1. YAZARLAR

  2. Dr. Taner Akman

  3. MOR 8 MART VE PEMBE 8 MART
Dr. Taner Akman

Dr. Taner Akman

Yazarın Tüm Yazıları >

MOR 8 MART VE PEMBE 8 MART

A+A-

MOR 8 MART

8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi yanarak can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katıldı.

0-245.jpg

26 - 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında yanarak ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın "Internationaler Frauentag" (International Women's Day - Dünya kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi. 

0-(3)-074.jpg

Türkiye'de ise 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" adıyla kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın, ve yığınsal olarak kutlandı, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı.

0-(2)-081.jpg

"Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı" programından Türkiye'nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında "Türkiye 1975 Kadın Yılı" kongresi yapıldı. 12 Eylül Darbesi'nden sonra cunta yönetimi tarafından dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmasına izin verilmedi. 1984'ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından "Dünya Kadınlar Günü" kutlanmaya devam edilmektedir.

0-(4)-066.jpg

Her yıl tanım konusunda bir tartışma yaşanır. Dünya Kadınlar Günü ile Dünya Emekçi Kadınlar Günü tanımlamaları benim için birbiriyle aynıdır zira ev kadınları da birer emekçidir...

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nüz kutlu olsun...

PEMBE 8 MART

Yazınız biraz siyasi olmuş diyenler oldu. Siyasi değil ki 8 Mart'ın gerçek  tarihçesi bu. Tarihi gerçekleri mi değiştirelim,  peki öyle yapalım;

0-(1)-078.jpg

8 Mart 1857 tarihinde 7 cücelerin ümidi kestiği uyuyan güzel pamuk prensesi bir prensin öpücüğü uyandırır ve prens pamuk prensese bir kırmızı karanfil ve bir de tek taş yüzük hediye eder. İşte o gün bu gündür 8 Mart tüm dünyada kadınlar günü olarak kutlanır ve erkekler kadınlara hediye alıp kırmızı karanfil verirler.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.