1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Küresel rekabetin yolu dijital dönüşümden geçiyor
Küresel rekabetin yolu dijital dönüşümden geçiyor

Küresel rekabetin yolu dijital dönüşümden geçiyor

Dudullu OSB’de KOBİ’lerle buluşan CLPA, dünyanın ilk ve tek gigabit hızında çalışan açık endüstriyel haberleşme platformu CC-Link IE teknolojisini tanıttı.

A+A-

Fabrikalarda endüstriyel haberleşme ve kontrol sağlayan CC-Link teknolojisini dünya genelinde tanıtan CLPA (CC-Link Partner Association), KobiEfor tarafından ‘’Sektörden Sektöre Çözümler ve Fırsatlar’’ temasıyla Dudullu Organize Sanayi Bölgesi’nde düzenlenen toplantıya katıldı. Türkiye'deki KOBİ’lerin dijital dönüşümüne katkı sağlayacak güncel gelişmelerin konuşulduğu toplantıda CLPA Türkiye Müdürü Tolga Bizel, Sanayi 4.0 sürecinde robotlar dahil üretim hattındaki tüm makine ve sistemlerin birbiriyle çok hızlı bir şekilde haberleşmesi gerektiğini vurguladı. Merkezi Japonya’da bulunan CLPA’nın temel teknolojisi olan CC-Link IE’nin otomasyon alanında dünyanın ilk ve tek gigabit hızında çalışan açık endüstriyel haberleşme platformu olduğunu belirten Bizel, bu yeni nesil teknolojinin Sanayi 4.0 uygulamaları için ideal çözüm sunduğunu anlattı.

KOBİ’lerin bilgi ve iletişim teknolojilerini etkili kullanarak yaratıcı ve yenilikçi potansiyellerini ortaya çıkarıp küresel rekabet güçlerini artırmada stratejik katkılar sağlamayı hedefleyen KobiEfor tarafından düzenlenen “20. Yıl Buluşmaları”, “Sektörden Sektöre Çözümler ve Fırsatlar” temasıyla Dudullu Organize Sanayi Bölgesi’ndeki DES Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Türkiye'deki KOBİ’lerin dijital dönüşümüne katkı sağlayacak güncel gelişmelerin ele alındığı toplantıda “Dijital Fabrikalar Zamanı ve Robotlar” konulu bir konuşma gerçekleştiren CLPA (CC-Link Partner Association) Türkiye Müdürü Tolga Bizel, dijital dönüşümde endüstriyel haberleşmenin önemine dikkat çekerek merkezi Japonya’da bulunan CLPA’nın temel teknolojisi olan CC-Link IE’nin dünyanın ilk ve tek gigabit hızında çalışan açık endüstriyel haberleşme platformu olduğunu vurguladı. Sanayi 4.0 sürecinde robotlar dahil üretim hattındaki tüm makine ve sistemlerin birbiriyle çok hızlı bir şekilde haberleşmesi için bu teknolojinin çok önemli olduğunu vurgulayan Bizel sözlerine şöyle devam etti;

“CC-Link teknolojisi, güvenilir haberleşme için tüm veri bağlantı katmanı ve taşıma katmanını ele alan ve cihazlar arasındaki haberleşmeyi sağlayan bir ASIC kullanımına dayanıyor. CC-Link endüstriyel networkler ile verimli fabrika ve proses otomasyonu sağlamak amacıyla kontrol ve üretim verilerini yüksek hızda iletiyor. Bu yüksek hızlı haberleşme, farklı tedarikçilerden sağlanan çok sayıda otomasyon cihazını tek bir kablo üzerinden birbirine bağlıyor. Geleneksel endüstriyel kontrol ağları ile yalnızca bir üreticiye ya da az sayıda üreticiye ait saha cihazlarının kurulumu yapılabilirken, CC-Link gibi açık ağlarla bu sayı yaklaşık olarak 300’e ulaşabiliyor.”

Gerçek zamanlı iletişim sağlayan TSN teknolojisi

CC-Link IE’nin ilk 1Gbps Ethernet tabanlı açık endüstriyel ağ olarak 2007 yılında hayata geçirildiğini söyleyen Bizel; şu bilgileri aktardı; “CC-Link IE genel giriş/çıkış kontrolü olarak başladıktan sonra CC-Link IE TSN ile birlikte hareket ve emniyet kontrolü de eklenerek uygulamanın fonksiyon ve kapsamı genişletildi. Zaman paylaşımı metoduyla farklı protokolleri birleştiren standart Ethernet’in geliştirilmiş versiyonu olan Zaman Duyarlı Ağ (TSN) teknolojisinden yararlanan dünyanın ilk endüstriyel açık ağı olan CC-Link IE TSN, üst düzey IT sistemiyle entegre edildiğinde ve diğer açık ağlarla birleştirildiğinde dahi üretim iletişimi katmanında gerçek zamanlı iletişim sağlayan TSN teknolojisini destekliyor. Makine kontrolü ve bilgi iletişimlerinin tek bir Ethernet kablosunda entegrasyonuna imkan tanıyan TSN teknolojisi, standart Ethernet cihazlarıyla esnek sistem konfigürasyonunun gerçekleştirilmesini sağlıyor. TSN gerçek zamanlı kontrol gerektiren kontrol iletişiminde deterministik mesajlaşma sağlarken, genel Ethernet ile bilgi iletişimini gerçekleştirerek büyük çaplı endüstriyel ağ sistemlerini hayata geçiriyor. Genel üretim sisteminin kontrolünü etkilemeden IT sistemiyle iletişime imkan tanıyan TSN, bir üst katmandaki IT sistemiyle sorunsuz iletişim sağlayarak IIoT sistemi ve Edgecross ile işbirliği yapan bir uç nokta bilişim sisteminin kurulmasını destekliyor.”

‘’KOBİ’lerin gücüne inanıyoruz’’

Türkiye’nin çok güçlü bir üretim kapasitesine sahip olduğunun altını çizen Bizel, “CLPA olarak, uzun yıllardır kamu tarafından desteklenerek bugünkü gelişim seviyesine ulaşan KOBİ yapılanmalarının korunmasının yanı sıra büyük işletmelerin Sanayi 4.0’a adaptasyonu konusunda planlanan çalışmalara KOBİ’lerin de eklenmesi gerektiği görüşündeyiz. Türkiye ekonomisinin itici gücü KOBİ’lerin, gelecekte daha da önem kazanacak küçük, verimli ve dinamik üretim merkezlerine dönüştürülmesi ve global dijital üretim zincirine bağlanmaları konusunda gerekli adımların atılmasının yoğun rekabet ortamında ülkemiz için olumlu sonuçlar yaratacağına inanıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.