MHP'den "Alevilik ve Hacı Bektaş-ı Veli'yi Anlamak" Konferansı

MHP'den "Alevilik ve Hacı Bektaş-ı Veli'yi Anlamak" Konferansı

Milliyetçi Hareket Partisi Karşıyaka İlçe Teşkilatı, ilçenin sorunlarına sahip çıkmasının yanında kültürel etkinlikleri de önemsiyor

MHP Karşıyaka İlçe Başkanı Akif Yılmaz, Anadolu’da Türk-İslam kültürünün yerleşmesinde, Anadolu’nun Türkleşmesi ve İslam medeniyeti ile tanışmasında büyük paya sahip olan Hacı Bektaşi Veli'nin ve Türk Milli Kültürü içerisinde Aleviliğin günümüz kuşaklarına anlatılması için konferans düzenledi.  

ALEVİLİK VE HACI BEKTAŞ-I VELİ'Yİ ANLAMAK
 

Karşıyaka Ziya Gökalp Kültür Merkezi'nde, 8 Eylül 2017 Cuma günü saat 19.30'da gerçekleşecek, "Türk Milli Kültürü İçerisinde Alevilik ve Hacı Bektaş-ı Veli'yi Anlamak" adlı konferansta;  Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Türk Halkbilimi Anabilim Dalı ve Özbekistan'ın Taşkent Üniversitesi Şarkşinaslık Fakültesi Türkoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Özkul Çobanoğlu, Hacı Bektaşi Veli'yi ve Türk Milli Kültürü İçerisinde Aleviliği anlatacak. 

KONFERANSLAR SÜRECEK
 

MHP Karşıyaka İlçe Başkanı Akif Yılmaz, Karşıyaka'nın sorunlarına gösterdikleri hassasiyetin yanında kültürel etkinliklere de büyük önem verdiklerini söyledi. Başkan Yılmaz, "Bu çerçevede Anadolu'nun Türkleşmesi ve İslamlaşması yolunda büyük emekleri bulunan Hoca Ahmet Yesevi'yi anmak ve genç nesillere tanıtmak için Temmuz ayında bir konferans düzenledik. 8 Eylül'de de yine Ahmet Yesevi'nin yolundaki alperenlerden Hacı Bektaş-ı Veli'yi ve Türk Milli Kültürü içerisinde Aleviliği anlatması için Değerli Hocamız Prof. Dr. Özkul Çobanoğlu'nu davet ettik. Bu tarzda kültürel etkinliklerimiz önümüzdeki aylarda da devam edecek" dedi. Yılmaz, Karşıyakalıları ve İzmirlileri konferansa davet etti.  

HACI BEKTAŞ-İ VELİ
 

Hacı Bektaş-ı Veli, 1209 yılında doğdu. Anadolu'ya Horasan'dan gelen Hacı Bektaş-ı Veli, Horasan Erenleri olarak bilinen Hoca Ahmet Yesevi'nin yolunu izleyen erenlerdendir. Hocası, Ahmet Yesevi'nin talebelerinden olan Lokman Perende'dir.


Kırşehir'e yerleşip orada dergâhını kurar. Onun dergahından yetişen birçok veli, Anadolu'nun ve Balkanlar'ın İslamlaşmasında öncü vazifeler ifa eder. Sarı Saltuk Rumeli'de, Geyikli Baba Bursa'da, Karaca Ahmet İstanbul'da kilitli gönülleri, kapalı kapıları açan birer anahtar gibidirler.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.