Orhon Murat Arıburnu Karşıyaka'da anılacak

Orhon Murat Arıburnu Karşıyaka'da anılacak

24 Kasım Cumartesi günü saat 14.00'te Çarşı Kültür Merkezinde yapılacak bir etkinlikle Şair, sinema oyuncusu ve yönetmen Orhon Murat Arıburnu anılacak.

Karşıyaka Belediyesi kurumsal düzeyde desteklediği şiir çalışmalarını sürdürüyor.

24 Kasım 2018, cumartesi günü Karşıyaka Belediyesi Çarşı Kültür merkezinde yönetmen, senaryo yazarı, oyuncu ve şair Orhon Murat Arıburnu'u anma; onun sanatını ve şiirini anma anlama etkinliği gerçekleştirecek.

buruk-dunya--etkinlik.jpg

İlk şiiri 1936'da "Edebiyat Dergisi"nde yayınlandı. Ardından Gün, Varlık, Genç Nesil, Yeditepe, Küçük Dergi, Yenilik, Gelecek gibi dergilerde şiirleri çıktı. 1947'de Türkiye'de ilk kez şiir sergisi açtı. Gündelik dille yazdığı genellikle kısa şiirleri, şaşırtıcılığı, alay ve yergi öğelerine dayanır. Biçim denemeleriyle Garip Şiir'e, konularıyla toplumcu şiire yakın, önemli bir Türk şairidir. Ayrıca Orhon Murat Arıburnu 1946'da Şadan Kamil'in "Gençlik Günahı"filmiyle sinemaya girdi. 1951'de kendisinin oynayıp yönettiği ilk filmi "Yüzbaşı Tahsin"de Kurtuluş Savaşı'nı konu aldı. 1952'de çektiği "Sürgün" filminde yine Kurtuluş Savaşı'nda düşmanla işbirliği yapıp sürgüne gönderilenlerin öyküsünü anlattı. 1953'te çektiği "Kanlı Para" filmiyle birinci Türk Film Festivali'nde yönetmen, senaryo yazarı ve oyuncu olarak ödül aldı. 1954'te büyük ticari başarı kazanan "Beklenen Şarkı" filmini Cahide Sonku ve Sami Ayanoğlu ile birlikte yönetti. 1959'daki "Tütün Zamanı" filminde Yılmaz Güney'e şans tanıyan yönetmenlerden biri oldu. Diğer filmleri arasında "Ümitler Kırılınca" (1962), "Prangasız Mahkumlar" (1965), "Ümit Kurbanları" (1967), "Anter" (1974) sayılabilir. Kovan (1940), Bu Yürek Sizin (1982) adlı şiir kitapları bulunan şairin bir de İnsan Gürültüye Gitmese (1972) adlı tiyatro eseri bulunmaktadır.

Sunu şair Aslıhan Tüylüoğlu tarafından gerçekleştirilecek etkinlikte şair Sedat Gülmez, Orhon Murat Arıburnu'nun şiirlerindeki mizahı, ironiyi irdeleyen bir konuşma sunacak; Veysel Çolak ise şairin şiirlerindeki toplumcu eğilim üzerine duracak.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.