Mide Balonu Yöntemiyle Zayıflama Hakkında

Mide Balonu Yöntemiyle Zayıflama Hakkında

Op. Dr. Cem Güçlü, mide balonu yöntemiyle zayıflama hakkında bilgi verdi.

Özel Gözde İzmir Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Cem Güçlü, mide balonu işleminin tüm dünyada uzun yıllardır güvenle uygulanan bir yöntem olduğunu söyledi.

????????????????????????????????????

Şimdiye kadar hastanelerinde birçok mide balonu işlemi gerçekleştirdiklerini belirten Cem Güçlü, mide balonunun özellikle bıçak altına yatmaktan korkan obez hastalar için önemli bir alternatif olduğunu dile getirerek, “Mide balonu midede kapladığı hacimle tokluk hissi yaratır. Bu sayede hem acıkmayı geciktirir; hem de çok miktarda yemek yemeyi engeller” dedi.

Midede altı ay ile bir yıl arasında kalabilen alternatif balon seçeneklerinin olduğunu kaydeden Güçlü, “Hangi balon uygulamasının yapılacağına hastanın ihtiyacına göre karar veriyoruz. Hastalarımızı balon uygulamasının ardından düzenli takibe alıyoruz. Balon midede kaldığı süre boyunca hastanın vücut ağırlığı ve beslenme programını yakından izliyoruz. Verilen beslenme programının uygulanıp uygulanmadığını ve aylık düzenli kilo kayıpları ve vücut kitle indeksini kayıt altına alıyoruz” diye konuştu.

İDEAL KİLO, GÜZEL GÖRÜNMEK İÇİN DEĞİL, SAĞLIKLI OLMAK İÇİN BİR HEDEFTİR

Mide balonu operasyonunun bir tedavi yöntemi olduğuna dikkat çeken Op. Dr. Cem Güçlü, şu bilgileri verdi: “Bu uygulama, diyet ve egzersiz uygulamaları sonucunda kilo verememiş, vücut kitle indeksi 30 kg / m2 ve üzerinde olan 18 - 65 yaş arasındaki yetişkinlerde uygulanır. Özellikle ameliyat olmaktan çekinen obez kişilerde, şişmanlığa bağlı diyabet, kalp damar hastalığı, eklem hastalığı, solunum güçlüğü olan kişilerde, hızlı kilo kaybı gerektiren acil durumlarda, üper obez (morbid obez) hastaların obezite ameliyatı öncesi, cerrahi risklerini azaltmak için uygulanır”

20 DAKİKALIK İŞLEMLE FAZLA KİLOLARINIZDAN KURTULUN

Balon uygulamasının kontrollü kilo verme yöntemleri arasında yan etkisi ve riskleri açısından güvenli bir işlem olduğunu söyleyen Op. Dr. Güçlü, “Bu bir ameliyat değildir. Dolayısıyla hastaya herhangi bir kesi ya da dikiş yapılmaz. İşlem yaklaşık 20 dakika sürer. İşlemin herhangi bir ön hazırlığı yok, sadece işlemden önce 12 saatlik açlık yeterli olacaktır. Balonun yerleştirilmesine engel bir mide hastalığı olup olmadığını belirlemek için, ilk olarak kontrol endoskopisi yapılarak uygulamaya mani bir durumu yok ise balon mideye yerleştirilir. İşlem sonrasında iki üç saatlik gözetim ve serum uygulaması sonrası hasta taburcu edilir. Modern Intragastrik Balon Uygulaması ile güvenli ve etkin olarak kilo verilebilir. Bu yöntem, tamamen geri dönüşümlü bir işlemdir. İstediğiniz zaman midenizden çıkartılır ve her şey eskisi gibi olur” ifadesini kullandı.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.