Meme estetiği hakkında merak edilenler

Meme estetiği hakkında merak edilenler

Ekol Balçova Tıp Merkezi Estetik ve Plastik Cerrahi Kliniğinden Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Serkan Aslan, meme yapısının ve şeklinin kadın vücuduna ve estetik yapısına etki eden önemli bir bölge olduğunu söyledi.

Estetik ameliyatlarında hastaların isteklerine çok önem verdiğini belirten Opr. Dr. Serkan Aslan “Gövdedeki bütünsel meme estetiğinin sağlanmasında meme şeklinin komşu yapılarla, örneğin kol, üst karın ve koltuk altı oranları ile birlikte değerlendirilmesi önemlidir. Meme şekli ve hacmi ile ilgili kriterler zaman içinde değişse de günümüzde ideal meme şekli memenin üst bölümünde hafif iç bükey, alt bölümünde dış bükey kavis olan şekildir. Meme başı yere paralel durmalıdır.”

Meme büyütme

Ekol Balçova Tıp Merkezi Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Serkan Aslan meme büyütme ameliyatlarının estetik cerrahi açısından en çok yapılan ve doğru uygulanırsa en yüz güldürücü, hemen sonuç alınabilen işlemlerin başında geldiğini belirterek şunları açıkmaları yaptı: “Meme büyütme liposuction ve karın germe ile beraber en popüler ve en sık yapılan ameliyattır. Silikon protez, şişirilebilir protez kullanılarak meme büyütme yapılabilir. Vücuda en az zarar veren maddelerden biri olduğu yıllardır bilinen silikon, laboratuvarda işlenerek bugün kullandığımız silikon proteze dönüştürülmekte ve güvenle kullanılmaktadır. Uzun süreli yapılan araştırmalarda bu materyalin kullanımının meme kanserini tetikleyici bir etkisinin olmadığı ortaya konulmuştur.”

opr-dr-serkan-aslan-estetik-ve-plastik-cerrahi-uzmani.jpg

Meme büyütme ameliyatları hakkında bilgiler veren Opr. Dr. Serkan Aslan şunları belirtti: “Silikon protez, koltuk altı, meme başı veya meme altından yapılan kesilerle meme dokusu altına (subglandüler), kas altına (submuskuler), kas zarı altına (subfasyal) veya "dual plane" denen çoklu yerleşimler şeklinde yerleştirilebilmektedir.

Ameliyat, genel anestezi altında, hastane koşullarında yapılır ve 1-2 saat sürer. Memeye bandajlama ve sütyen uygulanır. Ameliyat sonrası ağrı minimaldir. Eriyen dikişler kullanıldıysa alınmasına gerek yoktur. Erken dönemde şişlik, morluk olabilir; 10 günde kendiliğinden kaybolur. Dren kullanımı cerrahın tercihidir ve genelde 1-2 günde çıkarılır. Hasta 3-5 günde işine dönebilir. 1-2 ay ağır egzersizlerden uzak durması tavsiye edilir.”

Meme küçültme

Ağır ve büyük meme bedenin denge merkezini bozduğunu belirten Opr. Dr. Serkan Aslan “bunu dengelemeye çalışan bedenin doğal omurga açıları bozulur. Bu bozukluk erken dönemde ağrı ve duruş bozukluğu yaparken geç dönemde boyun fıtığı, sinir sıkışması ve kemik erimesinin hızlanması gibi sorunlara neden olur. Meme büyüklüğünün hastada yarattığı şikayetler: Baş, boyun, sırt ağrıları, meme altında pişikler, sütyen askılarına bağlı ağrılı oluklar oluşması, yorgunluk, sırt üstü yatarken nefes almada güçlük, giyim sorunları gibi. Hasta genelde üstünü başka altını başka numara alır. Hasta kilo vermekle memelerinde yeterince küçüklük elde edemez. Meme küçültme ameliyatlarından sonra hastalar kilo vermeye daha motive hale gelirler” dedi.

meme-estetigi-gorsel-1.jpg

Meme dikleştirme

Memelerin değişik nedenlerle sarkık hale gelebildiğini kaydeden Ekol Balçova Tıp Merkezi’nden Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Serkan Aslan, “meme dokusunu yerinde tutan bağlar zamanla gevşeyebilir. Kilo değişikliklerine, emzirmeye ve yerçekimi etkisine bağlı olarak meme dokusu ile etrafını saran deri zarfı arasında uyumsuzluk olabilir. Sonuçta adeta içi boş görünümlü sarkık meme ortaya çıkabilir. Estetik meme dikleştirme ameliyatında, sarkık haldeki meme dokusu yeniden şekillendirilir, fazla deri çıkartılır. Meme başı olması gereken yere getirtilir. Kişinin vücut ölçülerine uygun olarak meme tekrar oluşturulur” dedi.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.