Ömer Fethi Gürer, “Doğal afetler tarımsal üretimi vurdu”

Ömer Fethi Gürer, “Doğal afetler tarımsal üretimi vurdu”

Tarımsal üretimin problemleri için Meclis Araştırması açılması isteyen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, "doğal afetler tarımsal üretimi vurdu” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fetih Gürer, aşırı yağışların ve doğal afetlerin neden olduğu olumsuzluklara dikkat çekmek ve bu konuda oluşan zararın belirlenmesi için hazırladığı Meclis Araştırma Önergesini, TBMM Başkanlığına sundu.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis Araştırma Önergesinde, ilkbahar aylarından itibaren ülke genelinde etkili olan sağanak yağış ve doğan afetlerin tarımsal üretimde meydana getirdiği olumsuzluklara dikkat çekti.

YAŞANAN AFETLERDEN ZARAR GÖREN ÇİFTÇİLERİN MAĞDURİYETİ MECLİS GÜNDEMİNDE

Aşırı yağış ve doğal afetler nedeniyle oluşan selden zarar gören kesimlerin başında üreticilerin geldiğine işaret eden CHP Milletvekili Gürer, girdi maliyetlerinde yaşanan artışlar nedeniyle zor şartlar altında üretim yapmaya çalışan çiftçilerin, yaşanan afetlerden de ciddi zarar gördüğünü anlattı.

fotograf-1.jpeg

TARLALARDA ÜRÜN KALMADI

Farklı bölgelerden gelen görüntüler incelendiğinde, bazı tarlalarda hiç ürün kalmazken bazı tarlalarda ciddi kayıplar olduğun gözlendiğini aktaran CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “AK Parti iktidarı döneminde sorunları her geçen gün artan üreticilerimizin, yaşanan doğa olaylarından olumsuz etkilenmeleri sorunlarının artarak devam etmesine neden olmuş, belki de bu hasat dönemini son şansı olarak gören çoğu çiftçi için durum içinden çıkılmaz bir hal almıştır. Yaşanan süreçte tarımsal üretimin ne kadar önemli olduğunu görmemize rağmen çiftçilerimize gerekli destek verilmemektedir. Özellikle olumsuz hava şartlarından zarar gören üreticilerimiz için bu dönem son derece önemlidir. Ekipler tarafından yapılacak zarar tespit çalışmaları sonucunda ÇKS kaydı ve TARSİM sigortası aranmaksızın çiftçilerin zararının karşılanması gerekmektedir. Bu süreçte çiftçiler için yapılacak pozitif ayrımcılık ülke tarımının geleceğine etki edecektir” değerlendirmesinde bulundu.

PATATES TARLALARI ÜRÜN ALINAMAYACAK DURUMA GELDİ

Niğde ilinde de aşırı yağışların birçok ürüne zarar verdiğine de değinen Gürer, “Özellikle patates ve domates ekili olan alanlar ürün alınamayacak duruma gelmiştir. İlin patates üretimindeki yeri düşünüldüğünde ve diğer bölgelerde de yaşanan kayıplar göz önünde bulundurularak gıda yeterliliği konusunda yaşanacak olumsuzluklara karşı farklı yol haritalarının oluşturulması da son derece önemlidir” ifadelerini kullandı.

MECLİS ARAŞTIRMASI ŞART OLDU…

CHP Milletvekili Gürer, ülke genelinde gerçekleşen aşırı yağış ve doğal afetler nedeniyle tarımsal üretimde yaşanan zararın boyutlarının araştırılması ve bu bağlamda üreticilerin mağduriyetini giderecek desteklerin verilmesi, ayrıca gıda yeterliliğinin güven altına alınması amacıyla Meclis Araştırması Açılmasa gerektiğini vurguladı.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.