Küme tipi baş ağrısı nedir?

Küme tipi baş ağrısı nedir?

Nöroloji Uzmanı Dr. Özden Yener Çakmak, küme tipi baş ağrısı hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

Küme tipi baş ağrısının, başın bir tarafında, genellikle göz çevresinde hissedilen dayanılmaz ağrılar olarak tarif edildiğini belirten Nöroloji Uzmanı Dr. Özden Yener Çakmak, "Küme tipi baş ağrılarının kesin nedeni bilinmiyor ancak küme baş tipi ağrısına vücudun biyolojik saatindeki anormalliklerin rol oynadığını düşünülüyor. Migren ve gerilim baş ağrısının aksine, küme tipi baş ağrısının gıdalar, hormonal değişiklikler veya stres gibi tetikleyicilerle ilişkili olmadığı belirtiliyor" dedi.

Çakmak, küme tipi baş ağrısı hakkında bilinmesi gerekenleri şu şekilde anlattı:

"20-40 YAŞ ARASINDA DAHA SIK GÖRÜLÜYOR"

"Küme baş ağrısı, migren ve gerilim tipi baş ağrısından sonra en sık görülen primer baş ağrısı tipidir ve nedeni tam olarak bilinememektedir. Her yaşta görülebilirse de 20-40 yaş arası kişilerde ve erkeklerde daha sık görülmektedir. Sigara kullanımı bir diğer risk faktörüdür. Alkol kullanımı da ağrı başlangıcını tetikleyebilmektedir. Küme baş ağrısı göz etrafında tek taraflı, kısa süreli ve şiddetli baş ağrısı ile karakterize, belli dönemlerde ataklar halinde tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Genellikle gece uykudan uyandıran şiddetli ağrılar meydana gelir.

"KÜME DÖNMELER ŞEKLİNDE ORTAYA ÇIKIYOR"

Küme tipi baş ağrısında ağrı tipik olarak 15-180 dakika arasında sürer, gün içinde 1 ila 8 defa arasında tekrarlayabilir. Ataklar genellikle aylar ya da yıllar süren baş ağrısız dönemler ile ayrılmış olan, haftalar ya da aylar süren (sıklıkla 1-3 ay) küme dönemleri şeklinde ortaya çıkar. Kişilerde ağrı periyotlarının süresi ve zamanı sabit olabilir. Hastaların daha az bir kısmında ise düzelme olmaksızın baş ağrısı devam eder ve o zaman sürekli küme (kronik küme) olarak adlandırılır.

"EN ÇOK GÖZÜ VURUYOR"

Küme tipi baş ağrısı tek taraflı, şiddetli, daha çok göz etrafında kendini gösteren ağrılarla meydana gelir. Ağrının bir diğer tipik özelliği genellikle geceleri ya da sabaha karşı ve aynı saatlerde başlamasıdır.

Ağrıya eşlik eden şu belirtilere de dikkat edilmelidir;

Aynı taraf gözde kanlanma, yaşarma ya da batma hissi,

Aynı taraf burunda tıkanıklık ya da burun akıntısı,

Aynı taraf alında ya da yüzde terleme,

Aynı taraf göz kapağında düşüklük,

Yüzde ve gözde ödem,

Ajitasyon ve huzursuzluk.

"AĞRI BAŞLAYINCA DOLAŞMA İHTİYACI GELİYOR"

Küme baş ağrısı yaşayan kişi genellikle artan huzursuzluk nedeniyle oturamaz ve dolanma ihtiyacı hisseder. Bazen migren tipi ağrılar da olduğu gibi ışık hassasiyeti olabilir. Ağrı atağı sırasında bradikardi (kalp hızında düşme), hipertansiyon (tansiyonda yükselme), mide salgı üretiminde artış da olabilir.

"TETİKLEYİCİLERİ ORTADAN KALDIRMAK ÖNEMLİ"

Tedavi basamakları tetikleyicilerin ortadan kaldırılması, atak tedavisi ve uzun süreli koruma yani atakların önlenmesini sağlayan profilaktik tedavi olarak sınıflandırılabilir. Öncelikle hastaların sigara, alkol gibi tetikleyicilerin kullanımını azaltmaları ya da kesmeleri gerekmektedir. Atakları tetikleyebilecek aşırı sıcağa maruziyet ve egzersizden kaçınılmalıdır. Migren ataklarından farklı olarak bu kişilerde gıda hassasiyeti, hormonal ve stresör faktörlerin atak tetikleyici özelliği yoktur."

uzmdrozdenyenercakmakjpg-dbef.jpg

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.