Köylerde susuzluk alarm veriyor

Köylerde susuzluk alarm veriyor

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Bolkarlar ve Aladağlar’dan çıkan suların Akdeniz’e boşa aktığını, buna karşın Ulukışla ve  bölgede kuraklık nedeniyle göletler dolmadığı için tarım alanlarının sulanamadığını söyledi. 

Bu olumsuz tabloyu, ‘plansızlık ve öngörüsüzlük’ olarak değerlendiren ve siyasi iktidarın tarım politikasını eleştiren CHP Milletvekili Gürer, “Akdeniz’e boşa akan suların yönleri değiştirilip tarım alanlarının sulanması sağlanabilir” dedi. 

GÖLETLERDE SU SEVİYESİ YARI YARIYA DÜŞTÜ 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Ulukışla ilçesine bağlı köylerde su seviyesi büyük oranda düşen göletlerde incelemelerde bulundu. 

SU AKIYOR, YETKİLİLER BAKIYOR 

Porsuk Göleti’ni CHP İlçe Başkanı Hüseyin Toker ve köylülerle inceleyen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Porsukla beraber, bölgede göletlerde su seviyesi oldukça düşük, su kaçakları ve su dağıtım sorunları çözülemedi. Bolkarlar’dan ve Aladağlar’dan Akdeniz’e boşa akıp giden suların yönleri değiştirilip tarım alanlarına yönlendirilebilir. İmrahor, Karanlıkdere, Himmetli, Halaç, Başmakçı, Bademdere  gibi su ve gölet   sorunu çözülmeyen yerler de var. Çamardı ilçesi  derelerde su akışı son yılların en düşük seviyesinde. Niğde Merkez Gebere Barajında da su seviyesinin düşük olması bağ ve bahçeler için risk duruma geldi” diye konuştu. 

BAHÇELERDE HASAR BÜYÜK 

Kuraklığın, Orta Anadolu’nun farkla bölgelerinde önemli ölçüde zayiata yol açtığını belirten CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Toros Dağları’nın gölgesindeki  bahçelerde  her türlü çiftçi yetiştirdiği üründe hasarın çok büyük olduğuna dikkat çekti. 

PLANSIZLIK VE ÖNGÖRÜSÜZLÜK 

Kuraklığın yanı sıra plansızlığın ve öngörüsüzlüğün neden olduğu sorunların üreticileri ciddi şekilde mağdur ettiğine değinen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bu ülkede küresel ısınma nedeniyle susuzluk yaşanacağı biliniyordu. 50 yıl içinde suyla ilgili sorunlar daha da artacak. O nedenle şimdiden doğru planlama yapılıp ülkemizdeki su kaynaklarının boşa  denize akması önlenmeli ve doğadaki suların iyi değerlendirilmesi için  doğru planlama yapılmalıdır. Kar yeterince yağmıyor. Yağmur yıllık ortalamaların yarısına kadar düştü. Su fakiri bir ülkeyiz  ama kimse bunun farkında değil. Kuraklık bize bir mesaj veriyor; diyor ki, ‘suyunu doğru kullan, modern sulamaya geç, gereksiz su harcama” diyor ama ekili alan kurumasın diye gölette su olmayınca  bazı köylerde ve evlerin bahçelerinde sulama için içme suyundan yararlanılıyor.  Bu durum  içme suyu riskini de artırıyor. Üretici için  modern sulamaya geçiş için şartsız   destek verilmelidir” ifadelerini kullandı. 

fotograf-1-(1)-001.jpeg

YAYLACILAR DA MAĞDUR 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ‘yaylacılar’ olarak tabir edilen ve yaz dönemlerinde Güney illerinden buralara gelen çok sayıda yurttaşın Ulukışla yöresinde arazi satın alıp bahçe yaptığını da belirterek. “Kuraklık nedeniyle onlarda sıkıntı yaşayacak. Kuraklıktan  tarla bitkilerinden sonra tüm meyve ağaçları ve özellikle kiraz ve elma bahçeleri büyük ölçüde olumsuz etkilenecek. Bu arada ev bahçelerine ekilen fasulyelerin, nohutun ve sebzelerin susuz kalması da  sıkıntıyı artırıyor.” dedi. 

“TARLALARI EKMEYİN” DEDİLER

Aynı zamanda bölgede üreticide olan  CHP Ulukışla İlçe Başkanı Hüseyin Toker ise Porsuk Göleti ile ortalama 6 bin dönüm arazinin sulanabildiğini ancak sene başında su sıkıntısı yaşanabileceği tahmin edildiği için yetkililerin buraya gelerek, tarla bitkileri ekimi yapılmamasını istediğini belirtti. O nedenle, geçmiş ekimlere göre  fasulye, ayçiçeği ve patates  gibi ürünlerin daha az ekildiğini ve bu duruma rağmen  su sorununun yaşanmaya devam edildiğini ve bahçe bitkilerinin sulanacağının söylendiğini kaydeden Toker,  “Bu ürünler için dahi risk büyük” dedi.

BALIKLAR DA TELEF OLABİLİR

Susuzluk nedeniyle ciddi mağduriyet yaşadıklarını anlatan  CHP’li vekil Ömer Fethi Gürer ise göletlerin  suyunun geçen yıla göre büyük ölçüde çekildiğine dikkat çekerek, “Bu suyun bir kısmı ile bahçelere su verilecek. Gölette yetiştirme  balıklar olduğu için suyun tamamı tarım alanlarına  verilmeyecek. Umuyoruz ki balıkların telef olacağı şekilde buharlaşma olmaz ve göletteki balıkların yaşama alanı ortadan kalmaz” şeklinde konuştu.  

İÇECEK  SU BİLE BULAMAYABİLİR 

Bir başka üretici ise sulama suyu olmadığı için köylülerin içme suyunu sulama suyu olarak kullanmaya başladığını belirterek, “Böyle giderse içme suyunda da sıkıntı yaşanacak. Çamaşır yıkamak için bile su bulamayacak duruma gelebiliriz” ifadelerini kullandı. 

DERDİMİZE ÇARE BULUN 

CHP Milletvekili  Ömer Fethi Gürer’e dert yanan porsuk köyünden kadın çiftçi ise dere ve çaylardaki suyun boşa aktığına işaret ederek, “Buna karşın göletlerdeki su seviyesi geçen yılın 30’da 1’ine kadar düştü. Yetkililer gelip bizim derdimize bir çare bulsun. Sular boşa akarken biz susuzluk çekiyoruz” dedi. 

Porsuk Köyü Muhtarı Faruk Ünver, köylerde içme sularında sıkıntının giderilmesi içinde sondaj ve dranajların derhal yapılması gerektiğini belirtti.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.