NASA, 1 milyar dolarlık uydu fırlattı

NASA, 1 milyar dolarlık uydu fırlattı

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, kutuplardaki buzul değişimlerini incelemek amacıyla uzaya 1 milyar dolarlık uydu fırlattı. Uydu, üç yıl boyunca buz tabakalarının kalınlığını, erime oranını, deniz seviyesindeki değişimleri izleyecek.

NASA, Amerika'nın en başarılı roketlerinden biri olarak bilinen United  Launch Alliance'ın 155. ve sonuncusu olan ICESat-2 adlı uyduyu proje kapsamında  uzaya fırlattı.

NASA'dan yapılan açıklamaya göre, söz konusu uydu Grönland ve  Antarktika buzullarındaki buz tabakalarının kalınlığını, erime oranını, deniz seviyesindeki değişimleri, orman kanopileri ile bulutlarının yüksekliğini  ölçecek.

Elde edilen sonuçları bilim adamlarına yönlendirecek olan uydu,  böylelikle buz tabakalarının zaman içerisindeki değişimine, küresel ısınmaya  bağlı buz kayıplarına ve diğer faktörlerin dünyadaki deniz seviyelerini nasıl  etkileyebileceğine dair öngörüler sunacak.

Yüksek teknoloji lazer sistemi taşıyan uydu, proje kapsamında ilk  gönderilen ICESat uydusuna oranla 250 kat daha fazla bilgi toplayabilecek ve  ölçümleri lazer ışınlarıyla yapacak. Böylelikle dünyaya gönderilen lazer  ışınlarının geri dönüş süresi hesaplanarak buz yüzeylerindeki incelme miktarı  hesaplanacak.

Proje kapsamında konuşan ICESat-2 sorumlu yardımcısı Tom Neumann, "Bir  insanın göz kırpma süresi yarım saniyedir ve bu yarım saniyede uydu her 6  merceğinden 5000 yükseklik ölçümü yapacak ve bu her gün, her saat ve her saniye 3  yıl boyunca sürecek." değerlendirmesinde bulundu.

Uydu, buzul erimesi, küresel ısınmaya bağlı değişimler ve deniz  seviyelerinin ölçümünün yanı sıra aynı zamanda, vejetasyon, kar tabakaları ve  nehir yüksekliklerini de hesaplayarak dünyadaki sel ve kuraklık önlemleri, yaban  hayatı davranışları ve karbon gazı ölçümü konusundaki araştırmalara katkı sağlayacak.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.