Nelipide Gurme’de bu ay Melocan yöresel ot menüsünde

Nelipide Gurme’de bu ay Melocan yöresel ot menüsünde

Doğası gereği bin bir çeşit ota ev sahipliği yapan Ordu, medeniyetlerin çeşitlendirdiği ot kültürünü yüzyıllardır mutfaklara taşıyor.

Nelipide Gurme’nin ‘yöresel ot menüsü’nde rastladığımız bu asırlık lezzetlerden Melocan, her yörede farklı isimlerle anılabiliyor. Diken ucu ismiyle de bilinen Melocan, Nelipide Gurme’nin mutfağında harmanlanarak bu lezzeti denemeyenlerle tanışmak için bekliyor. 

Dünyanın en önemli mutfaklarından olan Türk mutfağının kültürel açıdan değer kazanmasındaki büyük etkenden bir tanesi, aile bağının kurulduğu sofralara olan düşkünlüğümüzdür. Çünkü ailece en büyük buluşma noktası, bir arada sohbetin en koyu olduğu yerdir sofralar... Bu sofralarda yer bulan yöresel lezzetler ise yemek kültürünü yaşatan unsurlar olarak tabaklara misafir olur. Bu farkındalıkla gelenekselliği mutfağına taşıyan Nelipide Gurme, bu değerli lezzetleri aile birliğinin sembolü olan sofralara taşımaya devam ediyor.

Yaprağının tarladan sofraya zahmetli yolculuğu
 

Her bölgesi yöresel lezzetlerle donatılmış ülkemizde Ordu’ya özgü tescilli lezzet Melocan, sığla ağacının gövdesine sarılarak büyüyen bir sarmaşık otu olarak yetişiyor. Eskilerin bildiği koruyup kollayarak usta çırak ilişkisi gibi damaktan damağa günümüze kadar taşıdığı lezzet Melocan, şimdilerde Nelipide Gurme’nin ‘yöresel ot menüsü’nde karşımıza çıkıyor.

Hem sağlıklı hem de damak tadınıza farklılık katan Nelipide Gurme, yöresel ot menüsü ile yaz aylarında hafif lezzetler sunmasıyla da dikkat çekiyor. Ordu’nun doğal ortamında yetişen Melocan, doğal tereyağı, soğan ve baharatlarla kızgın ateşte yoğrularak hazır hale geliyor

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.