OPERA VE BALE GÜNLERİ İZMİR EFES’TE BAŞLIYOR!

OPERA VE BALE GÜNLERİ İZMİR EFES’TE BAŞLIYOR!

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, ülkemizin önemli turizm merkezlerinde organize ettiği ulusal ve uluslararası festivallerle, sanat kalitesi yüksek etkinlikleri izleyici ile buluşturmaya devam ediyor.

Üç yıl öncesine kadar düzenlediği tek ulusal opera ve bale günleri olan Eskişehir Opera ve Bale Günleri’ni Trabzon, Mardin, Gaziantep, Hattuşa’da da başlatan, sanat Günlerini İzmir- Efes’e de taşımayı planlayan Devlet Opera ve Balesi,  2017’de ilk uluslararası opera bale günlerine hazırlanıyor. 

Dünya tarih ve kültür hazinesinin bir parçası, Ege ve Anadolu tarihinde önemli bir yerleşim yeri, günümüzde ise bir kültür, turizm beldesi olarak titizlikle korunan Efes Antik Şehri’ndeki Antik Tiyatro, 16-22 Eylül 2017 tarihleri arasında sanatla buluşuyor. T.C. Kültür Bakanlığı, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından,  Türkerler Holding, Mahal Bomonti İzmir, Mavibahçe Alışveriş Merkezi ve Selçuk Belediye Başkanı Dahi Zeynel Bakıcı’nın değerli katkılarıyla İzmir’e ve sanat dünyasına kazandırılan İzmir Efes Opera ve Bale Günleri programında bir açılış konseri, bir opera ve bir bale bulunmakta.

Açılış; İzmir Devlet Operası ve Balesi tarafından 16 Eylül 2017, Cumartesi günü gerçekleştirilecek “Gala Konser” ile başlıyor. Konserde; G. Verdi’nin Aida, Il Trovatore, Rigoletto, La Traviata operalarından arya ve düetler…. G. Puccini’nin La Boheme, Tosca operalarından, Ch. Gounod, Offenbach, G. Donizetti ve R. Leoncavallo’dan arya ve düetler seyirci ile buluşturulacak . Orkestra Şefi Tulio Varas yönetiminde İzmir Devlet Opera Orkestrası, İtalyan Solistler Tenor Gianluca Terranova ve Soprano Daniela Cappiello’ya eşlik edecek. 


İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından 19 Eylül 2017, Salı günü, 18 yüzyılda Osmanlı kültür ve yaşayışının etkisiyle Avrupa’da unutulmayacak besteciler, besteler, eserler ortaya çıkaran Turquerie akımının en çarpıcı örneklerinden biri sahneleniyor. W.A. Mozart’ın ünlü operası “Saraydan Kız Kaçırma” Yekta Kara’nın usta rejisi ile Efes’te.

 

İzmir-Efes Opera ve Bale Günleri’nin kapanışı,  İzmir Devlet Opera ve Balesi tarafından 22 Eylül 2017, Cuma günü sahnelenecek “Romeo İle Jülyet” balesi ile olacak. William ŞEKSPİR’in aynı adlı oyunundan Piyotr İlyiç ÇAYKOVSKİ’nin bestelediği bu ünlü eser Volkan Ersoy ve Armağan Davran koreografisi ile seyircinin karşısında. 

Biletler; www.biletiva.com, Efes Antik Tiyatro girişi ve Konak Elhamra Opera Binası gişelerinden alınabilir. 

efes-gala-konseri.jpg
İZMİR EFES OPERA VE BALE GÜNLERİ
(16--22 Eylül 2017 )
 
16 Eylül 2017,             GALA KONSER                  
Cumartesi             Orkestra Şefi: Tulio VARAS
                            Solistler: Tenor Gianluca Terranova
                            Soprano Daniela Cappiello 
                            İzmir Devlet Opera Orkestrası 
 

19 Eylül 2017,              SARAYDAN KIZ KAÇIRMA        Müzik:  W. A. MOZART
Salı                    İstanbul Devlet Opera ve Balesi       
                    Sahneye Koyan:Yekta KARA        
                    Opera / 2 perde                   
 

22 Eylül 2017,             ROMEO İLE JÜLYET         P.İ.ÇAYKOVSKİ                  
Cuma                          İzmir Devlet Opera ve Balesi             
                                   Koreograf: Volkan ERSOY, Armağan DAVRAN  
                                   Bale / 2 perde  
    

Genel Müdürlük gerekli hallerde festival programında değişiklik yapabilir  
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.