Konak'ta İzmirli Yazar Tarık Dursun K.'nın Adı Yaşatılacak

Konak'ta İzmirli Yazar Tarık Dursun K.'nın Adı Yaşatılacak

İzmirli yazar Tarık Dursun K.'nin adı Konak Belediyesi tarafından restore edilen Karataş'taki tarihi evde yaşatılacak.

Türk Edebiyatı’nın unutulmaz isimlerinden, İzmirli Yazar Tarık Dursun K.’nın adı Konak Belediyesi’nin restore ederek kente kazandırdığı Karataş’taki tarihi evde yaşayacak. Geçtiğimiz yıl vefat eden usta yazarın adını taşıyan Yazar Evi, 27 Mayıs Cuma günü saat: 16.00’de düzenlenecek törenle açılacak. Mithatpaşa Caddesi, 269 Sokak’taki tarihi bina hem dünyanın farklı ülkelerinden yazarları konuk edecek, hem de Türk Edebiyatı’nın unutulmaz çınarının mirası ve emanetinin gelecek kuşaklara aktarıldığı önemli bir mekan olacak.

YAZARLAR İÇİN ÜRETİM MEKANI

84 yıllık yaşamı boyunca sanatsal verimini büyük coşkuyla sürdüren Tarık Dursun K.’nın İzmir sevgisine uygun olarak, usta yazarın çok sevdiği Karataş Semti’nde hizmete açılan Yazar Evi, edebiyatın çeşitli alanlarında çalışmalarını sürdüren yazarlar için bir üretim mekanı işlevi görecek. Konak Belediyesi’nce misafir edilecek yazarların üreteceği eserler hem Konak’ın hem de İzmir’in gururu olacak. Dünyadaki prestijli örneklerinde olduğu gibi, davet edilecek yazarların belli sürelerle konaklayıp eserlerini gereken sakinlik ve dingilik içinde yazacakları bir mekan olarak tasarlanan iki katlı tarihi binanın üst katında yatak odası, çalışma odası, dinlenme ve ortak çalışma odaları bulunuyor. Konuk gelen yazar için bir yaşam alanı olarak tasarlanan evin birinci katında ise Tarık Dursun K.’nın kişisel eşya ve kütüphanesini içeren bir anı odası, mutfak ve atölye odası bulunuyor. Kadın, çocuk ve gençlere yönelik çeşitli atölyelerin de açılacağı Yazar Evi, İzmirlileri yıl boyunca edebiyatla buluşturacak.

TARIK DURSUN K. KİMDİR?

Tam adı Tarık Dursun Kakınç olan Tarık Dursun K. 26 Mayıs 1931’de doğdu. 1949'da İzmir'de Anadolu gazetesinde sinema eleştirileri yazmaya başladı. Sonra sırasıyla Yeni Gün, Ankara Ulus, Yeni İstanbul ve Vatan gazetelerinde gündelik yazılar yazdı. Pazar Postası ve Akis dergilerinde sinema eleştirileri yazdı. Eleştirmen Ali Gevgilili ile birlikte aylık Yeni Sinema dergisini çıkarttı. Senaryo yazarlığı ve rejisörlük yapmıştı. 1969 yılında Kurul Kitabevi’ni açan Tarık Dursun K., sanata 1949 yılında şiirle başlamış, 1951 yılında Cengiz Tuncer ile Devrialem isimli ortak bir şiir kitabı yayımlamıştır. Daha sonra hikâye yazarlığına başlamıştır. Kardeşi Faruk Kakınç'la beraber girdiği bir yarışmada soyadlarının karışması neticesinde soyadını K. olarak değiştirmiştir. İzmir, Foça ve Karşıyaka’da yaşayan, yazın ve sanat dünyasının çok yönlü ismi Tarık Dursun K., 11 Ağustos 2015’te akciğer yetmezliği sebebiyle hayatını kaybetmiştir.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.