MANDALİNA KAVGASININ ALTINDA NE YATIYOR?

MANDALİNA KAVGASININ ALTINDA NE YATIYOR?

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ile Seferihisar Mandalina Üreticileri Birliği Başkanı Cumhur Eriş, arasında kentte yaşanan gerilim gün geçtikçe büyüyor.

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ile Seferihisar Mandalina Üreticileri Birliği Başkanı Cumhur Eriş, arasında kentte yaşanan gerilim gün geçtikçe büyüyor. Birlik Başkanı Eriş, "Belediyenin tüm varlıklarını satan Başkan Tunç Soyer, şimdi de belediyenin kiracısı olduğumuz Birlik binasına gözünü dikti. İki yıl daha sözleşmemiz olmasına rağmen bizi istifaya zorluyor. Buradaki çalışmalarımızı kendisine mal etmediğimiz için, istediklerini yapacak bir yönetim kurarak başına eşini getirmeyi amaçlıyor" iddiasında bulundu.

Seferihisar’da gündem Belediye Başkanı ile Mandalina Birliği arasında devam eden tartışma gün geçtikçe artarak büyüyor.  Seferihisar Mandalina Üreticileri Birliği Başkanı Cumhur Eriş, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer'in, belediyenin tüm varlıklarını sattığını, artık elinde bir tek mandalina birliğinin binasının kaldığını belirten Cumhur Eriş şu iddialarda bulundu;

 "Biz Birlik olarak Seferihisar Belediyesi'nin binasını mandalina işleme merkezi olarak kullanan bir kiracıyız. Ancak bizle bu konuda belediyenin bir anlaşması var ve bu anlaşmanın 2 yıl daha süresi bulunuyor. Ama yine de satabilir. Bunu daha rahat yapmak için bizim istifa edip çekilmemizi istiyor.  Ancak biz 85 üyemizle 5 yıldır burada Seferihisar ve Türkiye ekonomisine önemli bir katma değer yarattık, üreticimizin ürününü değerlendirdik. Kentimizi dış piyasalarda çok başarılı teslim ettik. Üreticiyi kimsenin eline teslim etmeden emeğinin karşılığını almasını sağladık. Ayrıca kurutulmuş mandalina organizasyonu var. Bizde bu yıl az ürün olduğu ve kendilerine veremediğimiz için, daha fazla ürün alabilmek adına bizim istifa etmemizi istiyor. Ancak Başkan Tunç Soyer burayı da özel sektöre satarak rant elde etmeye çalışıyor."

BİRLİK ÜZERİNDEN KENDİNİ PARLATACAK

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yeni seçim döneminde kendini parlatacak yer olarak Birlik’i gözüne kestirdiğini de iddia eden Eriş şöyle devam etti;

"Seferihisar'daki her şeyi sattığı gibi üreticimiz için çalışan ve 85 üyesi bulunan bu birliğin kendisine ait olan işleme merkezini de satmak istiyor. Bizim burada 5 yıllık emeğimiz var. İşleme merkezini oluşturduk. Soğuk hava depomuzu kurduk. Kuru mandalina projemizi gerçekleştirip ihracat aşamasına geldik. Hizmet verdiğimiz bahçe sayısı 150'ye ulaştı. Çükü biz işi kuralına göre oynadık. O kendisinin parlatılmasını istedi. Bu 5 yıl içerisinde ne yazık iki bu olmadı. Şimdi ya satacak ya da kendi isteklerini yerine getirebilecek bir yönetim oluşturmak isteyecek. Ayrıca önümüzdeki seçimlerde kendisini parlatacak bir şey de yok. Yatırım yapacak parası da yok. Bu yüzden kiracısı olduğumuz belediyenin bu tesislerine gözünü dikti" diye konuştu.

EŞİNİ BAŞA GETİRMEK İSTİYOR

Başkan Tunç Soyer'in, Birliğin başına eşi Neptün Soyer'i geçirmek istediğini de iddia eden Seferihisar Mandalina Üreticileri Birliği Başkanı Cumhur Eriş, "Burası kimsenin arka bahçesi değil. Ancak Başkan Tunç Soyer bu başarıyı kendisine mal ettiremediğimiz için bizi istemiyor ve Köy Koop'un başında bulunan eşi Neptün Hanım'ı Birliğin başına geçirmek istiyor. Başkanımıza bu güne kadar saygıda kusur etmedik ancak bu saatten sonra Birlik'ten içeri giremez" dedi.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.