Küçük Bilim İnsanları Hem Eğlendi Hem Öğrendi

Küçük Bilim İnsanları Hem Eğlendi Hem Öğrendi

Çocuklar, kurulan 20 ayrı istasyonda bilimsel deney ve gözlemler yaptı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZELMAN Anaokulları, çocukların erken yaşlarda  bilim ve teknolojiyle tanışması adına önemli bir projeye imza attı.  Ege ve Dokuz Eylül üniversitelerinin işbirliğiyle Foça'da düzenlenen "Yaratıcı ve Yenilikçi Küçük Bilim İnsanları" etkinliği kapsamında okul öncesi çağdaki çocuklar, kurulan 20 ayrı istasyonda bilimsel deney ve gözlemler yaptı. Foçalı minikler hem öğrendi, hem eğlendi.

 s679287

İzmir Büyükşehir Belediyesi İzelman Anaokulları, Dokuz Eylül Üniversitesi ve Ege Üniversitesi, geleceğin bilim insanlarına ışık tutacak bir proje için el ele verdi. Okul öncesi çağı çocuklarının bilimsel ve teknolojik gelişmelerle tanışmaları, etkileşimde bulunmaları ve bilimsel olayları sorgulamalarını hedefleyen, "Yaratıcı ve Yenilikçi Küçük Bilim İnsanları" etkinliği, Foça Belediyesi Sosyal Tesisleri'nde düzenlendi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Foça Yerel Hizmetler Şube Müdürlüğü'nün koordinasyonunda gerçekleşen etkinlik kapsamında 20 farklı istasyon kuruldu. Çocuklar her bir istasyonda bilimsel deneylere katıldı, ilgi çekici gözlemler yaptı.

Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği ve Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği öğrencileri de eğitim çalışmasında yer alarak projeye katkı koydu.

Minikler Aziz Sancar'ın izinde

Etkinliğe katılan minikler mikroskopla hücreleri inceledi, doktorların kullandığı stetoskop cihazıyla, birbirinden ilginç sürüngenlerle, robot hayvanlarla, manyetik solucanlarla tanıştı. Eğlenceli deneylerle bilim dünyasında keyifli bir yolculuk yapan çocuklar, eğlenirken öğrenmenin ayrıcalığını yaşadı. Etkinlik kapsamında kurulan istasyonlardan biri ise "Küçük bilim insanları Aziz Sancar'ın izinde" adını taşıyordu. Burada okul öncesi çağı çocuklara Nobel ödüllü bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar'ın bilime yaptığı katkılar hakkında basit ve temel bilgiler verildi.

Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ ve İzelman Genel Müdürü Hüseyin Kırmızı da etkinliğe katılarak yapılan deneyleri çocuklarla birlikte izledi. 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.