1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kurşun fabrikasının yarım bıraktığı, Suat Akbal dosyasını yeniden açıyoruz!
Kurşun fabrikasının yarım bıraktığı, Suat Akbal dosyasını yeniden açıyoruz!

Kurşun fabrikasının yarım bıraktığı, Suat Akbal dosyasını yeniden açıyoruz!

Torbalı’daki Kurşun fabrikasında kurşun zehirlenmesi yaşayarak ayaklarını kullanma işlevini yitiren işçi Suat Akbal'ın sıkıntıları sürüyor.

A+A-

İzmir'in Torbalı ilçesindeki, Heper Metal Döküm Sanayi ve Tic. AŞ’e çalışan ve işyerinde maruz kaldığı kurşun yüzünden ayaklarını kullanma işlevini yitiren işçi Suat Akbal dosyasını yeniden açıyoruz. Sağlık sorunları yaşayan işçiye destek olan gazetecileri tehdit eden firma, Suat Akbal'ın hayatını kararttı.

Medya Ege'ye açıklama yapan Suat Akbal, geçen süreçte yaanan yeni gelişmeleri anlattı. Akbal, "Fabrika arabulucu ile görüşmeyi reddetti, uzaşmaya yanaşmadı. Dava yolu açıktır dedi. Biz de hukuka başvurduk. Şu ana kadar 3 duruşma yapıldı. SGK tarafında da tarafıma herhangi bir ücret bağlanmadı. Çalışamıyorum ve evimi geçindiremiyorum. Mağduriyetim sürüyor" dedi.

Akbal, yaşanan bu süreçte eşinin de rahim kanserine yakalndığını belirterek, "Adaletin şaşmayacağını biliyorum hak yerini bulacaktır illa ki. Ama süreç uzadıkça mağduriyetim çoğalıyor. Eşim bu süreçte rahim kanserine yakalandı. Doktor sıkıntı stresten dolayı olduğunu söyledi. Telafi edileceğini umuyoruz umudumuz tükenmedi" dedi.

TÜM ÇOCUKLAR BİSİKLET DİLERKEN BENİM ÇOCUĞUM SADECE İYİLEŞMEMİ DİLİYOR

Mağduriyetinden eşinin yanısıra çocuklarının da etkilendiğini belirten Suat Akbal, "Gelecekten beklentiniz ne diye sordular çocuğuma okulda, herkes top ister, bisiklet ister küçük çocuğum sadece babam iyileşsin diye dilek dilemiş. Başka bi dileğim yok demiş. Büyük oğlum da henüz 14 yaşında. Eve iki lokma ekmek sokabilmek için tarlalarda çalışıyor; elleri su topluyor nasır tutuyor. Geçenlerde beline çuval bağladığını gördüm kendisine neden diye sordum. Beli ağrıdığı için bağlamış. Çocuklarımın eşimin bu durumları yaşadığını gördükçe kahroluyorum. Yetkililerden buna bir çözüm bulunmasını bize yardım etmelirini istiyorum. Adalet yerini bulsun istiyorum" sözlerine yer verdi.

Olayın geçmişi

İzmir'in Torbalı ilçesinin Özbey Mahallesi’nde yaşayan 37 yaşındaki Suat Akbal’ın hayatı 2014 yılında çalışmaya başladığı Torbalı’daki kurşun fabrikasından sonra hayatı altüst oldu. Heper Metal Döküm Sanayi ve Tic. AŞ’de dökümcü olarak iş başı yapan 4 çocuk babası Suat Akbal’ın, henüz ilk ay sonunda fabrika tarafından yapılan rutin kontrollerde vücudundaki kurşun değerleri yüksek çıktı. Kendisine o zaman yetkililerin “Makinalar bozuktur” dediğini ifade eden Akbal’ın vücudunda, sonraki kontrollerde de yüksek değerde kurşun olduğuna dair verilere rastlandı. Bunun üzerine 2015 yılının Mart ayında doktora başvuran Akbal’ın kurşun zehirlenmesi yaşadığı saptandı. Haziran 2015’ten sonra işinden raporlu ayrılan, bu sürede tedavisi karşılanıp, maaşı yatan talihsiz adam zamanla iki ayağını da kullanamaz hale geldi. Koltuk değneği desteğiyle yürüyebilen Akbal’ın işine iddiaya göre daha sonra son verildi. Sağlığını kaybeden ve işyeri tarafından işten çıkarılan kiralık evinde 4 çocuğuna bakmak zorunda olan baba Akbal, tam 4 yıldır eş, dost ve akraba yardımlarıyla geçiniyor. Fabrikanın sahip çıkmadığı mağdur işçi, hukuk mücadelesi için SGK raporunu bekliyor.

b5781e51-b08b-46f4-9060-d34784db372c-002.jpg

HAYATİ TEHLİKESİ DEVAM EDİYOR

Sağlık şartlarından dolayı işine son verilen Akbal, 4 yıldır hiçbir yerden para alamıyor. Çalıştığı fabrikanın kendisini kısa sürede sakat bırakmasına ve işverenlerin kendisine sahip çıkmamasına üzülen Akbal, Dokuz Eylül Üniversitesi Meslek Hastalıklar Bölümü ve İstanbul Meslek Hastalıkları Hastanesi’nden gördüğü tedaviye rağmen desteksiz yürüyemiyor. İlaçların birçoğuna parasının  yetişmediğini herhangi bir geçim kaynağının da olmadığını belirten Akbal, adeta kaderine terk edilmiş durumda. Raporlarını tamamladıktan sonra mahkemeye başvuracağını belirten Akbal, “Ocak ayında fabrika ile ilişkim kesildi. O saatten sonra maaş da alamadım, imkanlardan da yararlanamadım. Hala yürüyemiyorum. Nöropatik ağrılarım dayanılmaz hal alıyor. Hayat tehlikem devam ediyor. 4 yıldır çalışmama rağmen hala kanımda ciddi derecede kurşun oranı var. Bu halle ailemi nasıl geçindireceğimi bilemiyorum” dedi.

Kurşun fabrikasından gazetecilere tehdit

Torbalı’da hizmet veren kurşun fabrikası yoğun eleştirilerden sonra gazetemiz dahil olmak üzere il genelinde yayın yapan 6 gazeteyi mahkemeye vermekle tehdit etti. Torbalı’da 3 yıl önce çalıştığı fabrikada kurşun zehirlenmesine maruz kalan ve sonucunda yürüme yetisini kaybeden Suat Akbal isimli işçinin haberini yapan bu 6 gazeteye haberi kaldırma ihtarnamesi gönderen Heper Metal A.Ş. haberlerin kaldırılmaması durumunda mahkeme yoluna gideceklerini belirterek, aba altından sopa gösterdi.

 

5 GAZETEYE MAHKEME TEHDİDİ

Özbey Mahallesi’ndeki derme çatma evde yıllardır yardımlarla geçinen, önce işini sonra ayağını kaybeden Suat Akbal isimli çalışana, tüm raporlara rağmen Heper Metal A.Ş. tarafından hakları verilmedi. Çeşitli hastanelerden kurşun zehirlenmesi yaşadığına rağmen rapor alan, ancak bunun karşılığında önce işten çıkarılan sonrasında ise kaderine mahkum bırakılan Akbal’a gazetemizle birlikte İzmir’de yayın yapan 5 gazete sayfalarında yer vermişti. İşçinin sesini duyurabilmek için yayın yapan bu gazetelere Heper Metal ihtarname gönderdi. Haberin kaldırılmasını isteyen kurşun fabrikası kaldırılmaması durumunda ise mahkeme yoluna gideceklerini ihbarname yoluyla da bildirdi.

İŞÇİDEN GAZETELERE TEŞEKKÜR

Öte yandan bugün gazetelerimize özel açıklama yapan talihsiz işçi, gazeteleri bir kez daha haklı çıkaracak olan açıklamalarda bulundu. Akbal açıklamalarında, “Öncelikle firmanın size karşı yapmış olduğu bu yersiz ithamlardan dolayı ben onların adına sizden özür dilerim. Ben söylediğim her şeyin arkasındayım. Elimde tüm belgeler var. Çeşitli hastanelerden aldığım raporlar verdiğim kan tahlilleri hepsi var. Bu tahlil ve raporların hepsinde rahatsızlığım kurşun zehirlenmesine bağlı olarak gösterilmektedir. Firma bunların yalan olduğunu söylüyorsa ispatlasın. Bilirkişiye mi gönderecekler, beni mahkemeye mi verecekler... Ben söylediğim her şeyin arkasındayım. Sizin yaptığınız haber ses getirdi, Allah razı olsun” dedi.

ISTIRAP ÇEKİYORUM

Açıklamalarını sürdüren Akbal, “Söylediğim gibi kan tahlillerim 75'lerde. Hayati tehlikem devam ediyor. Rahatsızlığım ciddi anlamda beyin kanamasına ve iç organlarımın iflas etmesine neden olabilir. Doktorlar bunu defalarca kez söyledi. Yarın ne olacağımı dahi bilmiyorum. Bunlara dayanarak hala firma bizimle alakası yok ya da başka bir hastalıkmış gibi iddia ediyorsa bunu ispatlasınlar.  Doktorların tabiriyle 75 mg, kandaki kurşun, ağır metal olarak niteleniyor. Kemiktekini göremiyorlar bu sadece kandaki... En son İstanbul'a gittiğimde verdiğimde 70'lerdeydi bu. Kendi kendine düşmüyor bu oran bir türlü. Kemikte olan birikim atılmaya çalışılıyor. İdrar ya da terleme yoluyla vücut atmaya çalışıyor. Atamadığı için de zaten ben bu haldeyim. Ağrıları, ıstırapları çekiyorum hala. Doktorların yaptığı açıklamaya göre 60 ile 80 mg arası oran felce yol açıyor. 80 - 100 arasında da beyin ölümü gerçekleşiyor. Bütün yazılı metinlerde ve doktorların da söyledikleri bu şekilde. Benim şu an tam kritik seviyede” ifadelerini kullandı.

GAZETECİLERDEN AÇIKLAMA

Medya Ege Yönetim Kurulu Başkanı Arif Çayan, “Torbalı’da yaptığımız Suat Akbal isimli işçinin yaşam mücadelesi haberinin tüm ayakları sağlamdır. Gerekli bütün belgeler incelenmiş herhangi bir eksiklik görülmemiştir. Yaptığımız haberin arkasındayız. Haberi kaldırmayıp, işçinin yanında olmaya devam edeceğiz” açıklamalarında bulundu. 

Gazete Ege Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Polat, “Haberi en ince ayrıntısına kadar araştırıp yaptık. İşçinin kurşundan zehirlendiği belgeler ve verilen raporlarla mevcuttur. Firmanın bize gönderdiği ihbarname gözümüzde yok hükmündedir” ifadelerini kullandı. 

Torbalı Güncel İmtiyaz Sahibi Adem Aksakallı, “Suat Akbal haberini ilk defa yapmıyoruz, aldığımız uyarı da bir ilk değil. Ortada bir insanlık dramı var. Keşke bu suçlamalarda bulunan kişiler eski personelinin nasıl şartlarda yaşam mücadelesi verdiğini gidip kendi gözleriyle görseydiler. Gazeteciyiz işimizin bir parçası ancak bugüne kadar ben böyle bir vurdumduymazlık görmedim. Bir mağdurun yanında olmakla yargılanacaksak ben bundan şeref ve onur duyarım” dedi. 

Gerçek Haberci İmtiyaz Sahibi Adem Nakçı, “Gerçeklerin sesi olarak bugüne kadar sürdürdüğümüz yayın hayatımızda bilgisiz ve belgesiz haber yapmadık. Suat Akbal’ın fabrikada çalışırken bu hastalığa yakalandığı gerek sağlık raporları gerekse belgelerle ortadadır. Firmanın gönderdiği belge yargı sopası ile özgür habercilik anlayışına gözdağı vermekten öte bir şey değildir. Bu korkutma ve sindirmeye yönelik çalışma haklılığımızı daha da net ortaya koymuştur. Hak arama mücadelesinde Suat Akbal’ın yanındayız” dedi.

 

 

Kaynak: Gerçek Haberci ---Gazete Ege---Akmedyahaber-- Torbalı Güncel -- Medyaege
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.