerken, ülkenin başkentinde ve çeşitli illerinde masum insanlar ölürken eğlence düzenleyip şenlik yapmak Kırklarelilere yakışmaz." diyerek Kırklareli halkının da takdir edeceğini düşünerek kararı aldıklarını belirtti. 

Savaş zamanlarında bile kültürel faaliyetlerin durmaması gerektiğinin bilincinde olduğunu ifade eden Başkan, festival günlerinde, söyleşi, sergi ve eğlence niteliği taşımayacak kültür ve sanat etkinliklerine yer verileceğini belirtti.

medyaege-kakava

Festivale harcanacak para terör mağdurlarına

Terör nedeniyle bir çok insanın manevi acıların yanında maddi anlamda mağduriyet yaşadıklarının altını çizen Kırklareli Belediye Başkanı, "iki saatlik konser için yüksek miktarda harcamalar yapmayı benim yüreğim kaldırmıyor. Bu nedenle bu yılki festival için Belediye bütçesinden ayırdığımız kaynağı terör mağdurlarına yardım ve onların geride bıraktıkları muhtaç durumdaki ailelerine destek için kullanacağız." dedi. Kesimoğlu açıklamasının sonunda tüm şehitlere ve terör mağdurlarına Tanrı'da rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diledi.

Kakava Festivali nedir?

Roman kültüründeki bir kutlama olan Kakava festivali,  Anadolu'nun özellikle Trakya bölgelerinde kutlanan bir festivaldir. Kutlamalarda oyunlar oynanır, çeşitli eğlenceler düzenlenir. Eğlence dönüşü her sokak başında eski hasır yakılır. Yörede bu ateş üzerinden 3 kez atlamak uğur sayılır.

 

Facebook'tan yapılan o açıklama;

Sevgili dostlarım,

Bugün makamımda düzenlediğimiz basın toplantısında yerel basınımızın değerli mensuplarıyla bir araya geldik. Ve kararımızı açıkladık.

Kırklareli'mizde 25 yıldır sürdürülmekte olan Karagöz Kültür Sanat ve Kakava Festivali'mizin eğlence ve konser organizasyonları bölümlerini bu yıl için iptal ediyoruz.

Her gün gencecik evlatlarımız evlerine tabutlar içinde dönerken, ülkenin başkentinde ve çeşitli illerinde masum insanlar ölürken eğlence düzenleyip şenlik yapmak Kırklarelilere yakışmaz. Kayıplarımızın acılarını yüreklerinde hisseden Kırklareli Halkı'nın da takdir edeceğini düşünerek bu kararı aldık.

Savaş zamanlarında bile kültürel faaliyetlerin durmaması gerektiğinin bilincindeyim. Bu nedenle festival günlerinde sadece söyleşi, sergi ve eğlence niteliği taşımayacak kültür ve sanat etkinliklerine yer vereceğiz.

Terör nedeniyle birçok insanımız manevi acılarının yanında maddi anlamda mağduriyet yaşıyorlarsa; iki saatlik konser için yüksek miktarda harcamalar yapmayı benim yüreğim kaldırmıyor.

Bu nedenle bu yılki festival için Belediye bütçesinden ayırdığımız kaynağı terör mağdurlarına yardım ve onların geride bıraktıkları muhtaç durumdaki ailelerine destek için kullanacağız.

Tüm şehitlerimize ve terör mağdurlarımıza bir kez daha Tanrı'dan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diliyorum

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.