1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Nöbet Ücretleri Esnek Mesainin Üstü Baz Alınarak Ödenmelidir
Nöbet Ücretleri Esnek Mesainin Üstü Baz Alınarak Ödenmelidir

Nöbet Ücretleri Esnek Mesainin Üstü Baz Alınarak Ödenmelidir

Türk Sağlık Sen İzmir 1 No'lu Şube Yönetim Kurulu Adına Başkan Barış Koçak açıklamalarda bulundu. 

A+A-

Koçak yaptığı açıklamada şöyle dedi;

"Sağlık çalışanlarımız, bugün karşı karşıya kaldığımız Covid-19 Pandemisinde , yüksek risk, enfekte olma ve hatta hayatlarını kaybetme pahasına rağmen büyük bir özveri ve fedakarlıkla görevlerine devam ediyorlar.

Sağlık çalışanlarının, bu özverili ve fedakar çalışmalarına rağmen bazı idareciler tarafından   esnek mesai kapsamında çalışıp ayrıca nöbet tutan personelin, tutmuş olduğu nöbetlere karşılık ödenecek ücretler hesaplanırken esnek mesai kapsamında çalışıyor ise bu sürelerin mahsuplaştırıldığı ve nöbet ücretlerinin ödenmeyeceği bilgisi sağlık çalışanı arkadaşlarımız tarafından bizlere ulaştırılmıştır.  

Sağlık çalışanları normal çalışmalarında nöbet ücreti alırken, covit-19 nedeniyle sağlık riskleri arttı. Bazı idareciler tarafından da bu kez de nöbet ücretlerine göz dikildi.

Bu uygulama dan biran  önce vazgeçilerek zorunlu olarak kullandırılan nöbet izni yerine nöbet paraları ödenmelidir.

Aynı hastanede içerisinde  esnek mesaiden dolayı 72 saat çalışanda, normal mesaisini tamamlayan da, normal mesai üzerine nöbet tutan da var. 

Bir adaletsizlik ve  hak gaspının önüne geçmek için fazla mesaisi olan personelin ,  nöbet ücretleri esnek mesai üzerinden hesaplanarak kişilere ödenmelidir.

Her ortam ve koşullarda görevlerinin başında olan sağlık çalışanlarının fedakârlıklarının karşılığı ödenemez. Ölümle yüz yüze olan durmadan çalışan sağlık çalışanlarının nöbet ücretleri kesilmemelidir.

Milli Eğitim Bakanlığı, şu an kapalı olan ve işe gitmeyen öğretmenlerimiz için "ek ders ödemeleri yapılacaktır." derken, Sağlık Bakanımız ve İl Sağlık Müdürlüğümüz sağlık çalışanlarının yanında bir tavır belirlerken, Sağlık çalışanları idarelerin aldığı nöbet ücreti verilmesin izin kullanın talimatı ile normal şartlarda ki gelirlerinin altına inecek olması sağlık çalışanları için adeta traji komik bir hal almıştır.
Biz sağlık çalışanlarına "hakkınız ödenmez" derken, bir kısım idareci tarafından sağlık çalışanlarının "hak ettiklerini ödemeyin" olarak mı anlaşılmıştır?

 Sağlık çalışanları hastalık risklerinin artmasına rağmen, nöbet ücretinin kesilmesi, herkesçe yaptıkları çalışmalarla ayakta alkışlanan sağlık çalışanları açısından, ücret dengesizliğine normal şartlarda aldıkları ücretlerin altına inmesine sebep olmaktadır.

Böyle bir sorun ile karşılaşan üyemiz olur ise şubemizden veya işyeri temsilcisi arkadaşlarımızdan bireysel başvuru dilekçesi temin ederek maddi kayıplar yaşamamak için kurumlarına başvuruda bulunabilirler.

Sağlık sektörünün  bütün kademelerinde aktif olarak görev alan zor günlerin kahramanları olan bütün sağlık çalışanlarımıza ve görevlilerimize şükranlarımızı iletiyoruz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.