KUŞADASI’NIN ADI KİRLENİYOR!

KUŞADASI’NIN ADI KİRLENİYOR!

Ali Eyce yazdı...

Aydın’ın Kuşadası diye bir ilçesi var.

Bilen bilir, bilmeyen bilene sorsa öğrenir.

İnternet üzerinden merak edip bakarsanız, denize kıyısı olan, ortasında kuşların bir dönem mesken tutuğu küçük bir adası olan, yerli ve yabancı turistlerin geldiği, önceleri deniz kıyısı bir sahil ilçesi iken şimdiler de yüksek binaların dolduğu, dağı tepesinin apartman olduğu küçük bir metropol şehir haline döndü Kuşadası!

Adının güzelliği, eskiden gelen kültürel aktivitelerin çokluğu Kuşadası’nı, şirin ve güzel deniz ilçesi haline getirse de, bugünlerde Kuşadası’nın adı maalesef kötü hale dönüşmeye başladı.

İzmir’e yaklaşık 1 saat uzaklıkta olan Kuşadası, şimdilerde insanları her türlü gayri resmi olayların yaşandığı bir ilçe haline gelmiş halde.

İzmir’de yapamayacağını, yaşayamayacağı şeyler için Kuşadası’nı tercih eden İzmirlilerin sayısında bir hayli artış oldu.

Deniz kıyısı olduğu için yazın çok yoğun trafiği olan Kuşadası yolu, artık neredeyse yılın 12 ayı yoğun trafik içinde kalır oldu.

Denizi İzmir’in Yamanlar dağı gibi tepeden gören çok katlı binalardaki dairelerin fiyatları, işte bu yoğunluğu bağlı olarak artış göstermeye başladı.

İkinci bir ev, ikinci bir eş, ikinci bir yaşam, küçük veya büyük kaçamaklar yapmak isteyenler için Kuşadası, ikinci, gizli ve özel hayatların yaşandığı yer oldu!

Buna bağlı olarak da, Kuşadası’nı adı da kirlenir oldu!

Yaşadığım bir diyalogdan ve o diyaloğa bağlı olarak gelişen sohbetten çıkan sonuç bu.

Kuşadası’na bir iş görüşmesine gitme üzere yola çıkacaktım, üç erkekle beraber!

İşin adı bir gayrimenkul alımı, arkadaşım bir daire alacaktı.

Üç kişilik giden ekibe, bir üç beş kişi daha katıldı ve sohbet başka boyutlara geldi.

Kuşadası’nın adasının, adacıklarını, odacıklarının, gidenlerin, gelenlerinin, kalanlarının, yasak aşkların, gizli evlerin, ikinci kadınların, kumarhanelerin, uyuşturucu trafiğinin, kaçakların, partilerin vs.

Deniz kıyısı, kültür yuvası, sahil ilçesi olarak bildiğimiz, aman aman diyerek gidip yer bakmaya çalıştığımız Kuşadası’na gitmemeye, o yeri görmemeye ve almamaya karar verdi arkadaşım.

Onun ailesini düşünerek aldığı karar onu ilgilendirir ama bu kararı vermesine neden olan Kuşadası’nı bu hale getirenlerin aldığı karar Kuşadası’nın geleceğini ilgilendirir.

Kuşadası’nın gizliden gizliye kirlenen adını kurtarmak ise yetkilileri ilgilendirir!

Kuşadası, kuşların adası olarak kalsın, kuşu olanların adası değil!

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum