1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Müfed'den Yerel Yönetim ve Stk'lara Çağrı
Müfed'den Yerel Yönetim ve Stk'lara Çağrı

Müfed'den Yerel Yönetim ve Stk'lara Çağrı

MÜFED, yerel yönetim ve STK'lara çağrı yaptı.

A+A-

Müteahhitler Federasyonu BaşkanıNecip Nasır, kentsel dönüşüm temel atma töreni için İzmir'e gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin, Haziran ayında süresi dolacak 3194 sayılı Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği ilgili sürenin uzatılmayacağıve bütün illere gönderilen taslakla ilgili düzenleme taleplerinin bakanlığa iletilmesi için sadece 15 günlük bir süre kaldığı yönündeki açıklamalarını hatırlatarak, "Buradan bütün yerel yönetimler, Mimar ve Mühendisler Odası ve diğer Stk'lara çağrıda bulunuyoruz. Belirtilen süre dolmadan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği ile ilgili taleplerimizi Bakanlığa iletelim ve Haziran ayında yayınlanacak yeni imar yönetmeliğinin kentimizin ihtiyaçları çerçevesinde şekillenmesi yönünde görüşlerimizi aktaralım" dedi.

Bakan Özhaseki'nin, belediyelerin plan yapmasının önünde engel oluşturan imar ıslah parsellerinin ortaklık payı düzenlemesiyle ilgili yasayı hızla çıkaracakları müjdesini verdiğini de kaydeden Nasır, "Sayın Bakanımıza inşaat sektörü ve müteahhitlik mesleğinin sorunlarına ilişkin ayrıntılı rapor ve dosyalar sunduk. Uzun süredir yoğun çaba sarfettiğimiz müteahhitlik yasasının çıkarılması yönündeki taleplerimizi bir kez daha aktardık. Uygulamada eksiklikleri tespit edilen kentsel dönüşüm konusunda daha hızlı hareket edilmesini sağlayacak düzenlemenin mayıs ayında yürürlüğe gireceğini öğrenmemiz de bizi son derece mutlu etti" diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin, sektörün sorunlarının tespiti ve çözümü noktasında ilk günden bu yana çok güçlü bir irade sergilediğine dikkat çeken Müfed Başkanı Necip Nasır sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu durum sektörümüz için büyük bir şans. Buradan bir kez daha, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği ile ilgili düzenlemeyle ilgili taleplerin Bakanlığa iletilmesi konusunun önemini tüm İzmir kamuoyu, ilçe belediye başkanlarımız ve sivil toplum kuruluşlarımıza hatırlatmayı kentin geleceği için tarihi bir sorumluluk olarak görüyoruz"
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.