1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Özel Sağlık Hastanesi'nde Robotik Cerrahi Operasyonları
Özel Sağlık Hastanesi'nde Robotik Cerrahi Operasyonları

Özel Sağlık Hastanesi'nde Robotik Cerrahi Operasyonları

Özel Sağlık Hastanesi, kapılarını açtığı ilk 10 gün içinde 10 robotik ameliyat gerçekleştirerek önemli bir başarıya imza attı.

A+A-

10 gün içinde 10 robotik cerrahi ameliyatının yapılmasını önemli bir gelişme olarak değerlendiren Özel Sağlık Hastanesi Robotik Cerrahi Direktörü Prof. Dr. Burak Turna, bu alandaki sayılı merkezlerden biri olduklarına dikkat çekti. Hastane olarak teknolojik yatırımlarla birlikte uzman hekim ve personelle hizmet verdiklerini ifade eden Prof. Dr. Turna, “Teknoloji ve tecrübenin buluşması iyi sonuçlar almamıza neden oluyor. Bizim için önemli olan toplum sağlığını ve hasta memnuniyetini artıracak hizmetleri sunabilmek. Robotik cerrahi alanında, ülkemizin sayılı merkezlerinden biriyiz. Hedefimiz özellikle ürolojik operasyonlarda robotik cerrahi ile birlikte Dünyanın ilk 20'si arasına girebilmek. Biz Özel Sağlık Hastanesinde çok deneyimli cerrahları ve ekibi bir araya getirdik. Literatüre göre deneyim her zaman başarılı sonuç alma konusunda belirleyici bir etkendir. Bu nedenle hastanemizde robotik cerrahi konusunda deneyimi 1000 vakanın üstünde olan bir ekip kurduk. Bu deneyim Türkiye’deki en önemli serilerden biri olarak ön plana çıkmaktadır” diye konuştu.

ÖNEMLİ AVANTAJ SAĞLIYOR

Robotik teknoloji sayesinde operasyonlardaki hata payının en aza indirgendiğini ve ameliyatların daha yüksek başarı oranlarına kavuştuğunu dile getiren Turna, şu bilgileri verdi: “Robotik cerrahi, minimal kesi ile uygulanan bir yöntemdir. Robotik cerrahi sistemlerinin dünyadaki en gelişmiş örneği olan da Vinci Robotik Cerrahi sistemi, üç boyutlu görüntü teknolojisi yanında dar cerrahi alanlarda ileri hareket kabiliyeti ve hassasiyeti sağlamaktadır. Robotik cerrahi sisteminde kullanılan enstrümanlar cerrahın el bilek hareketlerini tamamı ile taklit eder ve 540 derece dönebilen özellikleri ile laparoskopik cerrahi ile gerçekleştirilmesi zor ve hatta bazen imkansız cerrahileri kapalı yöntem ile yapılabilir hale getirir. Üç boyutlu ve 16 kat büyütülerek elde edilen gerçek görüntü sayesinde, özellikle kanser hastalarında tümörün hassasiyetle temizlenebilmesine olanak sağlanmaktadır. Ayrıca ameliyatın kapalı yöntem ile uygulanmasından dolayı daha küçük kesi yapılmakta ve hastalara daha az yara izi ile kozmetik avantaj da sağlamaktadır. Yapılan kesilerin her biri 1 cm’den küçük olmasından dolayı hasta çok daha kısa sürede iyileşmekte ve kısa sürede ayağa kalkarak sosyal ve daha da önemlisi aile yaşamına dönmektedir. Minimal invaziv olmasından dolayı ameliyat sonrası ağrı ve enfeksiyon riski de ciddi derecede azalmaktadır”
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.