O Üniversitelerin Adı Resmen Değişti

O Üniversitelerin Adı Resmen Değişti

İzmir'deki iki üniversitenin adı resmi olarak değişti.

6745 Sayılı Yatırımların Proje Bazında Desteklenmesi ile  Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun,  Resmi Gazete'de yayımlandı. 
 
Resmi Gazete'de yayımlanan kanun, proje bazlı teşvik uygulaması, şehit  yakınına ÖTV'siz araç, ticari araçların yenilenmesinde vergi teşviki ile vakıf  üniversitelerine ilişkin düzenlemeleri içeriyor.
 
Buna göre, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü muhasebe hizmetleri 5 yıl  daha Maliye Bakanlığı personelince yürütülecek. Özel kreş ve gündüz bakımevleri,  5 vergilendirme dönemi süresince Kurumlar Vergisi'nden istisna tutulacak.
 
Kurumlar Vergisi Kanunu kapsamında kredi teminatı sağlayan kurumlara,  Gelir Vergisi Kanunu kapsamındaki kazanç ve iratları üzerinden vergi kesintisi  yapılmayacak. Faaliyet izninin kaldırılmasını gerektiren durumlar tespit edilen  vakıf yüksek öğretim kurumları ile kurucu vakıflarına kayyum atanan vakıf  yükseköğretim kurumlarının faaliyet izni, YÖK'ün teklifi ve Bakanlar Kurulunun  kararı ile kaldırılacak.
 
İzni kaldırılan vakıf yükseköğretim kurumlarında kayıtlı öğrenciler,  YÖK tarafından garantör üniversiteye veya belirlenecek bir devlet üniversitesine  intikal ettirilecek. Öğrencilerin nakledildiği yükseköğretim kurumları, faaliyet  izni kaldırılan vakıf yükseköğretim kurumunun borçlarından dolayı sorumlu  tutulamayacak. İstanbul Kent Üniversitesi adı altında bir vakıf üniversitesi  kurulacak.
 
Şehit eş veya çocukları, şehidin eş ve çocuğunun bulunmaması halinde  ise anne veya babası ÖTV ödemeksizin araç alabilecek.
 
Kamudaki teftiş veya denetim elemanlarının işlemlerindeki kişisel  kusur, haksız fiil veya sorumluluklarına dair idare aleyhine tazminat davası  açılabilecek. Ancak bu görevlilerin eylemlerini kin, garez, hatır, baskı veya  telkinle yaptığı kanaati oluşursa idarenin ödediği tazminat görevliye rücu  edilebilecek.
 
Turizm tesisleri yapmak üzere kamu arazisi tahsis edilen  işletmecilerden 2016'da alınması gereken kira, kullanma izni bedelleri ve hasılat  payları ile izinsiz kullandıkları Hazine taşınmazlarının ecrimisillerin ödeme  süreleri bir yıl ertelenecek.
 
İhdas edilen maddelerle İstanbul'da Beykoz Üniversitesi, İzmir'de ise  İzmir Bakırçay ve İzmir Demokrasi üniversiteleri kuruldu. Niğde Üniversitesinin  adı "Ömer Halisdemir Üniversitesi", Tunceli Üniversitesinin adı "Munzur Üniversitesi" olarak değiştirildi.
 
  
Düzenlemeye göre, kamu kurumları ile 50'den az çalışanı olan iş  yerlerinin iş güvenliği uzmanı, iş yeri hekimi görevlendirme yükümlülüğünün  süresi 1 Temmuz 2017'ye uzatılacak.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.