1. HABERLER

  2. GENEL

  3. Maliye camiası İzmir'de bir araya geldi
Maliye camiası İzmir'de bir araya geldi

Maliye camiası İzmir'de bir araya geldi

Gelir İdaresi Başkanlığı, İzmir Yeminli Mali Müşavirler Odası ve İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası işbirliğiyle “ E-Uygulamalar & Defter Beyan Sistemi Semineri” düzenlendi.

A+A-

Seminere Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) Denetim ve Uyum Yönetimi Daire Başkanı Faruk Gözübüyük, GİB Grup Başkanı Abdullah Kiraz,  GİB Grup Başkanı Abdullah Karaboyacı, İzmir Vergi Dairesi Başkanı Rıfat Engin, İzmir Küçük ve Orta Ölçekli Mükellefler Grup Başkanı Serdar Pehlivan, İzmir Örtülü Sermaye, Transfer Fiyatlandırması ve Yurtdışı Kazançlar Grup Başkanı Muhammet Ağan, İzmir Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı Şadi Çetin, İzmir SMMMO Başkanı Vedat Adak ve çok sayıda bürokrat katıldı.

İzmir Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı Şadi Çetin’in yaptığı açılış konuşmasında; “Gelir İdaresi Başkanlığı elektronik uygulamalar da çok başarılı oldu. 1998 yılında VEDOP projesiyle başlayan uygulamalar, aradan geçen 20 yılda zirveye ulaştı. Yakında temassız vergi daireleri gerçekleşecek. Bu alanda Avrupa’nın en başarılı kurumlarından biri olan Gelir İdaresi’nin en önemli paydaşı ve yoldaşı mali müşavirler ve yeminli mali müşavirler oldu. Bu büyük başarıda meslek mensuplarının çok büyük bir emeği ve katkısı vardır. Devlet ile mükellef arasında köprü görevi gören meslek mensupları, aynı zamanda kendileri de birer mükelleftir. Meslek mensuplarının çözüm bekleyen bazı önemli sorunları var. Meslek mensuplarının mesleki sorumluluk sigortaları gider olarak kabul edilmiyor. Gerekçe olarak da zorunlu bir sigorta olmadığı söyleniyor. Meslek mensubunun arabasının sigortasını kabul eden anlayış, maalesef meslektaşın kendi sigortasını kabul etmiyor. Bu durumun mutlaka düzelmesi gerekir. Bilindiği üzere; gelir vergisi dilimlerinin arası çok dar. 2018 yılında 80.000 TL’nin üzeri %35 üzerinden vergilendiriliyor. Eğer meslek mensupları giderlerini tam olarak yansıtamazsa, neredeyse doğrudan %35 üzerinden vergilendirilmiş olurlar. İşle doğrudan ilgili olan ve işin büyüklüğü ile mütenasip olan, kıyafet giderleri de dahil, sigorta ve benzeri giderlerin mutlaka kabul edilmesi gerekir. Meslek mensuplarının en büyük problemi tahsilattır. Serbest meslek kazancı tahsil esasına dayanmaktadır. Meslek mensupları KDV yönünden, tahsil etmedikleri paraların vergisini ödüyorlar. Bu soruna mutlaka bir çözüm bulunması gerekir. Ya KDV’nin de tahsil esasına bağlanması ya da bu sektörde katma değer vergisi oranının %8’e düşürülmesi gerekir. 

Adı var kendi yok bir mali tatil uygulaması var. Mali tatilin sağlıklı işlemesinden vazgeçtik; hiç değilse ağır hastalık, doğum ve birinci dereceden yakınlarının ölümü halinde bu durumlar mücbir sebep hali olarak kabul edilmeli; meslek mensuplarına beyan ve bildirimler için ek süre verilmelidir.

Meslek mensuplarının üzerinde çok fazla beyan ve bildirim yükümlülüğü var. Bunların azaltılması gerekir. Bir an evvel dördüncü geçici vergi kaldırılmalıdır. Diğer taraftan meslek mensuplarından kamu kurumlarınca istenen bilgi ve bildirimler tek bir merkezde birleştirmeli ve mükerrerlikten kaynaklanan zaman kaybı önlenmelidir. Meslek mensupları kamuoyunda “big four” olarak bilinen uluslararası firmalarla rekabet halindedir. Bu rekabetin eşit koşullarda yapılabilmesi için, belli bir kıdemde olan ve disiplin cezası almamış örnek meslek mensuplarına yeşil pasaport verilmelidir.” dedi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.