Mehmet Şah Çelik

Mehmet Şah Çelik

KUAZİ-KRİSTALİMSİ İŞLER SERGİSİ

Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Mehmet Şah Maltaş’ın çalışmalarının yer aldığı ‘’ Kuazi-Kristalimsi İşler’’ aldı sergisi 4-19 Haziran tarihleri arasında Balat Mah. Çorbacı Çeşmesi Sok. No:1A Fatih/İstanbul adresinde ücretsiz olarak sanata severle buluşuyor. Sergiyi gezen biri olarak mutlaka görülmesi gerek bir sergi olduğunu düşüyorum. Sergide yapılan eserleler ilgili bilgiler aşağıda ayrıntılı olarak yer verilmiştir.

img-20220604-wa0022.jpg

Kuazi-Kristalimsi İşler Mehmet Şah Maltaş Özellikle İslam Mimarisinde 15. Yüzyıldan itibaren görülen bazı geometrik örüntü sistemleri yeterince anlaşılmadığından, akademik çevreler tarafından hak ettiği ilgiyi yakın zamana kadar görmemişti. Kuazi-kristalllerin bünyelerinin (strüktürlerinin) geometrik anlamda incelenme ve çözümlenmesinde aracı olarak kullanılabilecek geometrik örüntü modelleri Roger Penrose tarafından da (1970’li yıllarda) ortaya konuldu. Bu modeller döşeme sisteminden oluşmaktadır. Bunlar düzlemi sonsuza kadar kaplayabiliyor ve kuazi-periyodik bir düzende olan yani aynı aralıklar ile tekrar etmeyen örüntüler oluşturuyordu. İslam Mimarisinde de bu örüntü sistemlerine çok benzer sistemlerin mevcut olduğunu bazı akademisyenler ortaya koydu.

951e8eb1-50a5-43e4-9fca-e4ec7e2ea7ca.jpg

Örneğin Peter Lu ve Paul Steinhardt tarafından birlikte kaleme alınan Decagonal and Quasi-Crystalline Tilings in Medieval Islamic Architecture başlıklı makale bu konuya dairdir. Sergide yer alan on eser, sanatçının, bu konuda, süreç olarak yaklaşık on yıla yayılan düşünsel ve kavramsal çalışmalarının neticesinde, 2020 ile 2021 yıllarında yapılmıştır. Sanatçının eserlerindeki desen örüntüleri, İslam Mimarisinde Kuazi- kristalimsi döşemeler olarak da adlandırılan, son derece bilimsel ve matematiksel derinliği olduğu anlaşılan örüntü sistemleri ile oluşturulmuşlardır. Kuazi-Kristalimsi İşler diye adlandırılan bu sergideki eserler ile Sanat, Matematik ve Bilim arasında bir kesişim gösterilmektedir.

a71756d8-2ddb-4884-ac18-1e79ca127853.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.