1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Mecliste yerli malı için basın toplantısı!
Mecliste yerli malı için basın toplantısı!

Mecliste yerli malı için basın toplantısı!

Ülke ekonomisi için, yerli malı kullanımının önemini vurgulamak amacıyla her yıl 12-18 Aralık tarihleri arasında kutlanan ‘’Yerli Malı’’ haftası sebebiyle CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, mecliste basın toplantısı düzenledi. 

A+A-

Tüketilen Her Yerli Malı Bir İşsize İş Demektir

Mecliste gerçekleştirilen basın toplantısına, milletvekilleri Sibel Özdemir, Ali Keven ve Mehmet Ali Çelebi ile birlikte katılan Bayır, işsizliğin çözümü ve hasta olan ekonomimizin düzelebilme ihtimalinin yerli malı kullanımından geçtiğini ifade ederek, ‘’Artık küreselleşmenin gözleri, bilinçleri, vicdanları kör eden büyüsünden kurtulmalıyız. Bugün itibarıyla milyonlarca işsizimiz var. Ana caddeleri, sanayi siteleri gezdiğimizde kapanan çok sayıda iş yerleri görüyoruz, çarşıda alışveriş yok ve ekonomimiz tam anlamıyla dibe vurmuş bir hâlde. Üreteni cezalandıran, üretimi planlamayan, üretime yatırım yapmayan, sadece ithalat yapan bir ekonomi modelinde refahı yakalamak mümkün değildir. Yerli üretim ve tüketim dengelerini bir devlet politikası hâline getiremez isek bizi bekleyen tehlikeleri de bertaraf edemeyiz. Yerli malı 869 barkotlu ürünleri tercih etmeliyiz. İşsizliğin çözülmesi buna bağlıdır. Unutulmamalıdır ki, tüketilen her yerli malı, bir işsize iş demektir. Eğer her Türk vatandaşı yurtseverim diyorsa, mutlaka yerli mallarını tercih etmelidir. Durma noktasına gelen üretimi canlandırmanın en iyi yolu yerli malına yönelmektir" açıklamasında bulundu. 

Yerli Malı ve Tutum Haftası Müfredata Tekrar Konulmalı

Yerli Malı ve Tutum Haftalarının Millî Eğitim müfredatına tekrar konulmasını, tasarrufun ve yerli malının öneminin eğitimde okullarda tekrar verilmesi gerektiğini ifade eden Bayır, ‘’Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, İstanbul Milli Sanayi Birliği’nin yerli mallar sergisindeki ‘Türk yurdu, Türk iktisadı, Türk eliyle, Türk tarihiyle yükselir. Türkler, Türk Malı alınız, Türk Malı kullanınız; Türk parası Türk toprağında kalsın’ sözleriyle Türk Malının önemini en güzel şekilde vurgulamıştır. Ancak; bugün, yanlış ekonomi politikaları yüzünden bugün maalesef yeterince üretim yapmıyoruz, her şeyi dışarıdan alır hale geldik. Ortaya çıkan dış ticaret açığı cari açığı da büyüttü. Daha önce olduğu gibi tekrar belirtelim ‘Yerli Malı ve Tutum Haftası’ yaşadığımız sorunların çözümü için bir zorunluluktur’’ dedi.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.