Nestle İçinden Cam Çıkan Ürünlerini Geri Topluyor

Nestle İçinden Cam Çıkan Ürünlerini Geri Topluyor

Dünyaca ünlü gıda üreticisi Nestle bazı ürünlerini piyasadan çekiyor. İçinden cam çıktığı iddia edilen ürünler Türkiye'de bulunmuyor.

Dünyaca ünlü gıda üreticisi Nestle bazı ürünlerini piyasadan çekiyor. İçinden cam çıktığı iddia edilen ürünler Türkiye'de bulunmuyor. Söz konusu ürünler pizza türleri ve yemeklerden ibaret. Nestle’nin DiGiorno, Lean Cuisine ve Stouffer’s marka dondurulmuş gıda ürünleri için, ıspanağında cam bulunduğu gerekçesiyle toplatma kararı alındı. Söz konusu kararı, şirketin kendisi verirken, geri çağırmanın 2-3 milyona yakın kutu pizzayı kapsadığı belirtiliyor.  Yaralanan kimse çıkmamış olmamasına karşı Nestle erken tedbir alarak bahsi geçen gıda türlerini sattığı ülkelerde geri çağırdı. Şirket yaralanmaya yol açabilecek kadar büyük cam parçaları çıkabileceğini belirterek ürünlerini satın alanları şirketle irtibata geçmesini istedi.

Nestle

Cam parçalarının nasıl bu ürünlere geçtiği bilinmezken, şirketin devam etmekte olan araştırmaları, cam parçalarının ıspanaktan kaynaklı olarak ürünlere yayılmış olabileceğini işaret ediyor.

page_mars-gidadaki-plastik-skandali-buyuyor-firma-turkiyedeki-urunlerini-de-geri-cagiracak_053519004

Mars Gıda da Ürünlerini Toplatmıştı

2001 yılından bu yana Türkiye'de faaliyet gerçekleştiren Mars Gıda da Hollanda'daki üretilen ürünlerin bir kısmını piyasadan toplatmıştı. Ürünlerde çıkan plastik bir cismin zehirlenmeye yol açmasa da solunum yolunda sorun yaratabileceği ihtimali üzerine ürünlerin bir kısmını toplatma kararı alan ABDli gıda devi MARS, Nestle gibi hiçbir şeyi şansa bırakmamıştı. Mars olaydan sonra şu açıklamayı yapmıştı;

“Almanya’da bir Mars ürününün içinden çıkan plastik cisimde zehirlenme riski teşkil eden herhangi bir madde bulunmamıştır. Her ne kadar söz konusu plastik cisim zehirlenme riski teşkil etmese de tespit edilen cismin solunum yolunda açabileceği olası rahatsızlıklara mahal vermemek amacı ile tedbiren toplama kararı almış bulunuyoruz. Mars Gıda Türkiye olarak küresel tedbir amaçlı geri toplama kararımızdan asgari ölçüde etkilenmiş olsak da ürün kalitesi, ürün güvenilirliği ve tüketici sağlığına büyük önem atfettiğimizden dolayı tedbiren geri çağırma kararını almakta çekinmedik. Hiçbir şeyi şansa bırakmak istemiyoruz. Salı günü, söz konusu kısıtlı sayıda ürünün yüzde 86’sı depolarda tecrit edilerek müşterilere ulaşmadan kontrol altına alınmıştır. O günden itibaren geri toplama çalışmalarına yoğun bir şekilde devam edilmiş olup, yakın zamanda süreç sonuçlandırılacaktır. Türkiye’deki ürünlerde plastik bulunduğuna dair herhangi bir bulguya rastlanmamıştır. Türkiye’de almış olduğumuz toplatma kararı tamamen tedbiren aldığımız bir karardır.”

 

 

 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.