1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KRİPTO PARA VE HUKUK
KRİPTO PARA VE HUKUK

KRİPTO PARA VE HUKUK

Elif Akar yazdı

A+A-

Hukukçu olarak, sizlere güncel bir konuda yazmak istedim.

Kripto paraların hukuki niteliği. 

Kripto para merkezi otoriteye bağlı para anlayışına bir tepki olarak ortaya çıkmıştır

Bunun nedeni ise küreselleşme ve teknolojinin gelişmesiyle beraber zaman içerisinde para algısı da değişmiş olmasıdır.

Son yıllarda ekonomik değer olarak oldukça rağbet gören kripto paralar herhangi bir merkeze bağlı olmayan, dijital varlıklar olarak kabul edilmektedir.

Kripto paralar bildiğimiz anlamda para olarak kabul edilmemektedir. Ancak bir merkeze bağlı olmadığından ve pek çok ülke sisteminde elektronik para olarak da kabul edilmediğinden kripto paraların hukuki niteliği de oldukça tartışmalıdır.

16 Nisan 2021’de Resmi Gazete’de yayımlanan Yönetmelik’te kripto paralar, ‘’ "Dağıtık defter teknolojisi veya benzer bir teknoloji kullanılarak sanal olarak oluşturulup dijital ağlar üzerinden dağıtımı yapılan, ancak itibari para, kaydi para, elektronik para, ödeme aracı, menkul kıymet veya diğer sermaye piyasası aracı olarak nitelendirilmeyen gayri maddi varlıklar" şeklinde tanımlanmıştır. 

kapak_085409.png

Bu tanımdan hareketle kripto paraların ülkemizde hukuki olarak para ve diğer sermaye piyasası araçlarından biri olarak değişim aracı olarak kullanılamayacağı sonucuna ulaşılmaktadır. 

Nitekim TCMB tarafından çıkarılan Yönetmelikte de kripto paraların ödemelerde doğrudan ve dolaylı olarak kullanılamayacağı ve kullanılmasına yönelik hizmet sunulamayacağı belirtilerek kripto paraların ülkemizde ödeme aracı olarak kullanılması yasaklanmıştır. 

Yapılan açıklamalarda da kripto varlıkların herhangi bir düzenleme ve denetim mekanizmasına tabi olmaması, merkezi bir muhatabın bulunmaması, piyasa değerlerinin aşırı oynaklık göstermesi, anonim yapıları dolayısıyla yasadışı faaliyetlerde kullanılabilmesi, cüzdanların çalınabilmesi veya sahiplerinin bilgileri dışında usulsüz kullanılabilmesi, işlemlerin geri dönülemez nitelikte olması gibi nedenlerle ilgili taraflar açısından önemli riskler barındırdığı vurgulandı. 

Bu nedenlerle kripto paraların ödemelerde kullanılmasının önemli mağduriyetlere yol açmasının önüne geçmek için böyle bir düzenleme yapma yoluna gidilmişse de kanımca bu doğru bir tercih olmamıştır. 

Hukuk gelişen ve değişen dünyanın ihtiyaçlarına karşılık vermek durumundadır.  Günümüzde yoğun bir kullanıcı kitlesine hitap eden kripto paralarla ilgili ülkemizde yapılan ilk düzenlemenin bir düzenleme getirme gayesinden ziyade yasaklama amacı gütmesi günümüz dünyası şartlarında uygun olmamıştır. 

Kripto paraların bankacılık faaliyetleri dışında kullanılmasının önüne geçmek bizi çağın gerisinde bırakacaktır. 

Yapılan düzenlemede yasaklama yoluna gitmektense kripto paraların barındırdığı risklerin önüne geçmek ve kullanıcıların uğrayacağı zararları telafi edecek önlemler alınmasını sağlayacak güvenceler getirilmesinin hem ekonomik, hem de hukuksal açıdan daha yerinde olacağını düşünmekteyim. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.