Ödemiş'te Tarlada Kalan Patatese Başkan Akpınar Sahip Çıktı

Ödemiş'te Tarlada Kalan Patatese Başkan Akpınar Sahip Çıktı

Karşıyaka Belediye Başkanı Akpınar, sıkıntılı günler yaşayan Ödemişli üreticilere sahip çıktı.

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, üretim fazlalığı nedeniyle patatesleri tarlada kalan ve sıkıntılı günler yaşayan Ödemişli üreticilere, patatese sahip çıktı. Gereli Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nden 100 tona yakın patates satın alan belediye, köylüye ‘can suyu’ verdi. Başkan Akpınar “Beceriksiz politikalar tarımı bitirme noktasına getirdi. Çiftçimize sahip çıkacağız ve bu süreci dayanışma içinde, birlikte atlatacağız” dedi.

İHTİYAÇ SAHİBİ AİLELERE DAĞITILACAK

Yıllık ortalama 900 bin tonluk rekolteyle Türkiye’nin en önemli patates üretim merkezi olan Ödemiş’te; bu yıl üretim fazlalığı nedeniyle yaşanan sıkıntı üreticiyi vurdu. Kilosu 15 kuruşa kadar gerileyen ancak buna rağmen alıcı bulamayan patateste, yaz hasadının yüzde 90’ı tarlada kaldı. Son yılların en kötü sezonunu geçiren patates üreticilerine Karşıyaka Belediyesi sahip çıktı. Gereli Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifiyle protokol imzalayan Başkan Akpınar, yaklaşık 100 ton patates alarak üreticiye can suyu verdi. Alınan patateslerin, Ramazan Ayı’nda, 10’ar kilogramlık paketler halinde, Karşıyaka’daki ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılacağı belirtildi.

ee692bbf-c79c-48ac-9abc-df696ff43711 (1)

“ACI TABLO”

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar “Tarımda uygulanan yanlış politikalar neticesinde, üreticimiz gün geçtikçe fakirleşti. Böyle verimli topraklarda, beceriksiz politikacıların zararını hep birlikte yaşıyoruz. Son 12 yılda, tarıma 70 milyar destek verilirken, dış alımlara 350 milyar lira ödenmesi acı bir tablodur. Dayanışma içinde olmak zorundayız. Bir nebze olsun, sizlere moral vermek ve diğer belediyelere öncülük yapmak için bu protokolü imzalıyoruz. Patatesleri, Karşıyaka’daki ihtiyaç sahiplerine dağıtacağız. Bizler Atatürk’ün sözlerini rehber ediniyoruz. Milletin efendisi olan çiftçimize sahip çıkmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“DİĞER BELEDİYELERİ DE GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ”

CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Asuman Ali Güven “Üreticiyi desteklemek ve çiftçinin alın terini kazanca dönüştürmek için buradayız. Hüseyin Başkanımızın yaptığı gibi diğer belediyelerimizin de bu konuya duyarlılık göstermesini isteyeceğiz, onları da göreve çağıracağız. Her zaman yanınızda ve yardımcınız olacağız. Kırsalda yapacağımız kalkınma, Türkiye’nin kurtuluş modeli olacaktır. Bu yüzden kooperatifçiliği önemsiyoruz” dedi.

“SARI KIZ EVDE KALMAYACAK”

Ödemiş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kocabaş “Karşıyaka Belediyesi ve değerli başkanımız sesimize kulak verdi. Bu protokol çiftçimizin alın terine bir nebze de olsa katkı sağlayacak. Karşıyaka’dan başlayan bu hareketin diğer belediyelerimize örnek olmasını diliyorum. Hüseyin Başkanımızın gelmesiyle, Ödemiş’in sarı kızı evde kalmaktan kurtuldu” dedi. Gereli Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mustafa Gerçek ise “Karşıyaka Belediyemizin bu yaklaşımı bizler için bir kıvılcım ve can suyu olacak. İnşallah diğer belediyeler de örnek alır ve yayılır. Çok teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

KENT KOOP GIDA MARKET DE ÖRNEK OLMUŞTU

Protokol imza törenine; CHP İzmir İl Başkan Yardımcıları Okan Karlıdağ ve Asuman Ali Güven, Karşıyaka, Tire, Beydağ ilçe başkanları, Ödemiş İlçe Yöneticileri ile çok sayıda köylü ve çiftçi katıldı. Yerel kalkınmayı ve kooperatifçiliği önemseyen Karşıyaka Belediyesi, geçtiğimiz aylarda hizmete açtığı Kent Koop Gıda Market ile 17 farklı kooperatiften alınan ürünleri alıcı ile buluşturmuş, örnek bir sosyal sorumluluk projesine imza atmıştı.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.