Konut maliyetlerinin konut fiyatlarından fazla

Konut maliyetlerinin konut fiyatlarından fazla

Filoğlu Group kurucusu ve iş insanı Fatih Fil, konut maliyetlerinin konut fiyatlarındaki artıştan fazla olduğuna dikkat çekerek, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, konut üreticilerinin maliyet enflasyonu yaklaşık yüzde 22 oldu. İnşaat demirindeki enflasyon yüzde 100’ü aştı. Hazır betonda yüzde 70, çimentoda ise yüzde 50’den fazla enflasyon açıklandı. Merkez Bankası tarafından açıklanan Konut Fiyat Endeksi’ne göre, konut fiyatları, İzmir’de yıllık bazda yüzde 31, İstanbul’da yüzde 28, Ankara’da yüzde 27 oranında arttı. Pandemi ile başlayan bu artışlar, döviz kurlarındaki yükselişin de etkisi ile rekor seviyelere ulaştı.

“Konut üreticisi de tüketici de haklı”

İnşaat ve gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren Filoğlu Group’un kurucusu ve iş insanı Fatih Fil, konut maliyetlerindeki ve fiyatlarındaki artışı değerlendirdi. Fil, sektörde yaşanan finansal gelişmeleri yakından izlediklerini belirterek, şunları söyledi; “Konut fiyatlarındaki artış doğrudan konut maliyetleri ile bağlantılı. Örneğin; 2020’de yaptığız bir evin maliyeti, bu yıl yüzde 100’den fazla artmış. Bu durumda evdeki hesap çarşıya uymuyor! Konut üreticisi, arsadan sattığı konutun inşaatı bitmeden zarar uğruyor. Konut fiyatları artmasa maliyetler karşılanamıyor; fiyatlar artınca tüketici ev alma planlarını erteliyor. Aslında konut üreticisi de tüketici de haklı.”

fatih-fil.png

“Arsa maliyetlerinin, konut maliyetleri içindeki payı yüzde 40 ila 60 arasında değişiyor”

Sakarya ve Marmara Bölgesi başta olmak üzere birçok bölge inşaat ve gayrimenkul projelerine imza atan Filoğlu Group olarak, konut maliyetleri ve konut enflasyonundan olumsuz etkilendiklerini belirten Fatih Fil, “Gayrimenkul inşaatlarında ana maliyet kalemlerinde yıllık fiyat artışları, enflasyonun ve endeks artışının üzerinde seyrediyor. Bu maliyetler arasında; arsadan işçiliğe, çimentodan demire, boyadan ahşap doğramalara kadar birçok kalem bulunuyor. Arsa maliyetlerinin, konut maliyetleri içindeki payı yüzde 40 ila 60 arasında değişiyor. Genel inşaat malzemeleri, işçilik ve tesisat malzemeleri de, arsa maliyetlerinden sonra inşaatçıları en çok etkileyen kalemler arasında yer alıyor.” açıklamasında bulundu.

“Maliyetler, konut fiyatlarından daha fazla”

Fatih Fil, “Genel bir kanı olarak gayrimenkul ya da konut fiyatları artışlarından genelde konut üreticileri sorumlu tutulur; ancak durum hiç de öyle değil. Bahsettiğim bu maliyetler ile birlikte pazarlama gibi görünmeyen maliyetleri de üst üste koyduğumuzda konut fiyatlarındaki artışlar çoğu zaman konut maliyetlerinin altında kalıyor. Maliyetler dolardan ve enflasyondan neredeyse iki kat daha fazla arttı. Yani inşaat maliyetleri ile konut fiyatlarını kıyaslarsak, maliyetler daha fazla.” diye konuştu.

“Konut kredisi kampanyaları düzenlenmeli”

Bu artışların konut satışlarında durgunluğa yol açtığını belirten Fil, bazı tedbirler alınması gerektiğini belirtti. Fil, geçen yılki gibi kamu bankaları öncülüğünde konut kredisi kampanyaları düzenlenmesi gerektiğine işaret ederek, “Konut kredisi faizleri yüzde 1'in altına olmalı. Konut almak için bekleyen bir tüketici kitle var ve bu kitle konut kredilerinin düşmesini bekliyor. Gayrimenkul sektörünü canlandırmak için geçen yıl sektöre olumlu yansıyan konut kredisi kampanyaları bu yıl da düzenlenmeli. Bu pozitif etki sektörü ayakta tutacaktır.” ifadelerine yer verdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.